Kiflice sa marmeladom – recept kako se pravi

Kiflice su svima drage, uvek podsećaju na okupljanja i dobro druženje, te otuda strast prema njima. Mogu se praviti u više varijanti, sve prema vašem ukusu. Testo je uglavnom univerzalno, te kasnije, tokom izrade, možete da ih punite raznim slatkim i slanim nadevima.

Ukoliko ste ljubitelj kiflica sa marmeledom, odnosno pekmezom ili džemom, na pravom ste mestu. Zaista jesu posebne, jer su upravo takve naše bake često pravile.

Nekada, kada smo bili mladji, nisu postojali razni instant slatki namazi, nutella i slično. Ali, zato se u špajzu uvek nalazio domaći džem, ili marmelada, koji su služili kao sjajan nadev za sve vrste slatkih peciva. Vezanost za detinjstvo, te uspomene na mirisne kiflice sa marmeladom sigurno bude lepa sećanja, svakome ko je istinski osetio taj trenutak.

Onda kada poželite da istaknete porodične vrednosti, da okupite najdraže i iskažete im ljubav, pripremite kiflice sa marmeladom i upotpunite ugodjaj.

Sastojci koji će vam biti potrebni za izradu testa su:

  • 500 grama pšeničnog brašna
  • 125 mililitara mleka
  • 125 mililitara vode
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 3 kašike šećera
  • 1 jaje (+ 1 žumance za premazivanje kiflica)
  • Prstohvat soli
  • 250 grama maslaca

I marmelada po vašem ukusu (kajsija, višnja, jagoda, šljiva…)

Za početak par saveta…

Ukoliko prvi put pripremate testo za kiflice, veoma je bitno da ispratite recept korak po korak. Oni malo iskusniji možda već imaju svoj recept, a ako želite da isprobate nešto novo, ovaj recept vam toplo preporučujem. Testo je zaista veoma mekano, a samim tim i kiflice.

Potrebno je da testo dobro naraste, a najbitniji u celoj priči jeste maslac, koji najviše doprinosi mekoći kao i sočnom ukusu ovih kiflica. Ne preporučujemo margarin, kao ni ulje, već isključivo maslac.

Ukoliko želite posne kiflice sa marmeladom, umesto mleka koristite samo vodu, a za premazivanje nemojte koristiti jaje, već pomešajte malo vode i šećera pa time premažite.

Možda izbegavate pšenično belo brašno, pa u tom slučaju možete pripremiti integralne kiflice sa marmeladom, tako što ćete umesto običnog belog brašna iskoristiti neko integralno, poput speltinog, raženog ili pšeničnog integralnog brašna.

Pre nego se zbunite sa informacijama i idejama, hajde da naučite osnovni recept. Toplo preporučujem da isprobate, te se uverite koliko su ove kiflice božanstvenog ukusa!

Postupak pripreme:

Za pripremu su vam potrebni toplo mleko, kao i topla voda, te ih tako pre pripreme zagrejte. Ne moraju da proključaju, već je potrebno samo da se malo smlače.

U odgovarajućoj činiji sipajte toplo mleko te u njega dodajte izdrobljeni kvasac, 3 kašike šećera i 1 kašiku brašna. Kašikom promešajte da se kvasac i šećer rastope, pa činiju pokrijte i ostavite na neko toplije mesto da naraste. Najbolje bi bilo da činiju ostavite pored peći ili radijatora, ili pored tople ringle, kako bi brže narastao.

Dok se kvasac aktivira, u vanglici u kojoj nameravate da mesite testo, sipajte brašno. Napravite malo udubljenje u sredini te u to udubljenje sipajte prstohvat soli i jedno jaje (ako je mrsna verzija, ako nije onda samo so).

Kada kvasac nadodje sipajte i njega u to udubljenje. Počnite polako sa mešenjem testa, a to najpre možete sa varjačom. Pa kada testo postane gušće, mesite rukama. Za aktiviranje kvasca smo iskoristili samo mleko, a sada je potrebno da postepeno dodajete vodu i mesite.

Nemojte odjednom dodati svu vodu, jer potrebna količina vode, odnosno tečnosti, za pripremu testa varira u zavisnosti od toga kojeg je tipa brašno. Za izradu kiflica koristite meko brašno, ukoliko ste u mogućnosti.

Dakle, kada počnete sa mešenjem testa, postepeno dodajte vode i mesite. Potrebno je da testo bude srednje mekoće, da se ne lepi za ruke već da se dobro umesi i oblikuje. Kada oblikujete testo prekrijte vanglu krpom pa testo ostavite da naraste, najbolje na toplom mestu, jer ćete tako ubrzati proces.

Ako testo ostavite pored peći i slično, ono će brže da naraste, i vi ćete pre degustirati kiflice. 🙂

E, kada testo fino naraste, podelite ga na pet jednakih delova – loptica, jufkica, kako ih već zovete. Sada ostavite i jufkice da malo narastu, nekih 10 minuta, kako bi se lakše razvijale.

Zapravo, što se testo duže formira i više puta narasta, ono bude mekše i ukusnije, čisto da se zna. Tako da nemojte da vas mrzi da čekate, malo više čekanja kasnije pruža dosta bolji ukus. Kada odlučite da pravite kiflice, odvojite dan i posvetite im se, sigurno je da će se isplatiti.

Sada kada su i jufkice narasle, potrebno je da ih rastanjite. Maslac podelite na četiri jednaka dela.

Na prvu jufku razmažite prvi deo maslaca, preko toga ide druga jufkica pa drugi deo maslaca, zatim treća jufkica pa treći deo maslaca, četvrta jufkica i četvrti deo maslaca. Na kraju ide peta jufkica, i nju ne premazujete ničim.

Pokrijte sada složene jufkice pa ostavite da odstoje još 10ak minuta, kako bi omekle i kako biste mogli fino da ih razvijete.

Nakon tih 10ak minuta, uz pomoć oklagije polako razvucite veliki krug od testa. Sto obavezno dobro pobrašnjavite, kako se testo ne bi lepilo za njega. Ne morate previše tanko da razvučete, gledajte da bude neka srednja debljina.

Od razvučenog testa secite jednake trougliće, pa ih filujte marmeladom po vašem ukusu. Uvijte kiflice takodje po vašem ukusu.

Kiflice redom redjajte u podmazan ili obložen pleh, pa ih premažite žumancetom (ukoliko su mrsne). Odozgo možete posuti malo kima, cimeta ili lanenog semena, a ne morate ništa. Spremne kiflice ostavite u plehu takodje nekih 10 minuta da malo narastu, a za to vreme zagrejte rernu.

Pecite kiflice zatim na 200 stepeni dok fino ne porumene, i svakako pazite da ne zagore. Gotove izvadite iz rerne pa prekrijte krpom, te ostavite da malo odmore, što će učinti da dodatno omeknu. Kiflice potom možete posuti prah šećerom, a onda sledi uživanje u slasnom ukusu!

…Pošto isprobate ovaj osnovni recept, probajte sa integralnim brašnom. Kiflice su takodje jako ukusne. Umesto džema svakako možete koristiti neki drugi slatki nadev, a i slan dolazi u obzir, takodje kiflice uvek možete jesti i prazne. Pustite mašti na volju, jer samo tako nastaju posebni recepti i ukusi.

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija