Domaća pogača – kako se pravi, recepti za pripremu

Kada sam rešila da promenim svoj režim ishrane, te izbacim iz iste sve što mom organizmu ne pogoduje, to jest ne prija, najteže sam se rešila peciva. Istina, nisam se rešila u potpunosti, ali sada daleko manje hleba i peciva jedem nego pre 2-3 godine..

Testa od belog brašna izazivaju nadutost, i to mi je najviše smetalo. Sve aktivnosti, vežbe i druga hrana nisu mogli da regulišu to što belo brašno napravi mom stomaku. Išla sam kao naduvani balončić..

Danas, beli kupovni hleb ne jedem uopšte, ponekada napravim mekanu domaću pogaču, kao i tortilje od više vrsti brašna gde koristim malo belog brašna radi teksture.. Kada smo u restoranu takodje izbegavam hleb, ali ponekada, veoma retko, naručim picu..

Dakle, ono što je ostalo jeste pogača, ali na tome niko ne može da mi zameri. Jasno je zašto je samo ona ostala – ta mekoća, ukus i miris, zaista je neodoljivo! Moja mama me je naučila da mesim još kada sam bila mala devojčica, jer je ona specijalista za testa..

Bilo mi je tako zanimljivo da mesim i razvlačim testo, a ono što me je uvek najviše radovalo jeste upravo krajnji rezultat. Meka i mirisna pogača uz domaći kajmak ili sir, dosta salate od svežeg povrća, ponekad domaći ajvar ili džem..

Neki osećaji i ukusi ne menjaju se godinama, a to je takodje ono što najviše volim! Kao i moju mamu koja me je sve to naučila.. 🙂

Osnovni recept

Potrebni sastojci za pripremu pogače su:

  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 1 kašika šećera
  • 200 mililitara mleka
  • 1 kilogram brašna
  • 200 mililitara jogurta
  • 200 mililitara ulja
  • 1 celo jaje
  • 1 belance
  • 1 kašičica soli

Za premazivanje..

  • 1 žumance
  • Susam, lan, suncokret ili semenke po izboru

Postupak pripreme:

Kvasac pomešajte sa šećerom i kašikom brašna u nekoj manjoj posudi, pa dodajte mleko (potrebno je da bude mlako) i dobro izmešajte da se sjedine. Ostavite kvasac da naraste, najbolje na nekom toplom mestu – pored peći, radijatora ili tople ringle..

Dok kvasac narasta, vi u odgovarajućoj vangli sipajte brašno pa napravite jedno manje udubljenje u sredini. U to udubljenje sipajte jogurt, zatim ulje i jaja, kao i malo soli, po ukusu. Jedna kašičica je obično dovoljna.

Kada kvasac naraste, a znaćete da je spreman kada se pogidne pena, dodajte u tu sredinu sa ostalim sastojcima, pa počnite sa mešenjem testa. Ukoliko vam je lakše, možete mešati najpre varjačom, pa kada testo postane gušće mesite dalje rukama.

Testo možete da mesite i uz pomoć miksera, sa nastavcima za mešenje testa. Ja lično, više volim da mesim rukama jer tako steknem osećaj za pravu gustinu, a potrebno je da testo bude neke srednje mekoće.

Ukoliko je testo tvrdje, tvrda će biti i pogača, a redje testo takodje nije dobro, odnosno kao takvo i ne možete da ga umesite. Testo bi trebalo da se odvaja od ruku i ivica vangle pred kraj mešenja. Lepo ga oblikujte pa vanglu prekrijte krpom, i ostavite da odstoji 1-2 sata, odnosno dok ne naraste.

E, kada smo već kod narastanja. Zbog čega nas uopšte testa od belog brašna nadimaju? Zbog toga što testo ne fermentišemo dovoljno. Za kvalitetnu pogaču koja ne nadima a ukus je još bolji, potrebna je fermentacija testa i do 24 sata. Ali, ko da čeka toliko?! Znam da mnogi od vas jedva imaju vremena i za ovu pogaču od par sati…

Ali, kada god ste u prilici, fermentišite testo što duže, efekat će sigurno biti zadovoljavajuć..Kako da fermentišete testo na pravi način, pisaću u nekom drugom postu..

Vratimo se sada mirisnoj pogači na koju smo navikli..

Nakon što je testo fino naraslo, premesite ga na brašnjavoj površini, pa oblikujte prema ukusu. Možete da iskoristite kalupe ili tepsije, i napravite oblik kakav želite. Postoje razne verzije pogača danas – pogača cvet, pogača sunce i slično, a tjutorijale možete naći na YT..

Nakon što se oblikovali testo po želji, premažite ga žumancetom i pospite semenkama po ukusu. Ništa od toga nije obavezno, ali pogača dobije mnogo lepši izgled.

Vreme je za pečenje – a koliko će se pogača peći, zavisi od vaše rerne i upravo oblika. Pecite je na 180-200 stepeni, pa kada fino zarumeni trebalo bi da je gotova.. Gotovu pogaču umotajte u čistu krpu da odmori i prohladi se, pa onda secite i poslužite..

Posna domaća pogača

I kada postite, ili izbegavate jaja i mlečne proizvode, možete da pripremite ukusnu i mirisnu pogaču. Ja češće  pravim ovu verziju, i veoma sam zadovoljna.. Nekako sam mirnija kada znam da nisu svi sastojci kalorični 😀

Potrebni sastojci za pripremu pogače su:

  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 1 kašika šećera
  • 200 mililitara vode
  • 600 grama brašna
  • 5 kašika ulja
  • Soli po ukusu

Za premazivanje..

  • 100 grama posnog margarina
  • Susam ili semenke po ukusu

Postupak pripreme:

Kvasac takodje pomešajte sa kašikom šećera i brašna, zatim dodajte vodu (potrebno je da bude mlaka) pa izmešajte. Ostavite da kvasac naraste..

U medjuvremenu, u odgovarajućoj vangli, sipajte brašno i dodajte ulje, kao i malo soli po ukusu. Dodajte zatim spreman kvasac, pa umesite mekano i glatko testo. Potrebno je da bude neke srednje gustine, i da se odvaja od ruku. Lepo ga oblikujte pa vanglu prekrijte krpom, i ostavite da naraste.

Kada se testo udvostruči, spremno je, i tada ga premesite na brašnjavoj površini. Oblikujte po želji pa stavite u odgovarajuću tepsiju ili kalup.

Margarin rastopite pa premažite pogaču, i pospite semenkama po ukusu.. Stavite da se peče na 200 stepeni, a kada fino porumeni znači da je gotovo.

Gotovu pogaču umotajte u čistu krpu i ostavite da malo odmori i prohladi se, pa tek onda secite..

Domaća pogača sa sodom

E, ovu pogaču moj tata najviše voli! Da ne bude da spominjem samo mamu, znam ja i šta mom tati prija – definitivno pogača sa sodom. Gotova začas, a miris i ukus su baš specifični – veoma prijatni. Ovako pripremljena pogača je dosta prijatnija i za naš stomak..

Potrebni sastojci za pripremu pogače su:

  • 1 kilogram brašna
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • 1 kašilčica soli
  • 5 kašika ulja
  • 100 mililitara mleka
  • 250 mililitara vode

Postupak pripreme:

U odgovarajućoj vangli najpre pomešajte brašno i sodu sa malo soli. Dodajte zatim tečne sastojke, odnosno ulje, mleko i vodu. Počnite sa mešenjem testa. Najpre će vam se učiniti tvrdim, ali tako i treba. Mesite dalje još par minuta da se napravi testo srednje gustine, a potrebno je da bude glatko i da se ne lepi za ruke.

Oblikujte testo prema ukusu, pa na par mesta izbockajte viljuškom. Pecite odmah na 200 stepeni, oko pola sata, manje-više u zavisnosti od vaše rerne.

Gotovu pogaču takodje umotajte u čistu krpu pa ostavite da malo odstoji kako bi postala meška.. Secite potom i poslužite..

Osim što je zdravija jer ne sadrži kvasac, ova pogača se, kao što ste primetili, dosta brže priprema. Baš zato što nema kvasca, nema ni čekanja oko narastanja i slično. Odmah mesite, odmah pečete, i odmah uživate u ukusu.. Prijatno! 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija