Domaći kuvani paradajz kao zimnica, recepti

Jel volite kuvani paradajz? A, jel vam teško pada da ga pripremite za zimu, i zašto da?

Proces pripreme zimnice je nekada bio pravi dogadjaj, svi bi se okupili i tako medjusobno podelili zadatke – jedni beru paradajz, drugi čiste, treći melju, četvrti kuvaju. Mi peti smo bili zaduženi da probamo, i damo konačan sud. To je najteže od svega!

Osim paradajza, dosta se tu povrća i voća koristilo za pripremu zimnice.

Ko nikada nije pomogao baki ili mami u pripremi, ne zna šta je propustio. Vreme nestane, trud i rad na kraju postanu samo zadovoljstvo više. Bude tu dosta šale, ljubavi ali i napora.

Priprema zimnice često nije pesma, zaista, ali, ako volite domaće proizvode, ništa vam drugo ne preostaje nego da se uhvatite u koštac sa njom. Kada je kuvanje paradajza u pitanju, ima tu posla, potrebno je i da odvojite jedan ceo dan, u zavisnosti od toga koliko pravite, naravno.

Ali, kao što rekoh, na kraju sve to preraste u zadovoljstvo – sami ste pripremili domaći, zdravi proizvod koji ćete konzumirati tokom zime sa elanom. I vi, i vaši najdraži.

Kuvani paradajz je nezaobilazna namirnica u kuhinji, jer nam koristi za pripremu raznih jela. Odličan je kao sos za špagete ili makarone, ali će vam fino poslužiti i za pripremu ukusnih ćufti. Tu je i paradajz čorba koju svi volimo..  Dakle, kuvani paradajz možete iskoristiti na mnogo načina, u zavisnosti od vašeg ličnog ukusa. Možete ga piti kao sok, uz neki od obroka ili zasebno, jer odlično okrepljuje organizam i hrani ga potrebnim nutrijentima.

U tekstu dalje ispisaću dva proverena recepta za pripremu, a još ću ispisati nekoliko činjenica zašto je kuvani paradajz dobar za organizam.. Uživajte u čitanju, ali, neka ne ostane samo na tome! 🙂

Kuvanje paradajza za zimu..

Što god mogu pripremam bez dodatka konzervansa i slično. Ne bojim se da li će potrajati, jer sam se do sada mnogo puta uverila da hoće. Ako nema potrebe dodavati, onda nema potrebe. Ipak, nemamo svi iste uslove čuvanja zimnice, pa tako, vi možete pripremiti i sa konzervansom. On ne menja ukus drastično, a sa njim je zimnica nešto bezbednija. Opet, nema pravila, imala sam slučaj da zimnica bez konzervansa potraje duže, i obrnuto.

U nastavku sledi objašnjenje kako da pripremite kuvani paradajz bez konzervansa, ali i kako da pripremite kuvani paradajz sa konzervansom.. Proces pripreme se vrlo malo razlikuje..

Potrebni sastojci za pripremu su:

  • 10 kilograma paradajza
  • Po ukusu – so, šećer i začini, konzervans i ulje

Postupak pripreme:

Priprema kuvanog paradajza polazi od odabira samog paradajza, pa tako, birajte zdrav i dobro zreo paradajz. Svakako ne truo, ili zelen. Ukoliko ima nekih trulih ili oštećenih, zelenih delova, odstranite. Još je bitno da napomenem, a to sigurno već i sami znate, birajte organski, domaći paradajz. Pre svega jer je dosta sočniji, i zdraviji.

Paradajz zatim oljuštite, ukoliko nemate mašinicu koja odvaja ljuske od soka. Da biste ga lakše oljuštili, potrebno je da ga na 10ak minuta potopite u topliju vodu, i kožica će se dosta lakše skidati. Očišćen paradajz isecite na polovine, četvrtine, odnosno manja parčad.

Ako imate mašinicu koja odvaja ljuske, onda paradajz samo dobro operite kroz nekoliko voda, pa takodje isecite na manje komade. Tako će lakše i brže ići mlevenje.

Ako obezbedite sebi električnu mašinicu za mlevenje, odradili ste pola posla. Nažalost, mi smo uzeli jednu i bila je potupno ne-praktična! Izgubili smo dosta više vremena i na kraju odustali. Možda vi pronadjete onu koja je prava, pa olakšate sebi posao.

Dakle, odabran paradajz je potrebno oljuštiti ili dobro oprati, pa iseckati na manje komade.

Pripremljen paradajz zatim meljite na mašinici koju imate.

Kako meljete, tako sipajte u odgovarajuću, u ovom slučaju veliku šerpu. Možete pripremiti manju ili veću količinu, u zavisnosti od vaših potreba naravno.

Kada sameljete svu količinu, šerpu prebacite na ringlu ili šporet, pa krenite sa krčkanjem. Neka se krčka na umerenoj temperaturi do pred kraj….

Što se tiče začina, u mleven paradajz možete dodati zaista mnooogo toga. Beli ili crni luk, peršun, mirodjiju, biber.. Možete dodati i koju ljutu papričicu, ako želite da paradjaz bude ljut. Zapravo, jedna mala papričica na ovu količinu neće smetati ni onome ko ne jede ljuto (kao, na primer, meni), već će pojačati intenzitet ukusa. Dobro je, i preporučujem.

U kuvani paradajz se najčešće dodaje i šećer, jer on neutrališe njegov kiseli ukus. Vi možete i ne morate, po ukusu. Ako dodajete šećer, svakako ne morate mnogo, na primer dodajte 2-3 kašike na ovu količinu. Što se tiče soli, to morate po ukusu takodje. Dodajte bukvalno kašičicu po kašičicu dok ne pogodite ukus. 

Dakle, kada krenete sa kuvanjem paradajza, tada dodajte začine po želji. Što se tiče konzervansa, njega ćete dodati pred kraj kuvanja.

Samo vreme kuvanja zavisi od dosta toga, pre svega jačine ringle ili vatre u šporetu. Nemojte pojačavati temperaturu da ne bi izgorelo, ukoliko ne možete sve vreme da mešate. Neka bude umerena temepratura, a gotovo je obično kroz nekih 1-2 sata.. Znaćete da je gotovo, zapravo, kada se ukuva nekih 2cm.

Sklonite sa ringle, pa u vreo kuvani paradajz dodajte konzervans – ukoliko želite, i dobro promešajte, pa poklopite šerpu. Ostavite da paradajz odmori, ali ga u flaše sipajte dok je još topao, nakon otprilike 10-15 minuta.

U medjuvremenu dok paradajz odmara, vi pripremite flaše.

Kako se sterilišu flaše? Pre nego šta planirate da pravite kuvani paradajz potrebno je da željene flaše dobro operete tečnošću i toplom vodom, ili mešavinom sode i sirćeta. Ostavite ih zatim da se osuše preko noći, ili jedan ceo dan.. Sutradan, neposredno pre sipanja u flaše, ponovo ih operite pod mlazom tople vode, pa poredjajte na odgovarajući pleh.

Tako mokre ubacite u zagrejnu rernu na 100-150 stepeni, pa ostavite da se osuše i sterilišu.

Bolje je da temperatura niža, kako ne bi popucale, pa preporučujem 100 stepeni. Potrebno je otprilike 20ak minuta da se osuše i sterilišu. Kada ih vadite iz rerne, budite pažljivi jer su vrele!

U tople flaše sipajte topao kuvani paradajz, zatim dobro zatvorite. Umotajte flaše u deblje ćebence, pa ostavite da tako odmore preko noći, kako bi se postepeno ohladile. Time takodje produžavate rok trajanja. Nakon što se flaše, odnosno kuvani paradajz sam ohladi, odložite u špajz, odnosno na neko hladnije i tamnije mesto.

Ispratite ove korake jer su veoma bitni, to će sprečiti da paradajz ubudja i pokvari se. Posebno je važno da to ispratite ukoliko ne stavljate konzervans. Ukoliko pravite manje količine, odnosno samo par flaša, onda napravite mesta u frizu pa tu držite, svakako će duže potrajati. Još, ukoliko pravite bez konzervansa, odredjenu količinu možete da zaledite pa vadite po potrebi. Posebno ako od kuvanog paradjaza pripremate sos, ili čorbu..

Eto, to su neki moji saveti za uspešan kuvani paradajz. Možda vama ne bude uspešan, ali zaista nema tu mnogo prostora za neke veće greške. Ispratite recept, a što se tiče dodataka, odnosno začina i ostalog, to radite po ukusu. Sve je opcija – možete i ne morate, a ja uvek preporučujem da isprobate više varijanti pa tako odlučite koja vam najviše odgovara.

Ako mene pitate, jedna ljuta papričica, malo bibera i belog luka uvek dobro dodju. Na taj način već imate pripremljen sos. Ako volite da pijete paradajz upravo zbog nekog njegovog laganog ukusa, onda sve to preskočite i koristite samo paradajz i malo soli.

Kuvani paradajz kao lek..

Ja stvarno obožavam paradajz, u svakom mogućem obliku. Pa tako, pogodićete, obožavam i kuvani paradajz.. Osim što je super ukusa i ide uz gotovo svaki obrok, odličan je i za naše zdravlje. Posebno ako ga pripremite bez dodatka konzervansa.

Kuvani paradajz je odličan prirodni lek za anemiju, odnosno za sve probleme sa krvnom slikom. Bogat je gvoždjem, koje se na lak način apsorbuje, pa tako, redovno konzumiranje kuvanog paradajza pomoći će vam da ponovo zablistate!

Dobra krvna slika je povezana sa zdravljem čitavog organizma, a pre svega, kada vam je krvna slika dobra, nekako blistate i spolja, pa je tako kuvani pradajz dobar i za našu kožu, kosu i nokte.

Kuvani paradajz još povoljno utiče na jetru i bubrege, jer pomaže izbacivanje, odnosno eliminisanje toksina u organizmu. Hidrira organizam, što je veoma važno ako želimo da budemo zdravi iznutra, i da izgledamo sveže spolja.

Redovna upotreba kuvanog paradajza obezbediće vam više energije, a takodje će dovesti u red vaš krvni pritisak.

Dakle, kuvani paradajz utiče na gotovo sve sisteme u organizmu, što svakako govori da bi trebalo da ga konzumirate, i to što češće! A, ukoliko ne verujte da je toliko zdrav, sigurno ćete se uveriti u suprotno čim počnete sa konzumiranjem.

Ja najpre osećaj priliv energije i osveženje organizma, tako da za to mogu da potvrdim. U kombinaciji sa ostalim zdravim namirnicama sigurno će dati samo pozitivne rezultate! 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija