Balkanska gastrokultura se može pohvaliti sa nekoliko sjajnih proizvoda, odnosno ukusnih jela. Jedno od najomiljenijih jeste burek.
Sigruno ste do sada čuli da je pravi burek jedino onaj sa mesom, a da su sve ostale vrste bureka (sa sirom, šunkom i pavlakom, pa čak i eurokremom) zapravo pite. Ima li razlike između pite i bureka i u čemu leži ta razlika?
U Bosni je burek tradicionalni proizvod koji se pravi od tegljenog testa (ručno razvlačenog) i mlevenog, odnosno seckanog mesa. Sve ostalo što se pravi na sličan način, a punjeno je zeljem, sirom, spanaćem, krompirom, oni nazivaju pitama.
Burek su u ove krajeve doneli Turci. Oni su ga pravili još u svojoj prapostojbini (srednja Azija) i naziv ovog jela zaista je turskog porekla jer se sastoji od korena „bur“ što u prevodu znači „savijati, uvijati“.
U Turskoj i dan danas možemo pronaći različite vrste ove slane poslastice. Prave ga u polumesečastom obliku i prženog u ulju (sirovi burek ili çiğ börek), potom u obliku malih zamotuljaka (cigara-burek), pa sve do vodenog ili običnog bureka koji je zapravo onaj koji i mi ovde jedemo i koji se pravi u okrugloj tepsiji i seče na četvrtine i osmine.
Kod nas je burek počeo da se pravi i jede pred kraj 15. veka. Podaci kažu da je Niš bio centar odakle je burek počeo da se širi po ostalim krajevima Srbije.
Koliko kalorija ima u bureku?
250 g bureka sa sirom ima 615 kalorija.
250 g bureka sa mesom ima 650 kalorija.
Nutritivne vrednosti bureka
U 100 g bureka sa sirom ima 246 kalorija, 21 g ugljenih hidrata, 14 g masti i 8 g proteina. Najveći broj kalorija dolazi iz masti, posle toga iz ugljenih hidrata i najmanji procenat potiče iz proteina.
Kada bismo preneli u procente to bi izgledalo ovako: ako je prosečni preporučeni dnevni unos kalorija 2000, onda bi to značilo da ako pojedemo 100 g bureka mi unosimo 12.3 % od preporučenog dnevnog unosa kalorija, 21 % masti, 8 % ugljenih hidrata i 8 % proteina.
Muškarac sa prosečnom težinom od 75 kg bi trebalo da trči 17 minuta da potroši ovu količinu kalorija ili bi mogao da pliva pola sata.
Nutritivne vrednosti bureka sa feta sirom
Jedna porcija grčkog bureka (pite) sa feta sirom od 140 g sadrži 320 kalorija. U njemu ima 19 g ugljenih hidrata, 25 g masti i 10 g proteina. Natrijuma ima 500 g, a holesterola 28 g.
Ovakav burek ne sadrži hranljiva vlakna i šećere. Vitamina A ima 8 %, kalcijuma 50 %, a gvožđa 2 %.
Da bi se potrošila ova količina kalorija potrebno je voziti bicikl umerenom brzinom 49 minuta ili trčati 32 minuta. Ako vas mrzi da trčite ili vozite bicikl, možete čistiti kuću 2 sata, isto je.
Burek sa sirom (turski) – nutritivne vrednosti
Jedna porcija bureka sa sirom sadrži 280 kalorija. Ukupnih masnoća ima 12.29 g ili 19 %. Od toga je 4.364 g zasićenih masti ili 22 %, polinezasićenih masti 1.173 g, a mononezasićenih masti 6.124 g.
U porciji bureka sa sirom ima 17 mg holesterola (6 %), 58 mg natrijuma (24 %) i ukupnih ugljenih hidrata 34.52 g (12 %). Hranljivih vlakana ima svega 1.5 g, a šećera 0.91 g.
Proteina ima 7.31 g.
U bureku od sira možete naći i vitamine. Kalcijuma ima 108 mg (11 %), kalijuma 79 mg (2 %), gvožđa 2.48 mg (14 %), vitamina A 278 IJ (6 %) i vitamina C 4.1 mg (7 %).
Najveći broj kalorija potiče naravno iz ugljenih hidrata (49 %), masti (40 %) i proteina (11 %).
Burek sa mesom (turski) – nutritivne vrednosti
Porcija bureka sa mesom sadrži 284 kalorije.
U njemu ima 17.28 g masti, 21.8 g ugljenih hidrata i 9.42 g proteina. To bi u procentima izgledalo ovako: 55 % kalorija potiče od masti, 31 % od ugljenih hidrata i 13 % od proteina.
Totalna količina masnoća iznosi 17.28 g ili 27 %, od čega je zasićenih masti 6.435 g (32 %), polinezasićenih 0.915 g, mononezasićenih 7.908 g.
Holesterola ima prilično, čak 37 mg (12 %), a natrijuma 37 mg (20 %).
U bureku sa mesom ima 21.8 g ukupnih ugljenih hidrata ili 7 %. Od toga je 0.9 g hranljivih vlakana (4 %) i 0.55 g šećera.
Proteina ima 9.42 g.
U bureku sa mesom ima 73 mg kalcijuma (7 %), 2.12 mg gvožđa (12 %), 124 mg kalijuma (4 %), 170 IJ vitamina A (3 %) i 2.6 mg vitamina C (4 %).
Prednosti za zdravlje
Ako burek uporedimo sa drugim vrstama peciva koje možemo pronaći u današnjim pekarama, mogli bismo da kažemo da je on zdraviji od raznih testa koja su punjena aditivima i konzervansima i koja zaista predstavljaju pretnju našem zdravlju ako se često konzumiraju.
Burek napravljen po staroj, domaćoj recepturi, sa kvalitetnim mesom, jeste jaka i kalorična hrana, ali ne može da škodi ukoliko se jede retko i ukoliko osoba posle toga sprovodi redovne fizičke aktivnosti.
U proverenim domaćim pekarama, burek je i dalje jedini proizvod koji se pravi bez dodavanja aditiva.
Burek se uvek pravi ručno i nikako drugačije. Zbog toga pekari tvrde da je on najzdraviji proizvod u svakoj pekari.
Pored toga, da bi se napravile kore za burek, testo se pravi od vode, brašna i soli. Dakle, u njemu nema ni kvasca, ni konzervanasa, ni aditiva.
Još jedna pozitivna strana bureka jeste i to što je vrlo jeftin!
Kako se pravi burek sa mesom?
Postoji nekoliko varijanti bureka, kako smo već napomenuli.
U narednim redovima ćemo vam predstaviti nekoliko recepata, pa vi izaberite onaj koji vam najviše odgovara.
Potrebni sastojci:
- jedna čaša vode (možete dodati još ako se pokaže da je potrebno);
- dve i po čaše brašna;
- jedna kašika sirćeta;
- soli po ukusu;
- jedna glavica crnog luka (sitno seckana);
- 250 g mlevenog junećeg mesa (ili svinjskog);
- malo soli i bibera za meso;
- pola čaše vode;
Ovo je recept za tzv. turski çiğ börek koji predstavlja testo koje je napunjeno mlevenim mesom.
Postupak pripreme:
Testo se priprema na sledeći način: sipajte brašno u duboku posudu i rukom ili varjačom napravite udubljenje u sredini.
U ovo udubljenje stavite malo soli, vode i sirće. Mešajte rukama tako što ćete zahvatati brašno sa strane.
Kada zamesite testo, izvadite ga i stavite na dasku, pa nastavite da mesite. Kada testo prestane da se lepi za podlogu ili ruke, ostavite ga da odstoji nekih 50 minuta.
Nakon toga izdelite ovo testo na loptice veličine malo većeg oraha. Svaku lopticu ćete razvijati na podlozi koju ste prethodno posuli brašnom. Razvijeno testo treba da ima okrugli oblik.
Fil se priprema na sledeći način: mleveno peso pomešajte sa biberom, solju i iseckanim crnim lukom. U sve to dodajte i pola čaše vode.
Na jednu polovinu razvijenog testa stavite fil i razmažite ga kašikom. Nemojte razmazivati skroz do ivice, već ostavite jedan centimetar prostora. Potom preklopite testo i spojite krajeve uz pomoć viljuške.
Malo očistite višak brašna, a zatim pripremite ulje za prženje. Nalijte dovoljnu količinu ulja u šerpicu za prženje, tako da se burek prži u dubokoj masnoći. Kada porumeni sa obe strane, burek je gotov.
Nakon prženja, burek stavite na ubrus kako bi se iscedio višak masnoća.
Ovaj burek je najlepše jesti uz kiselo mleko, jogurt ili ajran.
Bosanski burek sa mesom
Potrebni sastojci:
- 260 ml mlake vode;
- pola kilograma brašna (mekog);
- jedna kašika ulja;
- malo soli po ukusu;
- glavica crvenog luka (sitno seckanog);
- jedna do dve kašike ulja + 120 ml ulja;
- soli po ukusu;
- pola kilograma mlevenog junećeg mesa;
- malo bibera po ukusu.
Postupak pripreme:
Zamesite testo i napravite 8 jufkica. Neka svaka jufkica bude teška oko 100 g. U jednu posudu naspite 120 ml ulja, pa ubacite jufkicu po jufkicu da odstoje u posudi sa uljem najviše sat vremena.
Zagrejte najviše dve kašike ulja u tiganju i ispržite seckani luk do staklastog izgleda, a onda dodajte mleveno meso, so i biber, pa izdinstajte dok meso ne pobeli.
Na radnu površinu sipajte malo ulja i namastite je, pa dlanovima istanjite jufkice tako da debljina testa bude tanka. Dodatno prstima istanjite krajeve.
Nanesite fil na svaku jufkicu (na njen duži kraj).
Potom urolajte svaku jufkicu sa filom i zamotajte je u bosanski burek.
Poređajte zamotuljke u tepsiju koju ste prethodno podmazali uljem, i svaki zamotuljak dodatno premažite. Neka se peku u rerni zagrejanoj na najviše 200 stepeni.
Burek treba da pečete dok ne porumeni.
Pekarski burek
Za pravi pekarski burek je potrebno da pripremite malo soli, 300 ml tople vode i pola kilograma brašna. Brašno i so pomešajte, a onda dodajte vodu i mesite testo rukama.
Mešenje je gotovo kada testo prestane da se lepi. Ukoliko imate mikser za mešenje, možete i njime.
Kada testo bude spremno, izdelite ga na četiri jufke. Svaku jufku premažite mašću sa svih strana. Neka premazane jufkice odstoje pod providnom folijom.
Od ovih jufkica razvucite kore (tanko). Neka površina na kojoj razvlačite testo bude namašćena. Ukoliko vam se kora pokida na nekom mestu, nemojte da brinete. Bitno je samo da se ne pocepa na sredini. Ako su ivive zadebljale, odsecite ih.
Prvu koricu odložite, pa razvucite drugu. Kada druga korica bude gotova, stavite jednu na drugu, namastite i stavite fil (po želji, sir ili meso). Ponavljajte postupak do kraja, do poslednje kore.
Burek stavite u tepsiju koju ste namazali mašću i pecite ga u rerni koju ste zagrejali na 200 stepeni.