Koji je vaš omiljeni džem ?
Ja gotovo sve džemiće volim, posebno one koje sama pripremim. A, pripremam ih dosta. Skoro svako voće iskoristim za pripremu džema, jer na taj način za sebe i svoje najdraže dobijem poslasticu proverenog kvaliteta.
Džem možete da jedete za doručak ili užinu uz parče integralnog hleba i sveže cedjeni sok, ili uz čaj. Još ga možete koristiti za pripremu raznih poslastica. A možete ga jesti direkt iz teglice!
Već svi znamo da džem nije najzdraviji izbor, ali je daleko bolji od kupovnih slatkiša, jer u sebi ne sadrži različite aditive. Naročito ukoliko imate svoje voće, u tom slučaju ste napravili odličan proizvod, pun vlakana, sa malo šećera koji na tu količinu uopšte ne smeta.
Naravno, ukoliko pojedete pola teglice džema, svakako da vam neće prijati. Sa druge strane, ako dnevno pojedete 1-2 kašike, ili na nekoliko dana par kašika, to će vam čak doprineti zdravlju!
Uvek imam potrebu da odbranim domaće džemove, jer zaista smatram da su odlični proizvodi koji nam mogu poslužiti na razne načine. Što je voće prirodno sladje, to će nam manje šećera za pripremu trebati, i džem će biti zdraviji. Vi, naravno, možete pripremiti i džem bez šećera, a kada su breskve u pitanju to će ići veoma lako, jer su prilično sladunjave..
U tekstu dalje pročitajte par provrenih recepata, kako da pripremite džem ali i ukusnu domaću marmeladu od breskve!
Džem od breskve
Potrebni sastojci:
- 1 kilogram breskvi
- 300 grama šećera
- 1 limun
Postupak pripreme:
Breskve prvo lepo operite i očistite, zatim isecite na željene komade, pa tek onda izmerite. Potrebno je da ima kilogram očišćenih breskvi. Ovo napominjem jer mlade domaćice često izmere za sve košticama, pa posle kada se očisti kilaža bude dosta manja, i eto greške..
Pripremljene breskve preručite u odgovarajuću šerpu, zatim pospite šećerom i prodrmajte šerpu, tako da se breskve i šećer pomešaju. Odložite u friz ili na neko hladno mesto da odstoje na par sati, kako bi otpustile sok. Kada kažem par sati, mislim na nekih 3-5…
Kada breskve otpuste sok, spremne su za kuvanje džema..
Stavite na ringlu, na umerenu temperaturu, pa uz povremeno mešanje kuvajte oko pola sata. Skidajte penu sa vrha tokom kuvanja. Videćete kako smesa postaje gušća.. Tada, po želji, štapnim mikserom možete skroz usitniti voće, ili delimično. Možete ostaviti i tako komade, ukoliko više volite. Izbor je na vama.
Izvadite malo džema na hladnu tacnu, sačekajte da se ohladi pa proverite da li vam gustina odgovara. Džem možete ukuvati više ili manje, u zavisnosti od toga kakav džem volite. Realno vreme kuvanja je oko 40min, u zavisnosti od vaše ringle.
Na kraju, u džem dodajte sok od limuna (možete i koricu ukoliko volite), promešajte, pa sklonite sa ringle. *Po želji možete dodati konzervans, ali smatram da nije potrebno, štaviše, potpuno je nepotrebno. Ali, ukoliko ste skeptični, dodajte.
Pripremljen džem sada sipajte u sterilisane tegle, lepo zatvorite pa ostavite da se džem ohladi na dnevnoj temepraturi. Tek pošto se postepeno ohladi, odložite u špajz, odnosno na mesto gde inače držite zimnicu. Nakon otvaranja, teglu držite u frizu da se džemić ne pokvari.
Džem od breskve bez šećera
Potrebni sastojci:
- 1 kilogram breskvi
Postupak pripreme:
Da, za pripremu ovog džema biće vam potrebne samo breskve. Način pripreme je možda nesvakidašnji, ali veoma dobar!
Naime, potrebno je da samo očistite breskve i isečete na manje komade. Poredjajte u pleh od rerne, i ubacite u zagrejanu rernu na 150 stepeni. To je sve. Kroz nekih sat vremena, manje-više, u zavisnosti od jačine vaše rerne, džem je gotov!
Imaće finu gustinu, nemojte to da vas brine. Po želji takodje možete dodati malo soka od limuna, ili neki aromatični začin. Sve izmešate pa u sterilisane teglice. Ostavite da se džem ohladi na sobnoj temperaturi prvo, pa onda odložite u špajz.
Ipak, ovako pripremljen džem ima nešto kraći rok trajanja, pa iz tog razloga možete da ga pripremate u manjoj količinu, po potrebi.
Marmelada od breskve
Potrebni sastojci:
- 1 kilogram breskvi
- 700 grama šećera
- 1 limun
- 1 kesica želatina
Postupak pripreme:
Breskve očistite pa ispasirajte uz pomoć štapnog miksera ili blendera. Ukoliko želite onu pravu marmeladu, potrebno je da baš dobro ispasirate, tako da bude kao kaša. Ako vam ne smetaju delovi voća, možete i samo pasirkom.
Svakako, ispasirane breskve preručite u odgovarajuću šerpu (odvojite 2 kašike smese i u to umešajte želatin, pa ostavite da nabubri), pa stavite da provri na umerenoj temperaturi. Čim provri dodajte šećer pa ostavite da se marmelada dalje kuva na umerenoj temperaturi. Povremeno mešajte i skidajte penu sa vrha.
Na samom kraju kuvanja u marmeladu dodajte sok od limuna i nabubreli želatin, promešajte, pa sklonite sa ringle. Gotovu marmeladu sipajte u sterilisane tegle, zatvorite pa ostavite da se tegle postepeno hlade, na sobnoj temperaturi.
Nakon što se ohlade, odložite na mesto gde inače držite zimnicu. Otvorenu teglu marmelade kasnije držite u frizu da se ne bi pokvarila.
Marmeladu možete pripremiti sa manje ili više šećera, po ukusu. Marmelada je obično sladja i gusta, ali potpuno ustinjena. Vi, naravno, možete raditi bez želatina, ali se na ovakav način dobije ona prava marmelada, kao kupovna.
…Nadam se da će vam recepti biti od koristi, te da ćete uspeti da pripremite džem ili marmeladu baš po vašem ukusu. Zaista, domaće marmelade i džemići su prava poslastica. Nekada su naše bake vredno pripremale domaće proizvode, od kompota, slatkog i džema, do različitih kolačića, a onda smo svi redom uživali u njima.
Zašto da to i sada ne radimo? Sada je sve lakše nego pre, sve je dostupno, ali nema one čari u pripremanju i nema te uložene ljubavi zbog koje su svi kolači i svi ti proizvodi koje baka pravi najbolji.
Odvojite vreme da za sebe i svoje najdraže pripremite zdravu i ukusnu hranu! 🙂