Moji roditelji imaju manju plantažu aronije, spontano su posadili i rešili da se bave i time. Pred kućom je, ne traži puno ulaganja niti previše posvećenosti. Aronija može da podnose veoma visoke i niske temperature, od -40 do +40 stepeni.
Zaista je zahvalna biljka, a takodje i veoma zdrava. Postala je odjednom popularna, kada je neko odradio dobar marketing. Iskreno, verujem da nije ništa posebno zdravija od borovnice, maline ili kupine, ali svakako jeste zdrava i trebalo bi da je uvrstite u ishranu, sada kada je dostupna i na našem tržištu.
Ima specifičan, kiselkasto gorak ukus od kojeg se skupljaju usta, te tako možda nije omiljena u sirovom stanju. Ipak, kada se izmeša sa drugim bobicama i voćem, onda ne dolazi toliko do izražaja. Dnevno ne bi trebalo da pojedemo više od 15 bobica, a idealno je 10. Možete je koristiti za pripremu smoothie-a i na taj način neutralisati njen jači ukus, takodje u kolačima, i slično.
Dakle, aroniju možete upotrebljavati baš kao i svo drugo bobičasto voće.
Kada se aronija pretvori u džem ili slatko, sok, liker, to jest neki domaći proizvod, onda ona postaje itekako slatka i ima baš fini ukus.
Pošto smo zasadili toliko aronije i nismo znali šta sa njom, redom smo mama i ja isprobavale sve domaće proizvode. Bile smo više nego zadovoljne. Domaći proizvodi od aronije pripremaju se dosta brže, nije potrebno dugo kuvanje i slično. Na taj način aronija ne gubi značajna svojstva, a plus postaje jako ukusna!
U nastavku teksta pročitajte kako da pripremite neke od domaćih proizvoda za koje imam preciznije recepte – džem, sok, liker i čaj. Kao što rekoh, ne morate se tu zadržati, eksperimentišite sami kao i sa ostalim bobičastim voćem, nećete puno pogrešiti.
Aroniju jedite u svežem obliku kada god ste u prilici, ali pripremite i ponešto za zimu tako da se i tokom hladnih zimskih dana sladite i uživate u dobrim i zdravim ukusima!
Sok do aronije
Neophodni sastojci za pripremu soka:
- 4 kilograma aronije
- 2 kilograma šećera
- 2 kilograma vode
- Sok od 2-3 limuna
Postupak pripreme soka:
Pre svega, birajte zdravu i kvalitetnu aroniju, proverenog kvaliteta. Odaberite što zdravije i dobro zrele bobice koje su sočne. Tako će i soka biti više, i biće prave jačine. Aroniju operite pod mlazom hladne vode, pa očistite od petiljkica ili nekih drugih nepotrebnih delova. Biće vam potrebne samo čiste bobice aronije.
U odgovarajućoj šerpi najpre pomešajte vodu i šećer, i mešajte da se što više šećera otopi. Dodajte zatim aroniju, pa stavite da provri na umerenoj temperaturi. Dok voda ne provri, vi blago pritiskajte aroniju tako da otpusti svoj sok. Potrudite se da ispritiskate što više bobica. Najlakše je to uraditi upravo kada ubacite u vodu, jer će tako sav sok ostati tu u šerpi i neće biti prskanja.
Od trenutka kada voda počne da ključa, kuvajte dalje do 5 minuta, pa sklonite sa ringle. Ostavite da se sok hladi.
Tek kada se sok, odnosno cela ta smesa potpuno ohladi, pažljivo procedite kroz cediljku ili gazu. Postepeno sipajte i čekajte da se dobro ocedi. Tim procesom odvajamo bobice od vode, odnosno tečnosti koja je zapravo željeni sok.
Bobice koje ostanu u gazi nemojte bacati, od njih kasnije možete praviti džem ili kolače.
Kada su se bobice dobro ocedile i kada smo dobili sok, njega još jednom procedite sada kroz gustu gazu u slučaju da su ostali neki delovi bobica. Čisti sok od aronije preručite ponovo u odgovarajuću šerpu, pa vratite na ringlu, na umerenu temperaturu.
Ostavite da sok vrije do 10 minuta, ne više, pa sklonite sa ringle i dodajte sok od 2-3 limuna, u zavisnosti od toga li je limun veći ili manji. Dobro promešajte. Na ovaj način pravimo sirup od aronije.
Topao sirup od aronije sipajte u čiste, sterilisane flaše, pa dobro zatvorite. Ostavite da se ohlade na dnevnoj temperaturi, najbolje umotane u ćebe ili krpu kako bi se postepeno hladile. Tek kada se potpuno ohlade na sobnoj temperaturi, odložite na hladnije i tamnije mesto.
U zavisnosti od toga koliko volite ovaj sok, možete praviti manje ili veće količine. Od ove količine dobićete oko 3 litre sirupa od aronije. Što se šećera tiče, možete ga zameniti smedjim šećerom, mada lično ne smatram da je to potrebno. Pre svega, ovaj sok se pre konzumiranja razblaži sa vodom, tako da ako danas popijete jednu ili dve čaše soka nećete uneti veliku količinu šećera. I ne razlikujem previše beli šećer od smedjeg, s tim da je smedji nešto nutritivno bogatiji. Možete dodati duplo manju količinu šećera, ali, pošto je aronija jakog, kiselog ukusa, preporučujem navedenu razmeru.
Džem od aronije
Neophodni sastojci za pripremu džema:
- 1 kilogram aronije
- 500 grama šećera
Postupak pripreme džema:
Dakle, od bobica koje su nam ostale nakon pripremanja sirupa, možemo da pripremimo džem. Džem možete raditi i sa svežom ili zamrznutom aronijom, ili uz dodatak već korišćenih bobica. Ništa se ne sme baciti!
Ukoliko koristite svežu aroniju, očistite je i operite pod mlazom vode. Zamrznutu aroniju samo odmrznite pre korišćenja. Ubacite u odgovarajuću šerpu, pa izmiksirajte uz pomoć štapnog miksera. Ako nemate, onda u blenderu ili secku. Dodajte zatim šećer i dobro promešajte. Stavite da se polako zagreva na umerenoj temperaturi.
Od trenutka kada krene da ključa, mešajte stalno tek 5 minuta, i onda sklonite sa ringle. Zaključujemo da se ovaj džem ekspresno sprema!
Zato je zdrav i dobar, i zato ga preporučujem.
Topao džem sipajte u sterilisane tegle, pa dobro zatvorite. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, pa tek onda odložite u špajz, to jest na neko hladnije i tamnije mesto.
U džem od aronije možete dodati neki aromatičan začin, komadiće ili sok od limuna, za još lepši ukus. Što se šećera tiče, isto možete dodati manje ili više po vašem ukusu. Ja često stavim samo 200 grama i bude dovoljno, ali ako volite malo sladje onda je idealno 500 grama.
Liker od aronije
Neophodni sastojci za pripremu likera:
- 500 grama aronije
- 500 grama šećera
- 2 kesice vanilin šećera
- 1 limun
- 1 komadić djumbira
- 1 litar rakije
Postupak pripreme likera:
Birajte zdravu, dobro zrelu i što sočniju aroniju. Očistite je i operite pod mlazom vode. Ubacite zatim u odgovarajuću, čistu i sterilisanu teglu, najbolje sa širim grlom kako biste sve mogli lepo da složite.
Aroniji dodajte šećer i vanilin šećer, zatim seckani limun i djumbir. Na kraju sve zalijte rakijom, najbolje lozovačom, ili koja vam je dostupna. Teglu dobro zatvorite pa promućkajte da se sastojci pomešaju.
Ostavite na sunčanom mestu, na terasi ili pored prozora, bitno je samo da dopire dosta svetlosti tokom dana. Tako bi trebalo da stoji izmedju 5 i 6 nedelja, opet zavisi kakvo je vreme, da li je sunčano ili oblačno. Tokom tih 5-6 nedelja, nekoliko puta isto promućkajte teglu da se sastojci izmešaju.
Primetićete kako rakija postaje tamnija, i kako poprima tu jaku boju. Osim vanilin šećera i djumbira, likeru još možete dodati štapić cimeta ili zrna vanile, oraščiće i slične aromatične začine po ukusu.
Nakon tih 5-6 nedelja, procedite smesu kroz gustu gazu tako da dobijete čisti liker aronije.
Ne moram da napominjem da je liker od aronije ipak alkohol, i da je umerenost veoma bitna! Jedna čašica s vremena na vreme, kada dodju prijatelji ili je neko posebno dešavanja u pitanju, sasvim je dovoljno da se fino zasladite i počastite ovim laganim pićem.
Čaj od aronije
Čaj od aronije možete pripremiti na više načina. Onako kako je meni uvek bilo najlakše jeste od bobica. Sirove bobice, prethodno iseckane, dodam u provrelu vodu i ostavim 10ak minuta. Iste bobice možete koristiti za pripremu čaja više puta, najviše do tri puta, kada je i najjačeg ukusa.
Čaj možete pripremiti i od listova aronije – ostavite listove aronije da se osuše na suncu, pa iseckajte i koristite kao i bilo koji drugi čaj. Na jednu šolju čaja ide jedna kašičica suvih listića. Ostavite ih u provreloj vodi do 5 minuta, pa procedite.
Moram napomenuti da je čaj od aronije posebno dobar kada je holesterol u pitanju. Meni bliska osoba je kroz mesec dana holesterol potpuno dovela u red, i nakon toga ga održava na zavidnom nivou. Naravno, kako smo svi različiti, tako će našem organizmu nešto manje ili više prijati, ili poslužiti za nešto sasvim drugo. Sigurno je da čaj od aronije neće imati neke negativne posledice, naravno, ako se pije u ograničenim količinima.
Jedna do dve šolje dnevno, najbolje ujutru pre doručka, i na podne umesto kafe, pomoći će vam da očistite vaš organizam.
Lekovitost aronije
Neću se mnogo raspisati, jer, kao što sam već pomenula, ne smatram da je aronija nešto posebno zdravija i bolja od ostalog bobičastog voća. Svakako pozitivno utiče na organizam, a svi znamo da je bobičasto voće najbolji izbor za sve nas.
Ipak, postoje neke stvari koje, prema odredjenim istraživanjima, aroniju izdvajaju od ostalog voća..
Bolja cirkulacija – Sirova aronija sadrži fenole, koji pomažu dezinfikovanje krvotoka, odnosno prečišćavanje krvi, a samim tim i organizma generalno. Redovna upotreba aronije oslobadja krvotok, sprečava pojavu tromba i normalizuje krvni pritisak. Samim tim utiče pozitivno na kardiovaskularni sistem, te na taj način čuva i naše srce.
Kako je sve u našem organizmu povezano, pravilna ishrana će uticati na jedno, a zatim na drugo i tako će čitav sistem raditi onako kako je potrebno, da ne kažem pravilno.
Volim da napomenem da jedna biljka ili jedan preparat ne mogu da učine čudo, ali mogu pomoći da se celokupna stvar poboljša. Naš organizam već ima sisteme pomoću kojih izbacuje nepotrebno, ali mu vi zdravom ishranom samo u tome pomažete.
Bolji vid – Aronija, posebno crna aronija, sadrži karoten za koji ste verovatno do sada dosta puta čuli. I to sadrži u finim količinama, što znači, da bi aroniju redovno trebalo da jedemo ako želimo da imamo dobar vid i zaštitimo oči od bilo kakvih oštećenja. Flavanoidi koji se nalaze u aroniji takodje sprečavaju upale oka.
Aroniju bi takodje trebalo da konzumiraju svi koji imaju predispozicije za kataraktu, ili da ublaže simptome iste.
Lakše mršavljenje – Pogodićete da sve što pomaže našem organizmu da se lakše čisti zapravo podstiče regulisanje telesne težine. To je slučaj i sa aronijom. Posebno je pogodna za one naslage na stomaku, onaj čuveni pojas. S obzirom da ima veoma mali broj kalorija, a u sebi sadrži veliki broj vlakna i nutrijenata, pogodna je za sve one koji žele da izgube višak kilograma.
Ukoliko vežbate, aronija će vam pomoći da se rezultati brže vide i budu trajniji – nakon teninga smoothie sa aronijom vraća izgubljenu energiju.
Jači imunitet – Aronija u sebi još sadrži velike količine vitamina C, a svi znamo da je njegovo unošenje veoma bitno ukoliko želimo da nas virusi zaobilaze. Dakle, aronija ima antiupalno i antivirusno dejstvo.
Jak imunitet jednako zdrav organizam.
Savet +
Aronija boji kožu, prste, sve…tako da obavezno nosite rukavice tokom branja i pripreme! Osim ako ne želite da imate crni french na noktima jedno 10 dana! 😀