Kukuruzni hleb – recepti

Kačamak mi je jedno od omiljenih jela. Mamin kačamak. Često sam znala da za sva tri obroka jedem kačamak – doručak, ručak i večera. Ne šalim se. No, ovde nije reč o kačamku, ali ono što povezuje kačamak i kukuruzni hleb jeste upravo kukuruz, odnosno kukuruzno brašno.

Kako volim kačamak, tako volim i ostala jela koja u sebi sadrže ovu vrstu brašna, kao na primer proju. Sa mlekom. Njam! Kukurzni hleb mi je takodje veoma drag. Otud i ideja da ispišem recepte, koji vam mogu biti od pomoći.

Napraviti ukusan kukuruzni hleb nije jednostavno, ali nije nemoguće, naravno. Tu sam da sa vama podelim svoje recepte i iskustva, i iskreno se nadam da će vam koristiti..

Hleb od kukuruznog i pšeničnog brašna

S obzirom na to da je kukuruzno brašno nešto drugačije od ostalih, pomalo je “kruto” i ne baš pogodno za mešenje, uvek se mesi sa nekom drugom vrstom brašna. Prema osnovnom receptu meša se sa običnim belim brašnom, a kao rezultat dobijemo mekani i ukusni hlebić..

Potrebni sastojci:

  • 250 grama kukuruznog brašna
  • 250 grama pšeničnog brašna
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 250 mililitara mlake vode (ili mleka)
  • 1 kašika šećera
  • 100 mililitara ulja

Priprema:

Ako želite posni hleb, mleko zamenite vodom. Svakako, u toplu vodu ili mleko dodajte izdrobljeni kvasac, kašiku šećera i kašiku brašna pa izmešajte. Ostavite da kvasac zapeni, najbolje na nekom toplom mestu.

U medjuvremenu pomešajte obe vrste brašna, pa dodajte ulje i kašičicu soli, ili po ukusu. Dodajte zatim kvasac, pa krenite sa mešenjem. Mesite sve dok testo ne postane kompaktno, tako da se odvaja od ruku i vangle. Kada se fino oblikuje, znači da je gotovo.

Prekrijte krpom pa ostavite da naraste. Kada testo naraste, premesite ga i oblikujte po želji. Možete peći u kalupu ili u plehu. Kada formirate hleb, premažite sa kašikom ulja pa ostavite da odstoji još 20ak minuta. Nakon toga pecite na 200 stepeni oko pola sata, a znaćete da je gotov kada fino porumeni. Proverite čačkalicom da li je gotov.

Gotov hleb umotajte u čistu krpu i ostavite da se ohladi, pa tek onda secite i poslužite.

***Umesto belog pšeničnog brašna, iskoristite integralno pšenično brašno. Rezultat je skoro isti, s tim da je hleb s integralnim brašnom još zdraviji. Štelujte kasnije samo količinu vode/mleka, tako da umesite mekano i kompaktno testo.

Hleb od kukuruznog i heljdinog brašna

Verovatno najzdravija varijanta – svi smo do sada naučili da je heljda veoma poželjna namirnica. Odlična je i u ovoj kombinaciji, u šta ćete se uveriti kada budete isprobali recept!

Potrebni sastojci:

  • 550 mililitara vode
  • 150 grama kukuruznog brašna
  • 1 kesica suvog kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 1 kašičica soli
  • 150 grama heljdinog brašna
  • 100 grama integralnog pšeničnog brašna

Priprema:

U odgovarajućoj šerpi sipajte vodu pa stavite da provri. Čim provi dodajte kukuruzno brašno i dobro promešajte, pa sklonite sa ringle. Mešajte dalje brašno kako bi se ohladilo, tačnije, potrebno je da bude mlako. Kada postane mlako, u njega dodajte kvasac, zatim šećer i so, pa dobro promešajte.

Postepeno dodajte ostale vrste brašna i mešajte da se sve fino sjedini. Ovo testo se ne mesi rukama već varjačom, jer je redje – slično proji, čisto da znate sa čime da uporedite. Malo je gušće od proje.

Gotovo testo sipajte u kalup ili odgovarajuću tepsiju (prethodno premazane), pa uključite rernu na 200 stepeni. Taman dok se rerna zagreje testo će malo da naraste, pa ga pecite dok fino ne porumeni. Proverite čačkalicom da li je gotovo, a trebalo bi da jeste kroz 20 minuta. To najviše zavisi od kalupa – ako je deblje sporije će da se peče, i obrnuto.

Gotov hleb izvadite, prekrijte krpom pa ostavite da se ohladi, pa tek onda secite.

Hleb od kukuruznog i ražanog brašna

Potrebni sastojci:

  • 300 grama kukuruznog brašna
  • 300 grama ražanog brašna
  • 1 kesica suvog kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 1 kašičica soli
  • Oko 300 mililitara mlake vode
  • 50 mililitara ulja

Priprema:

Najpre pomešajte suve sastojke – brašno, kvasac, šećer i so, potom dodajte ulje i promešajte. Postepeno dodajte vodu, i mešajte sve dok ne dobijete kompaktno testo, mekano, tako da se odvaja od prstiju. Gotovo testo prekrijte krpom ili folijom, pa ostavite da naraste.

Potom testo premesite pa ubacite u odgovarajući kalup i pecite na 200 stepeni, oko pola sata. Manje-više, sve u zavisnosti od vaše rerne i debljine hleba. Gotov hleb izvadite pa umotajte u krpu i tako ostavite da se ohladi. To će pomoći da fino omekne. Tek kada se hleb lepo ohladi možete da ga sečete.

Kukuruzni hleb sa sodom 

..odnosno kukuruzni hleb bez kvasca, a umesto svega toga možete da iskoristite prašak za pecivo 😀 Znamo već da kvasac nije idealna namirnica, ali ga lako možemo zamenite zdravijom – zato ja često biram sodu bez aluminijuma kada pripremam hlebiće, lepinje i tortilje..

Potrebni sastojci:

  • 400 grama kukuruznog brašna
  • 100 grama pšeničnog brašna
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • 1 kašičica soli
  • 1 kašika soka od limuna (sveže cedjeno)
  • 2 kašike ulja
  • Oko 200 mililitara mlake vode

Priprema:

Pomešajte suve sastojke – obe vrste brašna, sodu i so, zatim dodajte sok od limuna i ulje, pa promešajte. Postepeno dodajte vode, koliko da zamesite mekano i glatko testo. Prebacite u odgovarajući pleh ili kalup. Ostavite testo na kratko da se “razvije”, a za to vreme uključite rernu da se polako greje.

Taman dok se rerna ugreje, soda i limun će da prorade. Oni će ostaviti utisak kao da ste koristili kvasac, a niste.

Dakle, čim se rerna zagreje, ubacite testo pa pecite oko pola sata, manje-više, u zavisnosti od vaše rerne. Proverite čačkalicom da li je gotovo, pa ako jeste, izvadite iz rerne i prebacite na čistu krpu. Umotajte hleb i ostavite da se tako ohladi, pa tek onda secite.

Lekovita svojstva kukuruznog brašna

Osim što od njega možemo da pripremimo ukusan hlebić, koji je veoma zdrav, možemo da ga iskoristimo za pripremu mnogih drugih jela, ali i za negu naše kože..

Zbog čega je kukuruzno brašno zdravo, pitate se..?

Pre svega, ne sadrži gluten. To je dobra vest za sve one koji su alergični na isti. Osobe koje boluju od celijakije mogu da koriste hleb od kukuruznog brašna kao zamenu za običan hleb. Kukuruzni hleb može da upotpuni svaki njihov obrok.

Mnogi ga izbegavaju jer smatraju da goji, a ja iz svog ličnog iskustva mogu da kažem suprotno. Obrok od kukuruznog brašna pomogao bi mi da ispraznim creva nakon samo jednog obroka, tako da sam zaključila da je odličan za probavu, čisti debelo crevo i samim tim pomaže eliminisanju toksina iz organizma. Sve to olakšava mršavljenje.

Kada jedem kačamak ili proju, dugo nakon toga ostajem sita, bez da osećam neku preteranu potrebu za jelom..

To je još jedan od dokaza da je kukuruzno brašno odlična zamena običnom, belom brašnu. Kada jedem beli hleb ili neku pogaču, bilo šta što ima veze sa belim pšeničnim brašnom – prvo osetim nadutost, a potom, kroz pola sata ponovo glad. To je zbog toga što su to prazne kalorije.

Kukuruzno brašno dobijeno mlevenjem celog zrna kukuruza nutritivno je bogato, te kao takvo sadrži dosta vlakana, minerala i vitamina, kao i ostale esencijalne nutrijente. Zbog toga je zdravo, i zbog toga se preporučuje u ishrani.

***Kada pripremate kukuruzni hleb, uvek možete dodati mlevene semenke lana, susama ili chiu, za bolji ukus i bogatiji hleb.

Što se tiče nege, kukuruzni hleb iskoristite da napravite odličan piling za lice i telo. Pomešajte sa kokosovim uljem, ili maslinovim, pa utrljajte na kožu. Isperite toplom vodom. Ovaj piling radite barem jednom mesečno. Osetićete kako vam je koža mekša na dodir. Koža će biti duboko očišćena, a nesavršenosti će se povući..

***Za najbolje rezultate koristite organski proizvedeno kukuruzno brašno, od celog zrna kukuruza.

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija