Beskvasni hleb – recepti za hleb bez kvasca

Svi dobro znamo da hleb ne utiče povoljno na naše zdravlje. Da se ispravim, hleb od običnog belog pšeničnog brašna… Zašto?

Zbog toga što se pšenica potpuno ogoli pre nego što dodje do faze brašna, tako da u njoj ne ostane ništa, sem praznih kalorija koje nikako nisu poželjne. Verovatno znate da, kada krećemo na dijetu, prvo i osnovno jeste izbaciti hleb iz upotrebe. Opet, hleb od pšeničnog belog brašna.

Te prazne kalorije lako se lepe za kritične regije, te nas čine gojaznim. Dalje, gojaznost izaziva brojne zdravstvene probleme, a po strani ćemo ostaviti izgled..

Ipak, svi takodje dobro znamo da ručak bez hleba..pa, nije baš potpun. Posebno ako jedemo neku finu čorbicu, ili imamo neki sos u koji volimo da umočimo parče hlebića..

Ali, za sve postoji rešenje! Ko je rekao da morate da se odreknete hleba? Samo je potrebno da u ishrani koristite zdrav hleb od celog zrna žitarice.

E, takav hleb je i više nego poželjan. Preporučuje se kao dobar izvor vlakana, koji pomažu da se naše varenje normalno odvija. Takodje je bogat ugljenim hidratima koji nam služe kao “gorivo”, te iz njih dobijamo energiju. Hleb od integralnih žitarica je takodje bogat izvor minerala, kao i vitamina, odnosno onim nutrijentima koje bi trebalo svakodnevno da unosimo u svoj organizam.

Dakle, na kraju zaključujemo da je dobro jesti hleb, ali, da je veoma bitno KAKAV hleb jedemo.

U naslovu možete pročitati da je takodje reč o beskvasnom hlebu, odnosno hlebu koji se pravi bez kvasca. Zašto sad kvasac smeta, pitate se..? Zato što ni kvasac nije baš poželjan u ishrani.

Naime, kvasac pogoduje razvoju gljivica, jer i one same jesu kvasac. Čestom upotrebom, odnosno čestim unošenjem kvasca u organizam, mogu se razviti gljivice, poznatije kao kandida, koje mogu biti veoma uporne, a deluju toksično na naš organizam.

Da biste napravili beli hleb, potrebni su vam – belo pšenično brašno, kvasac, šećer i još pojedini sastojci. Ova tri koje sam navela hrane gljivice, te podstiču kiselu sredinu u našem organizmu, koja odgovara i razvoju drugih napasti.

Šta je sad kisela sredina..? Ukoliko do sada niste znali, veoma je važno da ovo zapamtite. Čovekov prirodni pH jeste umereno bazan, što znači da bi u toku dana trebalo da jedemo 60-80% namirnica koje su bazne pH, i 20-40% namirnica koje su kisele pH.

Na sajtu možete pronaći tabelu baznih i kiselih namirnica, pa pročitajte tamo detaljnije o čemu je reč. Svakako, belo brašno spada u visoko kisele namirnice, te kao takva ne pogoduje našem organizmu u većim količinama. To bi značilo da česta upotreba hleba zaista može izazvati brojne smetnje u organizmu.

Pomenuh da se bolesti razvijaju samo u kiseloj sredini, jer ona nije prirodna sredina našeg organizma. Ukoliko vam je pH vrednost umereno bazna, bolesti će vas zaobilzati. E, u tome je neka poenta.

A sada, hajde da naučimo kako da pripremimo ukusan a zdrav hleb, koji možemo jesti sa uživanjem. 🙂

Beskvasni hleb od spelte

Za sve početnike najpre preporučujem speltu. Ona je najsličnija po strukturi pšeničnom brašnu, tačnije, tokom pripreme se isto ponaša, a daaaleko je zdravija. Ona nije ogoljena, te sadrži brojne dobre sastojke.

Prednost je, dakle, ta što se ponaša isto kao pšenično brašno, te vam neće biti teško da umesite testo. Nudim vam lak recept uz pomoć kojeg ćete uspeti da pripremite preukusan, mekan hlebić. Možete pripremiti i u posnoj varijanti, tako što ćete izbaciti sve mrsne sastojke, jelte.

Potrebni sastojci:

  • 600 grama speltinog brašna
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1 kašičica soli
  • 1 jaje
  • 50 mililitara maslinovog ulja
  • 200 mililitara kisele vode
  • 200 mililtara jogurta
  • Semenke po izboru

Postupak pripreme:

U odgovarajućoj vanglici pomešajte brašno, pecivo i so. Izmešajte, pa napravite malo udubljenje. U to udubljenje sada sipajte jaje i ulje, zatim kiselu vodu, jogurt i semenke po izboru. Semenke možete i ne morate, mada svakako doprinose ukusu i nutritivnoj vrednosti.

Sada, uz pomoć varjače najpre mešajte da se sastojci sjedine, pa kada testo postane gušće, mesite dalje rukama. Potrebno je da umesite mekano i glatko testo, koje se ne lepi za ruke.

Ako imate vremena, ostavite da testo malo odstoji u vangli, do pola sata. Ako nemate vremena, testo odmah premesite na sto, pa podelite onako kako vam odgovara.

Možete napraviti manje hlebiće, a možete napraviti oblik pogače, ili oblik pravog kupovnog hleba. Na kraju teksta ispisaću još par saveta što se tiče pečenja hleba..

*Napomenula sam da može biti u posnoj varijanti, te tako izbacite jogurt i jaja, a umesto jogurta iskoristite još kisele ili obične vode. Takodje možete iskoristiti i neko neutralno biljno mleko.

Beskvasni hleb od heljde

Eee, idemo korak dalje! Heljda je dosta teža za pripremu, te zahteva upotrebu i nekog drugog brašna kako bi hleb bio kompaktan. Uvek možete dodati malo običnog belog brašna, ako vam je tako lakše za početak.

Ja preporučujem raženo brašno, koje se takodje lako koristi, nalik spelti. Možete i nju iskombinovati. Evo recepta, pa isprobajte, a onda redukujte sastojke prema vašem ukusu. Svakako isprobajte više varijanti, ne može da bude tolika katastrofa čak iako ne uspe, uvek će barem ptičice pojesti :D.

Potrebni sastojci:

  • 300 grama heljdinog brašna
  • 300 grama raženog brašna
  • 100 grama integralnog pšeničnog brašna
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1 kašičica sode
  • 1 kašičica soli
  • 100 mililitara maslinovog ulja
  • 800 mililitara tople vode

Postupak pripreme:

Najpre pomešajte sve suve sastojke, odnosno sve tri vrste brašna, pecivo, sodu i so. Izmešajte malo da se suvi sastojci izmešaju, a onda dodajte ulje i vodu postepeno, pa mesite testo.

Nemojte odjednom svu količinu vode, već sipajte postepeno i mesite, tako ćete proceniti koliko je vode potrebno. Opet zavisi koju tačno vrstu brašna uzmete, odnosno od kog proizvodjača, pa neće svi jednako upiti vodu. Potrebno je da dobijete takodje mekano testo, i potrebno je da se odvaja od ruku, odnosno da ne bude lepljivo.

Takodje, ako imate vremena ostavite da malo odstoji, potom oblikujte onako kako želite i pecite.

*Ovde ćemo iskoristiti malo sode, a uvek možete koristiti samo sodu umesto peciva. Nije neka velika razlika, ali je soda nešto zdravija. Posebno soda bez aluminijuma, koju možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane. U tom slučaju celu kesicu peciva zamenite samo jednom kašičicom sode.

Još par saveta.. 

Deluje mi kao da ništa nema svoj redosled, ali, kada je u pitanju beskvasni hleb ima dosta informacija koje bi trebalo podeliti, nadam se da će vam biti od koristi.

Još par iskrenih saveta kada je u pitanju priprema beskvasnog hleba..

Navela sam dva recepta kao primer, isprobani su i zaista super ukusni! Ali, vi uvek možete kombinovati vrste brašna po vašem ukusu, verujte da je eksperimentisanje ovde dobrodošlo..

Ono što je važno jeste KOJE vrste brašna kombinujete, i kako.

Pomenula sam da je spelta najzahvalnija, odnosno najlakša za pripremu. Hleb od speltinog brašna biće jednak kao onaj od običnog belog.  Raženo brašno je takodje dobar izbor, jer je isto lak za upotrebu. Ipak, ako koristite samo raženo brašno, hleb će biti nešto tvrdji, odnosno korica. Kada je u pitanju heljdino brašno, potrebno je dodati malo više vode tokom mešenja testa, jer ona upija dosta tečnosti. Takodje će se malo duže peći, jer je vlažnija. Ovseno i ječmeno brašno takodje bi trebalo da kombinujete sa nekim drugim vrstama brašna, jer je hleb od njih dosta suv i mrvi se, a i ima pomalo gorak ukus.

Dalje, bitno je kako ćete peći hleb, odnosno u čemu pečete. Preporučujem da uvek pripremite hleb srednje debljine, i da ga pečete u plitkoj a široj tepsiji. Na taj način ćete uspeti da ispratite kako hleb naraste i kako se peče. Kada je hleb neke srednje debljine, najbolje se ispeče. Ako je tanak bude tvrdji, a ako je debeo onda se može desiti da ostane živ u sredini a da korice budu tvrde.

Čim se hleb ispeče, odmah ga izvadite iz rerne i umotajte u čistu krpu. Ostavite da odmori tako nekih 15-20 minuta, da se malo prohladi i dodatno omekne. Nikako ne ostavljajte u tepsiji, jer je integralni hleb nešto vlažniji, i može da postane mokar i bljutav. Tako će vam se učiniti i da je ostao nekako živ, pa zbog toga sačekajte da se malo “slegne” pa tek onda secite.

Pre samog pečenja, hleb možete, odnosno preporučujem da ga premažete sa malo maslinovog ulja ili maslaca, jer će tako korica biti mekša i ukusnija. A kada je hleb gotov, umotajte u krpu kako sam već pomenula. A ako pravite hleb koji je po strukturi mekši, možete ga iseći na kriške pa ostaviti u kutiji, tako će biti nešto suvlji nego pošto ga odmah isečete i jedete.

Nemojte izostaviti so iz pripreme, a koristite one zdravije varijante. So doprinosi ukusu hleba zaista, posebno ako volite da jedete neke neutralnije namaze ili jedete uz salatu.

I, ono što je takodje bitno, kako bi vam hleb bio mekši i vazdušastiji, potrebno je da malo odstoji pre nego ga ispeče. Iako se ne koristi kvasac, to stajanje testa je uvek važno jer se na taj način dobija ta mekoća. To nije uvek nužno, i hleb je ukusan i fin i bez čekanja, ali, kad god imate vremena ostavite da prvo malo odstoji…

Eto, nadam se da će vam saveti biti od koristi. Potrudite se da u svoj život unesete dobre navike. Ponekada to može da bude teško na početku, ali kasnije, kada počnete da živite sa njima, videćete koliko je život jednostavniji! 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija