Domaći pekmez, marmelada i džem od borovnica – recepti kako se pravi

Borovniceee 🙂

Da li ih i vi obožavate? Ako je vaš odgovor DA, onda je vreme da otkrijete kako da napravite najukusniji džem od borovnica.

Tokom proleća i leta, eh, tada je lako, toliko je voća i povrća, toliko biljaka nam je dostupno. Kada su topli dani, lako nam je da se zdravo hranimo i držimo do linije. Šta ćemo kada dodje zima? Nije ni čudo što se zimi dosta ugojimo, kada nam preostaje da jedemo samo jaču hranu.

E, zbog toga bi trebalo da razmišljamo na vreme te iskoristimo voće i povrće za zdravu zimnicu!

Uvek i svima preporučujem domaće proizvode, ma gde god da živite, uvek se možete snaći te pripremiti barem malo zimnice, tako da se i tokom zime hranite zdravo i provereno. U marketima danas može sve da se kupi, bukvalno sve, ali, da li ste ikada posumnjali u kvalitet ti namirnica?

Nikada ne može biti ista priprema u koju uložite ljubav i vreme, i ona koja je eto tako, samo za proizvodnju. Na kraju krajeva, iako vam možda ne deluje tako, ipak se uvek više isplati pripremiti domaće proizvode.

Prednost jeste ta što ste tu tokom pripreme, jednostavno znate šta ste upotrebili i kako. Ovako, morate verovati samo deklaraciji. Da bi produžili rok trajanja, mogu koristiti raznovrsne konzervanse i aditive, koji nikako nisu dobri za naše zdravlje.

Pomislićete, pa to je samo par zalogaja…Ali, od svake namirnice po par zalogaja, a danas, sva konzervirana i upakovana hrana sadrži aditive. I tako, vremenom, u našem organizmu talože se toksini koji kasnije mogu da izazovu velike probleme. Zbog čega je danas toliko upornih i teških bolesti, hm.?

Do sada, sva ispitivanja su pokazala kako borovnice sadrže najviše antioksidanasa. Kao takve, trebalo bi da ih iskoristimo tako da nam pomognu da izbacimo te štetne toksine, a ne samo da budu njihove maske.

Zaista, borovnice su pravi dar prirode, i, dok je još uvek sezona, trudite se da jedete što više borovnica. Kada već polako prolaze lepi dani, sačuvajte koji kilogram pa pripremite najukusniji džem.. Pekmez, ili marmeladu, šta vam je drago.

Zapravo, sve je to isto, samo se priprema razlikuje za nijansicu. Evo mog omiljenog recepta, i par saveta…

Džem od borovnica – bez šećera

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram borovnica
  • 200 grama meda
  • Sok od 1/2 limuna

Postupak pripreme:

Da odmah napomenem, navela sam osnovnu količinu, za 1-2 tegle. Ako želite veću količinu, srazmerno povećajte i količinu sastojaka.

Džem od borovnica bez pektina i šećera je idealan za sve, kako za dečicu tako i za nas malo starije. Mogu ga čak jesti osobe koje boluju od dijabetesa, kao i oni koji su na strogim dijetama, i slično. Za ukusan džem, nije potrebno dodati velike količine šećera – borovnice su već same po sebi fino sladunjave, tako sočne i mekane, tako da je priprema izuzetno laka.

..Borovnice pre korišćenja najpre dobro operite, u nekoliko voda. Zatim ih samo malo izgnječite, kako bi otpustile sok. Dodajte im med i promešajte, zatim dodajte i sok od pola limuna. Stavite smesu zatim na umerenu temperaturu, da se džem polako krčka.

Nemojte pojačavati temperaturu tokom kuvanja, neka se sve vreme krčka na nekoj umerenoj, a pred kraj smanjite na najnižu. Mešajte povremeno kako ne bi zagorelo, ali nemojte često. Možete samo prodrmati šerpu.

Džem je gotov kada se fino zgusne, a to bude otprilike za nekih pola sata, manje-više, opet u zavisnosti od vaše ringle. Izvadite kašičicu džema na tanjir, sačekajte da se ohladi, pa proverite da li vam gustina odgovara.

Gotov džem sklonite sa ringle, pa ga dok je još topao sipajte u sterilisane tegle i dobro zatvorite. Umotajte potom tegle u ćebe, pa ostavite da se hlade na sobnoj temperaturi. Nakon što se džem skroz ohladi, odložite u frižider ili špajz, i to je too..

Saveti(i)

Džem i pekmez su zapravo jedno isto, kako ko naziva. Ustvari, postoje male razlike, ali ja uvek pripremam ovako. Džem od borovnica možete pripremiti i po standardnom receptu sa šećerom – u tom slučaju, umesto meda dodajte šećer. To je cela razlika.

Kada je marmelada u pitanju, dodajte više meda – ili opet šećera, u zavisnosti od toga koju varijantu pravite.

Da bi džem i marmelada mogli dugo da stoje, potrebno je da ih sipate u dobro sterilisane tegle, i da ih uvek držite na hladnom mestu, na kojem nema svetlosti.

Kako se sterilišu tegle? – Veoma jednostavno.

Potrebno je da ih najpre operete u toploj vodi – bez deterdženta! Ako su mnogo prljave, operite ih dan ranije onda, pa ih taj dan kada kuvate džem ponovo operite samo toplom vodom. Zatim ih poredjajte na pleh, tako vlažne. Rernu uključite na 100 stepeni, pa kada se zagreje ubacite pleh sa teglama.

Neka se tegle unutra suše nekih 15-20 minuta. Kada budu suve, ostavite ih još 2-3 minuta, pa izvadite. Nemojte pojačavati temperaturu kako ne bi popucale.

U tople sterilisane tegle, sipajte topao džem, potom umotajte u ćebe i ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi. To je takodje bitno – postepeno hladjenje.

Eto, nema neke nauke, samo malo vremena i dobre volje da u vašoj kući imate zdrav džem. A možete ga koristiti na razne načine – za doručak uz šolju mleka, za pripremu zdravih poslastica, ili, neka vam sam džem bude poslastica. 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija