Mileram kocke – recept kako se prave

Mileram kocke su pravi osvežavajući zalogaj, a tako deluju i na prvi pogled. Već od prvog zalogaja biće vam jasno koliko su ukusne, te zašto su postale omiljena poslastica mnogima.

Ukoliko ste ljubitelj kremastih i voćnih kolača, onda je sigurno da ćete ovaj obožavati!

Mileram kocke su upravo spoj kremastog fila, meke podloge i voćnog preliva. Deluju tako otmeno, jer je završnica preliv za torte, od koje kocke dobiju sjaj te zaista izgledaju kao iz izloga.

Zbog toga su mileram kocke odlična poslastica i onda kada želite da pokažete svoje umeće pred gostima, da li neobavezno ili prilikom neke proslave. Svakako su odlična dekoracija, jer imaju nežnu boju fila i jaku boju preliva.

Za voćni preliv možete iskoristiti voće po vašem ukusu – crveno, šumsko ili samo jednu vrstu voća poput borovnica, višanja… To sve zavisi od vašeg ličnog ukusa, i malo mašte. Kada je fil u pitanju, on je uvek nežan, a mileram mu upravo daje taj kremasti ukus i izgled od kojeg polazi voda na usta.

Što se tiče podloge, veoma se lako priprema, iako se peče patišpanj to zaista ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem, jer je gotov začas.

Nego, hajde da vi pročitate par saveta u vezi pripreme, te kako da pripremite ukusne mileram kocke. Detaljno.

Sastojci koji će vam biti neophodni za pripremu su:

Za koru…

  • 80 grama margarina (ili maslaca)
  • 100 grama šećera
  • 1 jaje
  • 1 kašičica vanila ekstrakta
  • 250 grama pšeničnog mekog brašna (tip 400 )
  • 1 kesica praška za pecivo

Za fil…

  • 600 mililitara mleka
  • 2 kesice pudinga sa ukusom vanile
  • 1 kašičica vanila ekstrakta
  • 800 grama milerama (ili punomasne kisele pavlake)
  • 200 grama šećera

Za voćni preliv…

  • 500 grama voća po izboru
  • 1 kesica preliva za torte

Postupak pripreme:

Margarin prethodno ostavite da omekne na sobnoj temperaturi, ne da se istopi, već da bude malo mekši nego inače.

Umutite ga sa šećerom penasto, a znaćete da je dobro umućen kada se lepi za ivice vangle, a ne za žice od miksera. Kada se margarin skupi oko žica, mutite dalje sve dok se ne napravi kremasta smesa koja će se zalepiti za ivice vangle.

To znači da je margarin dobro umućen, te tad u njega dodajte jaje. Nastavite sa mućenjem da se sve dobro sjedini.

U umućenu smesu dodajte potom vanila ekstrakt, zatim brašno i pecivo, pa nastavite da mutite kako bi se napravila ujednačena smesa.

Možda će vam delovati da je testo suvlje nego što bi trebalo, te tako ako se mrvi u testo dodajte kašiku pavlake ili mleka, pa promešajte da se sve sjedini.

Kakvo će testo biti dosta zavisi od vrste brašna, te tako koristite onako kako je napisano – meko pšenično brašno, tipa 400.

Dakle, kada testo bude odgovarajuće gustine, dakle ne sme da se mrvi već da bude neke srednje gustine, fino ujednačeno, odložite ga u friz da odmori nekih pola sata, do sat ako imate vremena.

Nakon tog vremena testo istresite na odgovarajući pleh, najbolje dimenzija 30×20 centimetara. Najpre na pleh stavite papir za pečenje, potom na papir istresite testo i ravnomerno rasporedite.

Sada sledi priprema fila, a testo ostavite da stoji dalje u plehu. Kasnije ćete sve fino zapeći.

Od 600 ml mleka odvojite 200 ml pa u to razmutite puding. Preostalih 400 ml mleka stavite da provri, zajedno sa šećerom. Čim mleko provri sipajte puding postepeno, neprestano mešajući kako bi se puding ravnomerno ukuvao.

Potrudite se da bude bez grudvica, a one neće nastati ukoliko puding polako sipate, potom neprestano i malo energičnije mešate. Nije strašno ni ako bude grudvica, one se kasnije razbiju, ali poneka može da ostane pa se kasnije oseća kroz kolač – nije baš prijatno.

Dakle, kada sipate razmućeni puding u mleko mešajte neprestano dok se puding fino ne zgusne. Tada sklonite sa ringle, promešajte da se malo prohladi, a onda dodajte mileram. Možete i pavlaku ali isključivo punomasnu, jer jedino ona može da zameni mileram.

Dobro promešajte par puta, ali laganim pokretima, da se sve fino sjedini. Fil je gotov.

Sada dobijeni fil istresite na testo u plehu, pa ravnomerno rasporedite i poravnjajte.

Uključite rernu da se greje, na 160-170 stepeni, a vi za to vreme dovršite kolač. Ostalo je samo da rasporedite voće preko fila.

Što se tiče odabira voća, preporučujemo da odaberete neki mix, crvenog ili šumskog voća. Ako volite samo jednu vrstu, tipa jagode, maline ili višnje, onda stavite samo jednu vrstu. Isprobajte više varijanti svakako, sve su podjednako ukusne.

Dakle, odabrano voće (prethodno oprano i ocedjeno, čisto) rasporedite preko fila. Ne brinite, neće propasti jer je fil dovoljno čvrst.

Kada ste rasporedili voće, kolač stavite da se zapeče u rerni. Potrebno je da se polako peče, do sat vremena. Ne brinite neće zagoreti niti se otopiti, videćete kako će biti preukusan!

Nakon tih sat vremena proverite izvadite kolač iz rerne, i primetićete kako se drma fil, ali on će se baš fino stegnuti čim se malo prohladi.

Dakle, kada kolač izvadite iz rerne, ostavite da se najpre prohladi na sobnoj temperaturi, potom odložite u friz ili na neko hladno mesto. Najbolje preko noći, kako bi se sve fino steglo i dobilo pravi ukus i strukturu. Ne morate ako nemate vremena toliko da čekate, možete kolač napraviti ujutru pa popodne ili uveče jesti.

E, ostalo je samo da kolač prelijete tako da dobije tu finu staklastu glazuru.

Tek kada se kolač potpuno stegne možete uraditi glazuru. Naime, potrebno je da ispratite uputstvo sa kesice, a taj preliv za torte možete kupiti u marketima ili prodavnicama zdrave hrane, u zavisnosti od toga kakav preliv želite.

On može da bude providan, i u tom slučaju ćete koristiti vodu, a ukoliko želite da bude u boji, onda ćete morati da iskoristite neki sok za pripremu.

Tako, ako na primer koristite višnje ili jagode za pripremu, možete preliv napraviti sa sokom od jagoda ili višanja.

Lično, najbolja glazura jeste providna, jer tada kolač dobije onaj staklasti sjaj, i zaista izgleda kao da je iz izloga.

Kada uradite glazuru, ostavite kolač još malo da se stegne i da se sve to slegne, pa tek onda secite i poslužite.

Savet +

…Iako vam možda na prvi pogled deluje kao da je priprema naporna, te da je potrebno puno vremena, verujte da nije. Okej, možda prvi put, posebno onima koji nemaju iskustva u kuhinji. Svaki sledeći put biće vam lakše da pripremite ovaj ukusni kolač, a toplo preporučujem jer je zaista božanstven!

Oni iskusni već mogu da modifikuju recept prema svom ukusu, a ipak preporučujem da najpre ispratite recept, te kasnije zaključite da li je odgovarajući ili ne.

Priprema se uglavnom svodi na isto, a isti sastojci se i koriste za podlogu i fil. Jedina razlika jeste u voćnom prelivu, i toj glazuri.

Tu ostaje na vama da odaberete voće. Možete svaki put pripremiti različite mileram kocke, tako što ćete praviti drugačiju kombinaciju voća.

Lično, najbolja kombinacija jeste mix crvenog voća, a još bolja šumskog. Kolač odlično izgleda i u samo jednoj boji, višnja ili borovnica su pravi odabir. Borovnica posebno jer ima tu specifičnu boju, pa kolač zaista izgleda jako otmeno. Ipak, ni crvenu boju ne smemo da zanemarimo.

I tako, sada ostaje na vama da pripremite kolač te date konačni sud. Sigurno je da će vam se po slici već jako dopasti, a kada budete probali….ljubitelji kremastih kolača sigurno će ostati oduševljeni!

Da ponovim, mileram kocke su super, ali super poslastica kada su proslave u pitanju! Tako dobro izgledaju na stolu, da će gostima biti dovoljno samo da ih vide. Poslužite ih zasebno, na nekoj beloj podlozi, i biće prava dekoracija. Ne morate seći kocke, možete standardne parčiće, ili po ukusu.

Ipak, neka ne ostane samo na gledanju, slobodno uživajte u degustaciji!

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija