Hleb od heljde bez glutena i heljdino brašno, recepti

Ne znam kada i kako, niti zašto, ali znam da sam preko noći promenila mišljenja koja sam imala u vezi ishrane. Čini mi se da sam se jednog jutra probudila i odlučila da ne koristim namirnice koje mi nanose štetu.

Tako sam izbacila gazirano, najpre! Potom masno, a zatim i belo brašno (ne, slatkiše nisam). Da se odmah ogradim, gazirano ne pijem uopšte, masnoće jako retko unosim, a i dalje najčešće pojedem hleb. Ne sam hleb, kupovni, već u vidu kiflica, pogače, tortilja i slično. Neka bude da i dalje koristim belo brašno, povremeno, kada poželim da umesim nešto..

Najteže mi je bilo da se odvojim od belog, mekanog hlebića…Verovatno znate o čemu govorim! Medjutim, kako vreme prolazi, ja upoznajem sve više žitarica, te shvatam koliko prednosti imaju žitarice celog zrna. Još shvatam koliko hleb pripremljen od tih vrsta žitarica može da bude pre-ukusan!

Svi volimo hleb pripremljen od belog brašna, kao i peciva, medjutim, ne znam koliko znate da u tom hlebu, u tom pecivu, nema ništa drugo sem praznih kalorija..Da su barem te kalorije korisne, već nam nanose onaj obruč od sala oko stomaka i butina…

Mi ljudi kao da smo skloni svemu onome što ne valja, al dobro, ništa nije strašno dok je u ograničenim količinama. To oduvek govorim, i to je nešto čime se služim.

Potrudite se da većim delom dana, nedelje, godine, kako god, koristite namirnice koje pogoduju vašem organizmu. To su namernice koje imaju dovoljno nutrijenata – vitamina, minerala, dobrih kalorija, zdravih masnoća, vlakana i slično. Ostale namirnice, koje su tu samo da zadovolje čula, priuštite sebi povremeno.

Videćete, kada budete počeli da jedete hranu u njenom pravom obliku, zavolećete taj ukus, tako da će vam oni veštački ukusi biti neprijatni. Organizam će sam da ih odbacuje, i u tom trenutku kreće čišćenje.

Ukoliko želite da unosite poželjne ugljene hidrate, koristite hleb od celog zrna žitarice. Ugljeni hidrati su naše gorivo, i neophodni su kako bi naš organizam mogao da funkcioniše. Umesto belog brašna koje ima prazne kalorije, odnosno lažne ugljene hidrate, izaberite hedljino brašno i spoznajte ogromnu razliku!

Ja zaista nisam ekspert niti nutricionista, ali uvek radim eksperimente na sebi. Probala sam, tvrdim. Te tako i vama preporučujem da probate, a onda sami procenite šta je to što vašem organizmu godi..

Heljdino brašno – prednosti za zdravlje

Heljda je, dakle, nutritivno bogata namirnica, koja ima niski glikemijski indeks (GI predstavlja rast nivoa šećera u krvi nakon što pojedete odredjenu namirnicu. Pa će tako nakon uzimanja hrane koja ima visok glikemijski indeks šećer u krvi skočiti, i obrnuto. Ukoliko koristite namirnice koje su niskog GI, hrana se sporije vari i normalno reguliše u organizmu, te ne izaziva nagle promene i skokove).

U 100 grama heljde nalazi se 343 kalorija, zatim 3.4 grama masti, 13.2 grama proteina kao i 71.5 grama uglenih hidrata.

Proteini koji se nalaze u heljdi su izuzetno vredni biološki gledano, i organizam ih usvaja u celosti. Zbog toga se heljda preporučuje osobama koje ne jedu meso, kako bi nadoknadili proteine koje na taj način gube. Ako mene pitate, proteini koji se nalaze u heljdi su daleko zdraviji!

Za dobro usvajanje proteina iz heljde zadužena je aminokiselina koju nazivamo lizin.

Heljda još sadrži dosta minerala i vitamina, od kojih su najzastupljeniji gvoždje, magnezijum, fosfor i bakar. Zbog toga se heljda preporučuje osobama koje imaju lošu krvnu sliku kao i problema sa nervnim sistemom, u vidu nervoze, napetosti, lošeg pamćenja i slično. Takodje povoljno utiče na kardiovaskularni sistem, tako što čisti arterije i snižava loš holesterol.

Još sadrži flavonoide koji su poznati kao dobri antioksidanti, što znači da naš organizam štite od slobodnih radikala, koji su krivi za pojavu mnogih savremenih bolesti. Tu je i vitamin C koji ima istu ulogu.

Heljda je, zapravo, najpoznatija po tome što ne sadrži gluten, te je kao takva povoljna za sve osobe koje su intolerantne na gluten, odnosno za osobe koje boluju od celijakije. Heljda ne izaziva poteškoće u našem probavnom sistemu, nema nadutosti, gosova i osećaja težine nakon konzumiranja.

Štaviše, izuzetno povoljno utiče na našu crevnu floru, čisti debelo crevo i oslobadja nas viška toksina..

Zaključujemo da je heljda veoma poželjna namirnica, te da bi je trebalo koristiti često. Prvom prilikom pripremite hleb od heljde te se uverite u njene dobrobiti. Čim spoznate njen poseban ukus i to kako utiče na organizam, hlebić od heljde će biti čest gost na vašoj trpezi..

Sada je vreme da saznate kako se priprema hleb od heljdinog brašna..?

Hleb od heljdinog brašna – bez kvasca

Ukoliko želimo da pripremimo zaista zdrav hleb, onda moramo iz upotrebe da izbacimo i kvasac. Imala bih i tu šta da ispišem, ali, da ne dužimo previše, napomenuću samo da kvasac pogoduje razvoju gljivica (kandide), te se kao takav ne preporučuje često u ishrani..

Na sajtu će biti detaljnije o kvascu i zašto bi trebalo da ga izbegavamo kada god možemo..Kada je heljdin hleb u pitanju, možemo i hoćemo da ga izbegnemo (mislim na kvasac :D)!

Sastojci koji će vam biti neophodni za pripremu hleba su:

  • 400 grama heljdinog brašna
  • 2 kašičice morske soli
  • 300 mililitara vode
  • 2-3 kašike ulja (maslinovo, susamovo, bademovo…)

Postupak pripreme hleba:

U odgovarajućoj posudi pomešajte brašno i so, zatim dodajte ulje i vodu, pa sve izmešajte. Možete to raditi uz pomoć varjače, ili još bolje miksera, sa onim nastavkom za mešenje testa.

Teško ćete uspeti rukama jer je testo u ovom obliku lepljivo, te će vam delovati kao da nije dobro – a jeste.

Dakle, testo bi trebalo da bude nešto redje, odnosno mekše nego što ste navikli inače, ali to je okej. Testo, odnosno posudu, prekrijte providnom folijom i ostavite u frizu na pola sata.

Nakon tog vremena testo bi trebalo da je spremno,  a sada će vam delovati kao da je pomalo tvrdje i nekako gumeno. Videćete već, ali, to je u redu.

Testo premesite na brašnjavom stolu, pa oblikujte prema kalupu ili tepsiji. Rernu zagrejte na 200 stepeni, pa ubacite da se peče.

Biće potrebno oko pola sata da se ispeče, to sada najviše zavisi od rerne. Imajte na umu da je hleb od heljde nešto drugačiji, te neće izgledati kao klasičan. Kada sam ga prvi put ispekla pomislila sam da je živ, ali nije, tek kada se ohladi izgleda kao pravi hlebić.

Dakle, nemojte se prevariti pa peći duže nego što bi trebalo, jer će hleb kasnije biti dosta suvlji i tvrdji. Ne mogu tačno reći prema vašoj rerni koliko vremena je u redu, ali neka vam odrednica bude tvrda gornja korica. Sredina će svakako ostati mekana i lepljiva, ali, kao što rekoh, kada se ohladi biće taman kako je potrebno.

Uvijte gotov hlebić u čistu krpu pa ostavite da odstoji tako dok se ne ohladi, pa tek onda secite.

Savet + 

Hleb od heljde vam možda neće na prvi zalogaj izgledati niti ukusno niti lepo, ali, i za to postoji rešenje. Sigurno je da ne možemo svi da volimo i jedemo isto. Ja nekako lako usvojim ono što je dobro, ukus mi nije toliko bitan na početku, a kasnije se nekako naviknem i ono postane ukusno – na to sam mislila kada sam u uvodu pomenula da prave ukuse zavolimo kasnije, ali kada se naviknemo na njih lako ih prihvatimo (tačnije naš organizam jer mu godi).

U hleb od heljde obavezno dodajte so, ali trudite se da odaberete takodje zdraviu verziju – so je neophodna jer heljda sama po sebi zaista nema očaravajuć ukus. Još je bitno da dodate dosta semenkica, ali i ulje, takodje zdraviju varijantu. Sve to će poboljšati ukus heljde.

Ako ni u toj varijanti ne možete jesti heljdu, onda je kombinujte sa drugim vrstama brašna. Ponekada možete i sa običnim belim, ali trudite se da takodje birate zdravije verzije, poput speltinog, raženog, ovsenog i slično.

Speltino uvek preporučujem jer se ponaša identično kao pšenično, a daleko, daleko je zdravije.

Pa tako, ukombinujte heljdino i speltino brašno za savršen ukus. Možete kombinovati više vrsti brašna, a priprema je donekle uvek ista.

Ponekada možete dodati pecivo ili malo sode, a ponekada možete umesiti i sa kvascem. Isprobajte više varijanti, kao što to uvek preporučujem i radim, pa pronadjite onu koja vam odgovara.

Što se tiče dodavanja peciva i sode, hleb možete pripremiti prema prethodnom receptu – samo dodajte sodu ili pecivo, šta vam je pri ruci. Celu kesicu peciva, ili 1 kašičicu sode.. 

Ukoliko želite da hleb bude kao onaj kupovni, sa rupicama i dosta mekši, onda će vam za pripremu biti potreban kvasac..

Hleb od heljdinog brašna sa kvascem

Sastojci koji će vam biti neophodni za pripremu hleba su:

  • 500 grama heljdinog brašna
  • 1 kašičica soli
  • 2-3 kašike ulja
  • 1/2 kocke svežeg kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 500 mililitara tople vode

Postupak pripreme hleba:

U odgovarajućoj posudici izdrobite kvasac pa dodajte kašičicu šećera i brašna, promešajte, pa dodajte vodu i još jednom promešajte da se sve sjedini. Ostavite da kvasac naraste, odnosno zapeni. Ako želite da brže naraste ostavite pored tople peći ili radijatora.

U drugoj posudi sipajte brašno pa dodajte so i ulje, zatim nadošao kvasac. Mešajte sve na početku varjačom, a možete i rukama ili mikserom. Testo će biti mekano i fino.

Prekrijte folijom ili krpom, pa ostavite da naraste. Kada se testo udvostruči spremno je, tada ga premesite pa oblikujte prema kalupu ili plehu.

Testo možete premazati sa malo ulja ili margarina, kako bi korica bila ukusnija. Stavite da se peče na 200 stepeni, a biće potrebno oko 40 minuta da bude gotov. Proveravajte prema vašoj rerni, a gotovo je kada se uhvati lepa gornja korica, i kada iznutra bude fino pečen, kao i običan hleb.

Gotov hleb izvadite iz rerne pa umotajte u čistu krpu, i ostavite da malo odmori. Tako će da omekne, i korica će biti dosta ukusnija.

Kada se ohladi secite i uživajte u ukusu!

***Ukoliko želite da dodate druge vrste brašna, to svakako možete učiniti, samo napravite dobre mere takodje. Na 500 grama brašna idu ove mere, a to može biti mešavina dve ili više vrsti brašna. Kako nisu sve vrste brašna iste, možda ćete nekada morati da dodate malo više vode, ili još malo brašna, a to ćete već oceniti tokom mešenja..

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija