Nekada, hleb se gotovo nikada nije kupovao, a i zašto bi kada je uvek mogla da se umesi topla, mekana i mirisna pogača… Ne postoji uzalud izreka “hoće hleba preko pogače”…
To nam govori da je pogača nezamenljiva, a i zaista jeste. Verovatno vam je poznat taj miris, i taj mekani, sočni ukus. Lisnata pogača sa margarinom je već dovoljna sama po sebi, a ukoliko je premažete sa malo kajmaka, ili ukombinujete sa domaćim sirom i pršutom, ima li šta ukusnije?
Verovatno vam je već zamisao pred očima, a taj ukus koji pružaju domaći proizvodi je zaista poseban. Valjda zbog količine ljubavi koja je uneta u njihovu pripremu, kao i ta porodična atmosfera – atmosfera ljubavi i osećaja pripadnosti.
Da, domaće stvari bude te lepe emocije, a danas, kao da smo zaboravili njihov značaj. Ko je još lud da troši vreme na pripremu pogače, kada hleb možete da kupite bilo gde? Isto tako, bilo koji domaći proizvod možete kupiti svuda u prodavnicama… Ali, ali, ali…
Ako ste dovoljno ludi da i dalje trošite vreme na pripremu domaćih, slasnih jela, onda nastavite sa čitanjem! Nudim vam dva sjajna recepta za pripremu domaće lisnate pogače sa margarinom.
Ne znam šta bih više rekla, neka ukusi govore sami za sebe! Sve će vam biti jasno već nakon prvog zalogaja…
Osnovni recept
Sastojci koji će vam biti potrebni za pripremu su:
- 1 kocka svežeg kvasca
- 1 kašika šećera
- 200 mililitara mleka
- 1 kilogram pšeničnog mekog brašna
- 200 mililitara jogurta
- 200 mililitara ulja
- 3 jajeta
- Soli po ukusu
I još…
- 250 grama margarina
- 1 žumance za premazivanje
- Semenke po ukusu za posipanje
Postupak pripreme:
Mleko zagrejte da bude toplo, ali ne i vruće. U mleko potom dodajte izdrobljeni kvasac, kašiku šećera i kašiku brašna. Promešajte, pa ostavite da se kvasac aktivira. Da bi se kvasac brže aktivirao, ostavite ga na nekom toplom mestu – pored šeći, radijatora ili tople ringle.
Kada kvasac zapeni, odnosno kada se udvostruči, spreman je.
U odgovarajućoj vangli sipajte brašno pa napravite malo udubljenje u sredini. Tu sipajte jogurt, ulje, jaja i soli po ukusu. Dodajte zatim i kvasac, pa počnite sa mešenjem testa. Možete najpre uz pomoć varjače ili kašike, a kada testo postane gušće, mesite dalje rukama.
Potrebno je da testo bude mekano, ali da se odvaja od ruku i ivica vangle. Umesite ga lepo, pa oblikujte. Prekrijte vanglicu krpom, pa ostavite da testo naraste. Takodje, kako bi testo brže naraslo, ostavite ga na toplijem mestu.
Kada se testo udvostruči, i krene da beži iz vangle, spremno je. Tada ga premesite na brašnjavom stolu. Oblikujte u loptu, pa ostavite još 10-15 minuta da miruje.
Nakon tog vremena testo razvucite u veliki krug, pa premažite margarinom. Možete da rastopite margarin, pa tako premažete, a možete i da izrendate – kako vam je praktičnije. Urolajte potom testo, pa ga isecite na rolnice (pužiće, krugove…) jednake dužine.
Tepsiju obložite, ili podmažite uljem, pa redom redjajte rolnice. Redjajte u krug, ali ostavljajte mali razmak izmedju rolnica jer će narasti tokom pečenja.
Premažite složenu pogaču umućenim žumancetom, pa pospite obilno semenkama po ukusu – susam, lan, golica, suncokret… Rernu zagrejte na 200 stepeni, pa ubacite pogaču i pecite nekih 20-30 minuta, u zavisnosti od jačine vaše rerne. Gotova je kada fino porumeni i naraste.
Izvadite je i prekrijte krpom, pa ostavite da malo odmori. Za to vreme će fino da omekne i prohladi se, pa je onda secite i poslužite.
Posna lisnata pogača sa margarinom
Sastojci koji će vam biti potrebni za pripremu su:
- 1 kocka svežeg kvasca
- 300 mililitara vode
- 1 kašika šećera
- 600 grama pšeničnog mekog brašna
- 100 mililitara ulja
- Soli po ukusu
I još…
- 250 grama posnog margarina
- Semenke po ukusu za posipanje
Postupak pripreme:
Vodu ugrejte da bude mlaka, pa u nju dodajte izdrobljeni kvasac, kašiku šećera i kašiku brašna. Razmutite, pa ostavite kvasac da se aktivira. Najbolje na toplom mestu, pored peći, radijatora ili tople ringle, da bi se brže i bolje aktivirao.
Dok se kvasac aktivira, u odgovarajućoj vanglici sipajte brašno, napravite malu rupu u sredini i tu sipajte ulje i soli po ukusu. Čim kvasac fino zapeni, udvostruči se, dodajte i njega u vanglicu pa počnite sa mešenjem testa.
Najpre to možete varjačom, a posle kada testo postaje gušće, mesite rukama. Mesite tako da testo bude mekano, pa ako je potrebno dodajte još malo mlake vode ili brašna. Potrebno je da testo bude mekano, ali da se ne lepi za prste. Oblikujte ga i ostavite da naraste.
Vanglicu pre toga pokrijte, pa takodje ostavite na nekom toplijem mestu kako bi testo brže naraslo.
Naraslo testo premesite na brašnjavom stolu, pa podelite na 5 jednakih jufkica (loptica). Ostavite ih da dodatno narastu još nekih 10-15 minuta, potom svaku rastanjite.
Svaku jukficu premažite margarinom, pa preko nje složite drugu – poslednju nemojte premazivati. Ostavite da jufkice odmore još 10-15 minuta. Nakon tog vremena rastanjite testo na debljinu od 1cm, kao kada pravite krofne, pa isto tako vadite krugove uz pomoć čaše ili kalupa.
Redjajte redom krugove u podmazanu tepsiju, jedno preko drugog. Popunite dno tepsije. Pospite zatim složenu pogaču susamom ili semenkama po ukusu, pa ispecite na 200 stepeni. S obzirom da je ne premazujemo žumancetom, neće biti puno rumena, ali će dobiti zlatkastu boju.
Izvadite je da odmori, i prohladi se, potom vadite krugove i poslužite.
Savet +
Postoji dosta načina da se pogača sa margarinom uvije i složi, a eto da dva su neka moja omiljena i proverena. Tako se pogača lako “seče”, zapravo, samo vadite krugove i oni su parče pogače – veoma praktično, a pritom pogača veoma lepo izgleda.
Na YT kanalu možete pronači dosta ideja o tome kako da složite pogaču, pa ako volite da eksperimentišete, slobodno to uradite. Što se tiče recepata, provereni su i nema greške – a njih takodje možete da modifikujete po vašem ukusu. 🙂
A ukoliko ne volite da trošite vreme na neke dekoracije, onda samo oblikovano testo ispecite, pogača je jednako ukusna, mekana i mirisna…