Kolači za dijabetičare – recepti

S obzirom da u porodici imam dijabetičara, odnosno osobu koja ima dijabetes, već dugo vremena pokušavam da saznam kako ta bolest uopšte funkcioniše. Moja najdraža osoba obolela je od šećerne bolesti nakon stresne situacije, što je dovelo do zaključka da se šećerna bolest ne dobija ukoliko jedemo previše slatko. Zapravo, ona uopšte nije bila veliki fan slatkog, ali su neke životne okolnosti dovele do toga da oboli. Reč je o mojoj mami.

Sa druge strane, moj tata, takodje moja najdraža osoba, celog života obožava slatko! On je zadužen za moje usavršavanje na kolačima. Oduvek sam volela da mu udovoljim tako što će ga na stolu čekati neki ukusan slatkiš kada se vrati kući sa posla. Poenta je da je njemu šećer u krvi uvek normalan, baš onakav kakav bi trebalo da bude.

Postavlja se pitanje da li onda šećer koji unosimo putem ishrane ima veze sa nastankom šećerne bolesti, ili je reč o nečemu drugom?

Verovatno ste već navikli da iznosim svoja mišljenja, ali isto tako uvek napominjem da nisam stručnjak. Daleko od toga. Nikada nisam imala nikakve veze sa medicinom, ali imam veliko interesovanje prema ishrani, pa tako godinama istražujem. Pročitala sam brojne knjige, iskustva i istraživanja, da bih na kraju, kada god me neko pita za mišljenje, rekla NE ZNAM. Zaista. Ja ništa ne znam.

Sve što mogu da prenesem vama jeste moje iskustvo, ili iskustvo mojih najbližih. Tačnije, mogu da prenesem ono čemu sam svedočila. U ovom slučaju, svedočila sam onome što sam ispisala u prvim rečenicama.

Zaključila sam da je za zdrav život važno ispuniti dosta polja – pre svega, smanjiti stres. Kako? Postoji mnogo načina, ali, pošto ovde o tome nije reč, posvetiću tome više pažnje u nekom drugom tekstu. Stres utiče na hormone, koji dalje utiču na brojne procese u organizmu. Druga stvar je svakako ishrana, a treća bi bila fizička aktivnost. Zapravo, sve tri stvari su usko povezane. Ono što je takodje bitno jeste dobar san, kao i okruženje u kojem živimo.

Za sve ovo što sam sama zaključila, dobila sam potvrdu u knjizi koja nosi naziv -telomere. Već sam je preporučila, i preporučujem opet. Pošto nisam stručna, dalje ne bih zalazila u detalje, a u knjizi koju navodim možete pročitati o svemu tome ponaosob. Dve doktorke iznose rezultate svojih dugogodišnjih istraživanja.

Dakle, prema mom iskustvu, složila bih se sa tim da samo loša ishrana redje dovodi do bolesti, ali je svakako jedan do glavnih faktora koji su zaduženi za dobijanje iste. Loša ishrana, udružena sa stresom na bilo koji način, neaktivnošću i nedostatkom sna, svakako će dovesti do pojave bolesti. Ovde konkretno mislim na dijabetes.

Iako je teško, u današnjem svetu, ispuniti sva polja pozitivnom ocenom, ono što ostaje jeste da se trudimo i damo svoj maksimum. Kako za svoje dobro, tako i za dobro svih generacija kojima bi trebalo da poslužimo kao primer. U pomenutoj knjizi navode kako ishrana majke utiče na bebu dok je još u stomaku, i kako se sve prenosi, kako kažu, s kolena na koleno. Eto, možda, ako zaista volite svoju decu i najdraže, počnete da razmišljate malo opširnije..

…A sada, da se vratimo na kolačiće. Kao i obično izdvojila sam nekoliko recepata, koji vam mogu pomoći da se držite podalje od industrijskih slatkiša. Za njihovu pripremu će vam uglavnom biti potrebno par sastojaka i malo volje. Ukoliko ste osoba koja ima dijabetes, nadam se da će vam recepti biti od koristi. Ako poznajete nekog ko ima šećernu bolest, preporučite. Ako ste zdravi, i želite da to i ostanete, takodje ste na pravom mestu! 🙂

***Osim šećera, kada je dijabetes u pitanju, generalno se ne preporučuju namirnice koje imaju visok glikemijski indeks, odnosno one namirnice koje naglo podižu šećer u krvi. Više o tome možete pročitati ovde, kratko i jasno rečeno. Za više informacija proguglajte, i potražite koje namirnice imaju visok, a koje nizak GI, da bismo sada -konačno- prešli na kolačiće!

Sirove bombice

Sirove bombice se mogu pripremiti na dosta načina, očas posla. Veoma su ukusne, i praktične. Kao jedan zalogajčić, verujte, sasvim će zadovoljiti vaše potrebe za slatkim, i to na pravi način. Evo mog omiljenog recepta, koji možete praviti sa dosta izmena, prema tome šta smete a šta ne da konzumirate tačno..

Potrebni sastojci:

  • 100 grama urmi
  • 1 banana
  • 100 grama mlevenih badema
  • 100 grama mlevenih lešnika
  • 1 kašika kokosovog brašna
  • 1 kašičica cimeta

Priprema:

Urme potopite na par sati u vodi da omeknu, a ukoliko koristite sveže urme, one su odmah spremne za pripremu. Očistite ih i izblendajte zajedno sa bananom, dodajte ostale sastojke pa dobro promešajte. Od dobijene smese pravite bombice, ili kolačiće oblika kakvog želite. Mogu odmah da se jedu, a u frizu mogu da stoje par dana.

*Umesto badema i lešnika možete koristiti neke druge orašaste plodove po ukusu. Kokosovo brašno ne morate da dodajete, a u tom slučaju povećajte količinu orašastih. Umesto cimeta možete iskoristiti neki drugi, aromatičan začin. Rogač takodje može poslužiti.

Ukoliko ne jedete banane, onda umesto nje možete dodati sok od sveže cedjene pomorandže, ili mandarine. Količinu sastojaka u tom slučaju prilagodite, nije teško, uvek je potrebno dobiti smesu koju možete fino da oblikujete.

Energetske pločice

Sirove energetske pločice od samo tri sastojka. Pripremaju se slično kao bombice, samo što se drugačije oblikuju. Postoji taman toliko različitih recepata i oblika, da vam nikada ne dosade.. Evo mog omiljenog..

Potrebni sastojci:

  • 200 grama urmi
  • 300 grama mlevenih badema
  • 100 grama suvih brusnica

Priprema:

Urme potopite u vodi na par sati da omeknu, ukoliko nisu sveže. Potom ih očistite pa izblendirajte sa urmama. Kada smesa postane kompaktna, i fino ujednačena, dodajte brusnice pa izblendirajte još par sekundi da se i one sjedine sa smesom.

Oblikujte štanglice pa odložite u friz da se stegnu. Od ove smese možete praviti neki drugi, željeni oblik, a možete jesti direkt iz činije! Preporučujem ovo prvo. 😀

*Umesto badema možete koristiti dostupno orašasto voće, a brusnice možete zameniti suvim groždjem, ili nekim drugim, dozvoljenim, suvim voćem.

Ovseni keks

Pravi, ukusni ovseni keks. Proveren. Zdrav. Šta nam više u životu treba?!

Potrebni sastojci:

  • 200  grama ovsenih pahuljica
  • 50 grama integralnog brašna
  • 150 grama seckanih badema (lešnika, oraha..)
  • 100 grama suvih brusnica (groždja..)
  • Prstohvat soli
  • 1 kašičica cimeta
  • 1/2 kesice praška za pecivo

I još..

  • 2 belanceta
  • 80 mililitara kokosovog ulja
  • 50 mililitara svežeg soka od pomorandže

Priprema:

Najpre pomešaje sve navedene suve sastojke, i izmešajte. Kokosovo ulje otopite, pa pomešajte sa sokom od pomorandže. Belanca umutite, ali ne skroz, tek koliko da zapene. Pomešajte pripremljene sastojke, pa dobro izmešajte uz pomoć kašike, tako da dobijete ujednačenu, kompaktnu smesu.

Smesa vam možda na prvi pogled neće delovati kao pogodna za oblikovanje, ali trebalo bi da bude. Uvek možete dodati još malo ovsenih pahuljica, ili još malo soka od pomorandže, da bi smesa postala pogodna za oblikovanje.

Od dobijene smese oblikujte keksiće, pa redjajte na pleh obložen papirom za pečenje. Pecite na 180 stepeni, oko 15 minuta. Kada kuća zamiriše znaćete da su gotovi! Keksiće prohladite pa uživajte u njihovom jedinstvenom ukusu.

*Kao i u prethodnim receptima, i ovde možete menjati sastojke prema ukusu. Pre svega tečne, tako da umesto belanca dodate 1 veću, dobro zrelu bananu. Kokosovo ulje možete zameniti nekim drugim, koje vam je pristupačno, a sok do pomorandže možete zameniti vodom, ili sveže cedjenim sokom od mandarine, ili limunaU smesu možete dodati kašičicu meda, ili agave sirupa, za još sladji ukus. 

Sladoled

Ha, da li ste očekivali da i osobe koje imaju dijabetes mogu da jedu sladoled? Niste? Prevarili ste se! Sladoled može da se napravi veoma lako, uz pomoć samo jednog sastojka!

Potrebni sastojci:

  • 2 banane
  • + drugo voće po izboru, jogurt..

Priprema:

Banane oljuštite, isečete na manje komade pa u zamrzivač da se zalede. Izvadite ih i izblendirate i to je to. Sladoled spreman!

*Po ukusu možete dodati nešto od crvenog voća, ali i jabuku, krušku, nar, kivi…koje god voće je dozvoljeno. Takodje, za još kremastiju strukturu možete dodati malo jogurta, običnog ili grčkog. Od kada sam otkrila recepte za zdrave sladolede, kupovne ne koristim.

Takodje, ako ne jedete bananu, onda samo zaledite to neko drugo povrće, pa njega izblendajte bez ili sa malo jogurta.

Savet +

Dijabetes ne znači nužno da se odreknete svega – kolača u ovom slučaju, samo je bitno da konzumirate u daleko manjoj meri, i na pravi način. Napravite balans, ispratite šta vam to organizam poručuje, i lako ćete ući u korak sa njim. Sigurna sam da će vam navedeni kolačići prijati, ali, ni sa njima nemojte preterivati. Jedna do dve kuglice, ili štanglice biće sasvim dovoljno. Kada je sladoled u pitanju, takodje 2-3 kugle.

U zdrava hrana može jednako da šteti ako preterujemo, umerenost je ključ – u svemu. Ako mene pitate! 🙂

Uživajte u čitanju, u receptima i degustaciji, nadam se da će vam biti od pomoći!

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija