Pohovane palačinke – recept kako se prave

Palačinkice…ko ih još ne voli? Znam da su posebno drage one sa puno krema i plazme, pa još neki preliv… Aaali, ništa manje ukusne nisu ni ove slane, sa bogatim nadevom koji nas dugo ostavlja sitim.

Pohovane palačinke su postale veoma popularne, a nije ni čudo kada su tako slasne. Već sam izgled obećava, a ukus potvrdjuje.

Mogu se, naravno, pripremiti na dosta načina, a sve u zavisnosti od vašeg ličnog ukusa. Iako znamo da nisu baš preporučljivo jelo kada su u pitanju kalorije i masnoće, svakako ih možete pripremiti na način da budu zdrave.

Ja sam ponovo izdvojila par omiljenih recepata, koji vam mogu poslužiti. Potrudila sam se da pored osnovnog recepta, ispišem i neke ideje kako da palačinke pripremite na zdraviji način, te izbegnete te kalorije o kojima svi govorimo..

Kako napraviti palačinke?

Pre svega, nudim vam recept za provereno ukusne palačinke, koje su već same po sebi tako mekane i ukusne. Pomislićete da vam nadev nije ni potreban, ali biće, jer u kombinaciji sa pravim nadevom postaju savršene!

Potrebni sastojci:

  • 300 grama pšeničnog brašna
  • 3 jajeta
  • 2 kašike ulja 
  • 500 mililitara kisele vode
  • Prstohvat soli

Postupak pripreme:

U odgovarajućoj vanglici sipajte najpre brašno, pa napravite udubljenje i u njega dodajte jaja i ulje. Malo izmešajte, a onda postepeno dodajte vodu, neprestano mešajući.

Smesu možete mutiti žicom, ili mikserom, a bitno je da bude glatka i ujednačena, bez grudvica.

Preporučujem mikser, em je lakše, em smesa bude zaista fino glatka i kompaktna. Na kraju dodajte prstohvat soli. Promešajte još jednom, i smesa je spremna.

Varijacije:

Umesto kisele vode možete iskoristiti običnu vodu, ili mleko.

Što se tiče mleka, možete odabrati obično ili biljno, u zavisnosti od toga da li pravite slane ili slatke. Ako želite da smesa bude za slane palačinke, onda koristite obično mleko. Ako želite da bude za slatke, možete iskoristiti biljno mleko sa ukusom vanile. U tom slučaju dodajte i jednu kesicu vanilin šećera, umesto soli, u smesu.

Možete kombinovati, tako što ćete iskoristiti pola mere kisele vode, i pola mere mleka, ili obične vode. Probajte više varijanti, a onu koju sam navela je moja omiljena.

Kada koristim više mleka, palačinke bude dosta hrskavije, tako da pre biram kiselu ili običnu vodu. Sa običnom pak budu nekako više kao glina, dok kisela pravi savršenu strukturu.

Kada pripremam palačinke, uvek biram maslinovo ulje, jer ide mala mera i zašto da ne iskoristim.. Tako maslinovo stavim u smesu, a takodje i par kapi na tiganj za prvu palačinku. Kasnije tokom pečenja možda sipam još par kapi ako primetim da lepi.

E, ako želite posnu varijantu onda izbacite jaja – ali u tom slučaju ćete možda morati da dodate još malo brašna. To opet zavisi da li želite tanje ili deblje palačinke.

Na kraju, moram skrenuti pažnju da za ukusne palačinke ne mora da se iskoristi samo pšenično brašno. Ono je možda i najveći problem u celoj priči, a dobra stvar je ta što lako možete da ga zamenite. Ako želite zdraviju varijantu, onda iskoristite speltino brašno, koje se ponaša jednako kao pšenično i palačinke će biti potpuno iste.

Osim speltinog, možete koristiti i druga integralna brašna, ali za palačinke od integralnog brašna potražite recepte na sajtu, gde ćete takodje pronaći savete za samu pripremu takvih palačinki, kao i detaljan opis pripreme.

…E, sada kada znate kako da pripremite palačinke, a da budu mekane i mirisne, vreme ja da naučimo kako da ih ukombinujemo sa super nadevom za još bolji užitak.

Pohovane palačinke sa šunkom i sirom

Neizostavna kombinacija…

Potrebni sastojci:

  • 10 palačinki
  • 300 grama šunke
  • 300 grama sira po izboru
  • 2 jajeta
  • 1 šolja pšeničnog brašna
  • 3 šolje prezli

Postupak pripreme:

Broj palačinki svakako možete povećati u odnosu na to za koliko osoba pripremate, ali prema tome povećajte i količinu ostalih namirnica…

Na svaku palačinku stavite 2-3 parčeta šunke, pa preko nje parče sira. Procenite koliko će biti dovoljno da biste uvili svih 10 palačinki ravnopravno.

U jednoj posudi sipajte brašno, u drugoj prezle, a u trećoj razmutite jaja. Uvijene palačinke najpre valjajte u brašno, potom u jaja, pa u prezle. Pržite na ulju sa svih strana da dobiju finu zlatkastu boju. Vadite na papirni ubrus ili salvete kako bi se ocedile od viška masnoće, pa poslužite.

*Za pica ukus dodajte malo kečapa i origana, a umesto običnog sira iskoristite kačkavalj.

Pohovane palačinke sa mlevenim mesom

Meni nisu, ali meni dragim osobama ove palačinke su, kako kažu – favorit! (Samo za gurmane :D)

Potrebni sastojci:

  • 10 palačinki
  • 400 grama mlevenog mesa
  • 1 glavica crnog luka
  • 2-3 čena belog luka
  • So i začini po ukusu
  • 2 jajeta
  • 1 čaša brašna
  • 3 čaše prezli

Postupak pripreme:

Na malo ulja u tiganju najpre propržite crni luk, koga ćete prethodno da iseckate na sitno. Kada se luk uprži i fino zamiriše, dodajte mleveno meso pa mešajte povremeno da se ravnomerno uprži. Kada omekne i promeni boju znači da je gotovo, a vi tada dodajte beli luk i začine. Beli luk prethodno takodje iseckajte na sitno.

Promešajte sve, pa dobijenim nadevom filujte palačinke. Otprilike na svaku palačinku ide jedna puna kašika fila. Urolajte palačinke potom lepo, kako fil ne bi ispadao.

Jaja umutite u jednoj posudi, u drugu sipajte brašno, a u treću prezle. Umotane palačinke najpre valjajte u brašno, zatim u jaja pa u prezle. Pržite na ulju, sa obe strane da lepo porumene. Palačinke vadite na ubrus da se ocede od viška masnoće, pa poslužite dok su tople.

*Ako vam se čini kao jaka kombinacija, palačinke ne morate da pohujete, već možete samo malo da ih zapečete sa obe strane u ulju. Birajte zdravije, hladno cedjeno ulje, kako biste izbegli nezdrave masnoće.

Pohovane palačinke sa piletinom

Što se mene tiče, piletina je uvek najbolji izbor…

Potrebni sastojci:

  • 10 palačinki
  • 300 grama belog pilećeg mesa
  • 1 čaša pavlake (ili milerama)
  • 2 jajeta
  • 1 šolja brašna
  • 3 šolje prezli

Postupak pripreme:

Piletinu skuvajte u slanoj vodi, potom izvadite iz vode da se ocedi. Iscepkajte je na sitno, a onda pomešajte sa pavlakom, i lepo promešajte da se sjedine. Po ukusu možete dodati malo majoneza ili tartar sosa, ako želite jači ukus.

Na svaku palačinku stavite malo nadeva, pa urolajte. Palačinke potom valjajte u brašno, zatim u umućena jaja, pa u prezle. Pržite na ulju da fino porumene, pa vadite na ubrus da se ocede od viška masnoće. Poslužite dok su fino tople.

*Belo brašno u ovom slučaju zamenite integralnim, i izbacite prezle, da biste dobili nešto zdraviji obrok.

Pohovane palačinke sa pečurkama

Posne pohovane palačinke su odličan izbor onim danima kada postite, jelte. Ko kaže da tokom posta ne morate da jedete ukusnu hranu? One su odličan izbor čak i kada ne postite, jer tako fino zasite, mirisne su i nešto zdravija varijanta od ostalih..

Potrebni sastojci:

  • 10 palačinki
  • 500 grama šampinjona
  • 1 glavica crnog luka
  • So i začini po ukusu
  • 100 grama posnog majoneza
  • 1 čaša senfa
  • 3 šolje prezli

Postupak pripreme:

Očistite šampinjone pa ih iseckajte na listiće. Crni luk iseckajte na sitno, pa ga zajedno sa šampinjonima upržite na malo ulja. Kada šampinjoni otpuste svoj sok, i kad on ispari, znači da su gotovi. Tada dodajte začine, promešajte, pa sklonite sa ringle.

Sačekajte da se malo prohlade, a onda ih pomešajte sa majonezom, i dobro izmešajte da se sjedine.

Nadevom sada filujte palačinke, pa rolajte. Svaku palačinku premažite lepo senfom, pa uvaljajte u prezle. Pržite na ulju, pa vadite na ubrus da se ocede od viška masnoće. Poslužite dok su tople.

*Umesto senfa iskoristite jaja ako pravite mrsnu verziju, a majonez zamenite pavlakom. To sve pod uslovom da ne volite senf i majonez, ukoliko volite, preporučujem da što pre isprobate ovu verziju!

Savet(i) +

Pomenula sam da za pripremu palačinki koristim maslinovo ulje, jer je ono nešto zdravije. Ipak, za pohovanje je potrebno nešto više ulja pa koristim obično, a vi svakako možete iskoristiti maslinovo ako želite zdraviju varijantu.

Ukoliko želite da izbegnete masnoće generalno, onda pripremite pohovane palačinke iz rerne. Umesto da ih pržite u ulju, poredjajte ih na pleh obložen papirom za pečenje, pa zapecite na 200 stepeni dok ne porumene.

Jeste da će biti suve više nego kada se prže u ulju, ali uz dobar preliv biće tako jakoo ukusne.

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija