Domaći pekmez, marmelada i džem od pomorandže – recepti kako se pravi

Ukoliko do sada niste probali, onda je pravo vreme! Jednostavna priprema, i veoma prijatan ukus koji će vaša nepca sigurno zapamtiti. Ako mi ne verujete, probajte!

Zaista, džem, odnosno pekmez ili marmelada od pomorandži, veoma je lepog ukusa. Poslužiće kao super namaz za palačinke, zatim za doručak uz šolju mleka ili čaja.

Džem od pomorandži još možete da iskoristite za pripremu brojnih poslastica, a već je sam po sebi veoma ukusan i slasan.

Ne morate praviti veće količine jer su pomorandže dostupne uvek, te tako, možete napraviti manju količinu džema onda kada vam je potrebno, odnosno kada poželite.

Uskoro ću na sajtu pisati recepte za ostale vrste džemova, od različitih voćkica, koji se veoma jednostavno pripremaju, a uvek su nam potrebni..

Nekada, džem je bio jedna od retkih poslastica – znalo se da je špajz rezervisan za domaće proizvode. Pa tako, obezbediti i vi prostor u svom domu u kojem će biti svi domaći, zdravi i slasni proizvodi!

Započnite sa ovim džemom, a sa dolaskom sezone voća, pripremajte dalje, recepti će biti na (nadam se vašem omiljenom) sajtu! 🙂

Džem (pekmez) od pomorandži

Male su razlike izmedju džema i marmelade, ali, ipak ih ima.. Džem je džem, sa komadićima pomorandže koji se fino osećaju. Ja to obožavam!

Sastojci koji će vam biti potrebni za pripremu su:

  • 2 kilograma pomorandži
  • 1 kilogram šećera
  • 200 mililitara vode

Postupak pripreme:

Pre svega, birajte pomorandže koje imaju debelu koru. Kora se takodje koristi za pripremu. Osim toga, one sa debljim korama su obično čvršće unutra, imaju manje soka, te su kao takve pogodne za kuvanje i pripremanje džema. Deblja kora još znači da džem neće biti gorak, što može da se dogodi ukoliko odaberete pogrešne pomorandže..

Dakle, kada odaberete pomorandže, sledeći korak je pranje. Dobro ih operite u nekoliko voda, a voda bi trebalo da bude hladna. Potom ih stavite u odgovarajuću šerpu, nalijte vode koliko da ih prekrije, pa kuvajte na umerenoj temperaturi, 5 minuta od trenutka ključanja.

Nakon tih 5 minuta, sklonite sa ringle pa ostavite da se osuše i ohlade. Pomorandže pre kuvanja ne morate da ljuštite, jer upravo kora daje taj poseban šmek. Možete ukoliko ne želite da rizikujete, ali garantujem dobar ukus ukoliko ispratite recept i savete. 🙂

Kada se pomorandže ohlade, iseckajte ih – očistite ih od belih žilica i koštica.

Sledi pripremanje sirupa u kojem će se kuvati. Šećer prelijte vodom pa stavite da se kuva na umerenoj temperaturi. Potrebno je da se napravi gušći sirup, pa otuda 1kg šećera i samo 200ml vode. Voda bi trebalo samo da prekrije šećer.

Od trenutka kada voda provri, kuvajte dalje dok ne dobijete gusti sirup, nešto redji od meda. Potom, ubacite očišćene i iseckane pomorandže u sirup, i smanjite temperaturu. Ostavite da se krčkaju.

Koliko će se džem krčkati zavisi od tačne jačine vaše ringle, a svakako bi trebalo da je gotov kroz sat vremena, i manje. Obično je gotov već za 30-40 minuta, ali svakako to morate sami proceniti. Kako?

Kada vam se učini da je džem već dovoljno gust, izvadite kašiku džema na tacnu, i sačekajte da se prohladi. Ako vam gustina džema odgovara, onda je to to. Sklonite sa ringle.

U medjuvremenu, dok se džem kuva, pripremite tegle – sterilišite ih. Gotov džem, dok je još topao, sipajte u pripremljene tegle pa dobro zatvorite. Prvo umotajte u ćebe i ostavite da se džem tako ohladi na sobnoj temperaturi, potom odložite u špajz ili frižider.

Otvorenu teglu džema držite u frizu, odnosno na hladnom mestu, kako se ne bi ubrzo pokvarilo. Ukoliko džem držite u frizu, dugo će biti dobar i neće se pokvariti..

Marmelada od pomorandži

Volim ja i marmeladu, da se razumemo! A, evo šta je to čini drugačijom od džema..

Sastojci koji će vam biti potrebni za pripremu su:

  • 1 kilogram pomorandži
  • 1 litar vode
  • 900 grama šećera

Postupak pripreme:

Kao što vidite, sastojci se ne razliku, ali, razlikuje se njihova količina. Po nekom pravilu, marmelada je sladja, te zbog toga ide više šećera. Odmah da napomenem, količinu šećera možete promeniti prema vašem ukusu, tako da možete staviti malo manje. Ne preporučujem da stavite više, ali svakako možete.

Ono što ih razlikuje jeste mlevenje pomorandži, tako da se od njih napravi kaša..Ali, idemo korak po korak.

Takode je bitno da odaberete prave pomorandže, zatim ih lepo operete u hladnoj vodi. Ko ima domaće, blago njemu! Ako postoji mogućnost birajte neprskane, a svakako ih dobro operite pre kuvanja.

Oprane pomorandže, cele, stavite da se kuvaju u litar vode. Od trenutka ključanja neka se kuvaju do 15 minuta, potom sklonite šerpu sa ringle pa ostavite da se pomorandže ohlade (u toj vodi). Kada se ohlade, izvadite ih i ostavite da se prosuše, a u tu vodu u kojoj su se kuvale sipajte šećer.

Pomorandže sameljite, u blenderu ili na mašinici za mlevenje, pa takodje dodajte u vodu. Promešajte, pa stavite da se sve zajedno kuva na umerenoj temperaturi. Povremeno mešajte kako ne bi zagorelo, a marmelada će biti gotova kroz sat vremena. Da, sve zavisi od vaše ringle.

Istom forom proverite da li je gotova – izvadite malo na tacnu, pa kada se ohladi, ako vam gustina odgovara gotovo je.

Toplu marmeladu sipajte u sterilisane tegle, dobro zatvorite pa ostavite da se, umotane u ćebe, ohlade na dnevnoj temperaturi. Potom odložite u špajz, i to bi bilo to!

Savet +

U džem, ili marmeladu od pomorandži, možete dodati limun. Pripremite ga na isti način kao pomorandžu, a ukusu će doprineti na neki način. Ko voli malo jače ukuse, kiselkasto-slatkasto-gorkaste :D!

Takodje, možete dodati neki aromatičan začin, poput cimeta ili vanile. oni definitivno doprinose ukusu. Možete praviti pola-pola, tako što ćete u par tegli dodati cimet, u par ne – ponekada će vam biti potreban čist džem, za pripremu nekih kolača na primer, dok, sa druge strane, kada želite da jedete samo džem, možete iskoristiti ovu aromatičnu varijantu..

Količinu svakako možete menjati, ali je bitno da je povećate srazmerno, kako bi džem ili marmelada ispali dobro – razumete me. 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija