Posna predjela za slavu – najbolji recepti

Čim jesen stupi na snagu, odmah kreće razmišljanje o predstojećim praznicima.. Jel i vi uživate u praznicima? Sigurno da, jer oni sa sobom nose posebnu čaroliju. Podsećaju na toplinu doma, porodicu i druženje, lepu klopu i puno zabave!

Ono što karakteriše naš narod, tačnije pravoslavlje, jesu slave. I svi mi volimo što je to tako. Doduše, neko više voli da samo ide na slavu, a ima i nas koji više volimo da pripremamo i ugostimo. Koja ste vi kategorija?

Slava je takodje jedan od praznika kada smo svi na okupu, kada dobro klopamo i dosta pričamo!

Ipak, pre nego što na red dodje druženje i smeh uz klopu, tu klopu mora neko da pripremi. Verovatno zato i jeste ovde, da saznate kako da pripremite dobro predjelo tako da gosti budu zadovoljni, a sa njima i vi, naravno..

Kada su mrsne slave u pitanju, ide to lakše nekako, dok je kod posnih slava izbor sužen pa moramo pažljivo da biramo i razmislimo.. Ali, to, barem danas, nije nikakav problem. Zaista dosta toga postoji u posnoj varijanti, a iskreno, meni su dosta puta posna predjela i ukusnija. Neobična su, nesvakidašanja, a ja volim takvu klopu..

Ono što želim da vam kažem jeste da ste na pravom mestu, jer ću sa vama u nastavku teksta podeliti nekoliko odličnih ideja kako da pripremite posno predjelo.. Sigurna sam da će vam se barem neka od ideja dopasti.. 🙂

Posna slana torta sa tost hlebom

Kako proslava bez slane torte? Ako nemate naviku da je pravite, pravo je vreme da je steknete! Slana torta ne zahteva mnogo vremena za pripremu, a ukusna je i izdašna, pritom šarena tako da super upotpuni trpezu..

Ako je inače pravite, usvojite neku novu ideju..

Zaista nije lako pronaći recept za ukusnu posnu slanu tortu, ali, ja sam se potrudili i nadam se da će se i vama dopasti!

Potrebni sastojci:

  • 1 pakovanje tost hleba (otprilike 12-15 kriški)
  • 200 grama ajvara
  • 200 grama tunjevine u salamuri
  • 1 kašika senfa (i/ili 1 kašika posnog majoneza)
  • 2-3 kisela krastavčića po ukusu
  • So, biber, majčina dušica i mirodjija po ukusu

Način pripreme:

Kada birate tost hleb, birajte onaj što pravilnijeg oblika, najbolje da bude sečen na kocke. Tako ćete lakše složiti redove bez da popunjavate izmedju. Ja koristim integralni tost hleb, i torta baš izgleda dobro. Vi možete i običan beli, u zavisnosti od toga koji vam je dostupan..

Za fil je potrebno da ajvar pomešate sa tunjevinom, koju ćete prethodno samo blago ocediti. Dodajte i senf ili majonez, ili oba, po vašem ukusu, pa dobro promešajte. Na kraju dodajte seckane kisele krastavce po ukusu, kao i začine, pa još jednom dobro promešajte.

Na odgovarajućoj tacni poredjajte red tost hleba, preko njega pažljivo premažite fil. Slažite dalje redom tost hleb-fil, dok ne utrošite sastojke. Tortu dodatno možete ukrasiti posnim majonezom ili senfom, a možete preko toga da izrendate i malo posnog kačkavalja..

Odložite u friz, najbolje preko noći da hleb dobro upije fil i da torta lepo omekne.

Posni slani rolat sa spanaćem

Gde je slana torta, tu je i slani rolat! Razlika je jedino u obliku, a ukus i boje su im jednake. Ja mnogo volim rolate još od malena, i uvek sam mislila kako je veoma teško napraviti ih. Iznenadila sam se koliko se brzo prave, zapravo, i koliko su sočni i ukusni..

Naravno, to zavisi kakav recept imate, a ja vam nudim jedan proveren!

Potrebni sastojci:

Za koru..

  • 16 kašika brašna
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1 kašičica soli
  • 400 grama obarenog spanaća
  • 400 mililitara kisele vode

Za fil..

  • 200 grama posnog majoneza
  • 500 grama kuvanog krompira
  • 5 kiselih paprika
  • So, biber, peršun i mirodjija po ukusu

Način pripreme:

U odgovarajućoj vanglici pomešajte brašno, pecivo i so pa dodajte sitno seckani bareni spanać i vodu. Dakle, sve sastojke pomešajte pa dobro promešajte kašikom da se napravi ujednačena, kompaktna smesa.

U smesu po ukusu možete da dodate i susam, a deo brašna možete da zamenite mlevenim orašastim plodovima ili mlevenim lanom. Ova varijanta je ako imate malo više iskustva pa dopustite sebi eksperiment.

Pripremljenu smesu podelite na dva dela, tako da ispečete dva jednaka rolata. Prvi deo izlijte na pleh obložen papirom za pečenje pa pecite na 180 stepeni oko 20 minuta, to zavisi od vaše rerne, pratite situaciju. Gotov rolat izvadite iz pleha i prebacite na vlažnu krpu, pa umotajte pažljivo u rolat.

Ostavite da se tako prohladi, dok pripremite drugu koru. Na isti način je pecite i na isti način kasnije uvijte u rolat.

Sada, dok se ta druga kora hladi vi prvu filujte…

Za fil, u majonez dodajte kuvani rendani krompir, sitno seckanu kiselu papriku i začine, pa dobro promešajte. Podelite fil na dva dela, pa prvim delom premažite prvu koru i pažljivo urolajte.

Drugim delom fila premažite drugu koru, pa takodje pažljivo urolajte.

Obe kore odložite u friz da se stežu, na barem 2 sata, kako bi kore fino upile fil i omekle.

Posna ruska salata

Potrebni sastojci:

  • 1 kilogram mešavine za rusku salatu
  • 5-7 kiselih krastavčića po ukusu
  • Soli po ukusu
  • Oko 500 grama posnog majoneza

Način pripreme:

Da odmah napomenem, ukoliko imate domaće šargarepe, krompir i grašak, naravno, možete ih iskoristiti.

Ipak, da biste sve to oljuštili, potom sačekali da se ohladi, pa iseckali, potrebno je dosta vremena. Ja za proslave koristim gotove mešavine povrća jer zaista mnogo ubrzaju proces, a tada mnogo znači ušteda vremena.

Vi radite u skladu sa tim koliko vremena imate. Ja više volim da se tome posvetim ovako, neobavezno, kada nam se jede…

Dakle, pripremljeno povrće pomešajte u odgovarajućoj vanglici… Po želji dodajte seckane kisele krastavčiće, ako ih volite, ja ih često preskočim jer nisam neki ljubitelj, a drugi i ne primete (hihi).

Po ukusu dodajte soli, ali postepeno, ne preterujte. Uvek možete još da dodate, ali da oduzmete teško.

I, na kraju ide majonez. Njega takodje dodajte postepeno pa odlučite kolika gustina vam je potrebna. Ja prvo stavim manje, pa posle po potrebi dodam još, jer se salata kada stoji malo suši i gubi tu kremastu strukturu.. Na taj način je osvežim..

Lepo sve izmešajte pa u friz da se dobro ohladi.

Još jedna caka, pošto ja obično pravim sve te salate dan pre slave, uveče samo pripremim povrće i držim ga u frizu, a sutradan neposredno pre služenja dodam majonez, koji je takodje stajao u frizu, pa salata bude hladna i najsvežija..

Posne korpice sa susamom

Evo još jednog zanimljivog predloga, kako da obogatite vašu slavku trpezu.. Korpice su super lagane za izradu, a možete ih puniti nadevom po ukusu! Mogu vam poslužiti i za mrsni nadev danima kada nije post.. Dečica ih posebno vole..

Potrebni sastojci:

  • 300 grama brašna
  • 200 grama pečenog susama
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1 kašičica soli (i/ili začini po ukusu – biber, mirodjija, origano, aleva paprika…)
  • 100 mililitara ulja
  • Oko 50 mililitara kisele vode

Način pripreme:

Brašno, susam, pecivo i začine pomešajte. Dodajte ulje i vodu pa krenite sa mešenjem testa. Prvo možete kašikom da se sve fino sjedini, a onda dalje rukama kada testo postane tvrdje. Gotovo testo je tvrdo i lako se kida, što nam je i potrebno.. Ako vam je testo nešto mekše, dodajte još brašna, i obrnuto, ako je dosta tvrdo dodajte malo vode..

Dakle, od testa kidajte komade i uz pomoć modlica pravite korpice.. Testo stavite u modlu pa utisnite tako da dobijete željeni oblik.

Korpice pecite na 180 stepeni, oko 20 minuta, opet, sve u zavisnosti od jačine vaše rerne.. Pratite situaciju.. Gotove su kada fino porumene, a i zamirisaće..

Gotove korpice izvadite iz rerne da se prohlade, pa tek onda izvadite iz modlica, jer kada su vruće teže se vade i hoće da popucaju..

Spremne korpice punite čime god želite.. Možete samo tunjevinom, ili nekom drugom usitnjenom ribom, a možete i ribljom paštetom.. Možete ih puniti i posnom ruskom salatom, ili nekom drugom po vašem izboru, a još možete iskoristiti ajvar ili biljni sir.. Pustite mašti na volju!

Ako korpice radite dan ranije, upakujte ih u kutiju sa poklopcem, jer će tako sačuvati svežinu – ili ih ubacite u kese..

Posne kuglice sa kikirikijem

Kuglice se takodje veoma lako rade – ne oduzimaju puno vremena a sigurno doprinose izgledu slavske trpeze.. Malene su, lako se prilagodjavaju dekoraciji, a prilično su izdašne.. I njih dečica mnogo vole tako da će sigurno biti smazane!

Potrebni sastojci:

  • 350 grama brašna
  • 200 grama mlevenog neslanog kikirikija
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1 kašičica soli
  • 250 grama posnog margarina
  • Oko 50 mililitara kisele vode

Način pripreme:

Brašno, mleveni kikiriki, pecivo i so pomešajte u odgovarajućoj činiji.. U posebnoj činiji izmiksirajte margarin tako da postane penast, zatim dodajte suve sastojke i kiselu vodu, pa miksirajte dalje.. Testo bi trebalo da bude fino mekano, ali da se lako mesi..

Od dobijenog testa kidajte komade i od njih pravite kuglice, pa redjajte na obložen pleh.. Pecite na 200 stepeni oko 20 minuta, u zavisnosti od jačine vaše rerne..

Gotove kuglice izvadite iz rerne, prekrijte krpom pa ostavite da se ohlade i upakujte u kutiju sa poklopcem ukoliko radite dan ranije, sačuvaće svežinu..

Posne kiflice

A, kako bez kiflica? Pa nikako! Ja gotovo uvek radim posne kifle, jer mi ispadaju jednako mekane kao i obične, sa mlekom i jajima.. Zašto trošiti kada nije neophodno? Ovaj recept ćete sigurno koristiti i onim danima kada ne postite..

Potrebni sastojci:

  • 500 mililitara tople vode
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 1 kašika šećera 
  • 1 kilogram brašna (+1 kašika brašna)
  • 200 mililitara ulja
  • 1 kašičica soli
  • Oko 200 grama posnog margarina

Način pripreme:

U toplu vodu dodajte izdrobljeni kvasac, kašiku šećera i kašiku brašna, pa dobro promešajte da se sastojci sjedine. Ostavite kvasac da se aktivira, odnosno da zapeni..

U medjuvremenu, u vanglu sipajte brašno pa dodajte so i ulje. Dodajte zatim i aktivirani kvasac, pa krenite sa mešenjem testa.. Ja to prvo kašikom pa posle rukama kada testo postane gušće.. Mesite dok ne dobijete mekano, kompaktno testo koje nije lepljivo. Ostavite testo da naraste oko pola sata, do sat..

Nakon toga testo premesite na brašnjavom stolu, zatim podelite na 4-6 jednakih delova, u zavisnosti od toga kolike kiflice želite. Možete testo da podelite i samo na dva dela, a onda da razvučete veliki krug i pravite kao mini kroasane.. To sve zavisi kakav oblik kiflica volite..

Svakako, svaku kiflicu prvu premažite margarinom pa tek onda uvijte.. Redjajte na pleh.

Uključite rernu da se zagreje, i taman za to vreme dok se rerna greje kiflice će još malo da narastu u plehu. Pecite ih zatim na 200 stepeni, opet u zavisnosti od vaše rerne, izmedju 20-30 minuta.. Gotove su kada fino porumene.. Izvadite iz rerne pa prekrijte krpom i ostavite da odmore i omeknu..

Ukoliko vam ovakve kiflice deluju prazno, pre pečenja ih možete premazati posnim majonezom pa posuti semenkama..

Jedan savet.. Kiflice uvek pravim nedeljama unapred, onda kada imam slobodnog vremena, pa ih zaledim.. Na dan slave izvadim i podgrejem neposredno pre posluženja, tako da budu tople i sočne kao da su upravo pečene!

I još, od ovog testa možete raditi oblike po želji – na primer, možete raditi posne pužiće, ili mini pice, ili peći kao buhtle, to jest hleb…

Posna pita sa pečurkama

Sem kiflica, na slavsku trpezu dobrodošla je i pita.. Zar ne? I to jedna sa pečurkama, mekana i baš sočna.. Ja nisam neki ljubitelj pečurki, ali ovu pitu rado smažem!

Potrebni sastojci:

  • 1 kilogram gotovih kora za pitu
  • 1 kilogram šampinjona
  • 3 struka praziluka (ili mladi luk, crni, crveni – koji imate)
  • So i biber po ukusu

I još..

  • 200 mililitara ulja
  • 700 mililitara kisele vode
  • 300 grama brašna
  • 300 grama griza
  • 1 kesica praška za pecivo

Način pripreme:

Šampinjone očistite pa iseckajte na listiće, a praziluk na kolutove.. Propržite zajedno na malo ulja, na umerenoj temperaturi.. Dinstajte sve vreme uz mešanje, da ne zagori.. Gotovo je kada pečurke fino omeknu, to jest otpuste sok i on ispari.. Dodajte začine pa dobro promešajte i sklonite sa strane da se prohladi..

Za to vreme pripremite nadev kojim ćete mazati kore, tako da pita bude mekana..

Sve navedene sastojke umutite mikserom, tako da dobijete ujednačenu, tečnu smesu..

Kore podelite na jednake delove, a za jedan rolat će vam biti potrebne tri kore…

Sve tri kore premazujete pripremljenim nadevom, a na treću obilno sipate upržene šampinjone, pa pažljivo urolate.. Rolat stavite na podmazan ili obložen pleh.

Dalje radite isto sa korama i smesama, dok ne utrošite sav materijal, a pazite da dobro rasporedite tako da se nadev i kore uklope i da ne bude viška ili manjka…

Složenu pitu premažite sa malo ulja, pa pecite na 200 stepeni oko pola sata, to jest dok ne porumeni.. Izvadite iz rerne pa prekrijte krpom pa odmori i omekne… Tek pošto se ohladi secite na željene komade..

Pitu takodje možete praviti dan ranije pa upakovati u plastičnu kutiju, ili kartonsku ali obloženu alu-folijom.. Ja pečem pite ujutru, na dan slave, jer tako budu najsočnije i najsvežije.. One se nekako brzo suše, ma koliko god da su mekane taj prvi dan kada ih napravim..

Savet +

Navedene sastojke u receptima možete korigovati prema vašim potrebama, tačnije, prema tome za koliko ljudi spremate.. Samo je bitno da, ukoliko korigujete mere, radite to srazmerno, odnosno, da sve sastojke duplirate prema već navadenim merama..

Ako radite nekoliko stvari, ili sve od navedenih, onda su ove navedene količine sasvim u redu.. Ako imate dosta gostiju, onda neki od recepata možete duplirati, ili pak smanjiti ako imate manje gostiju.. To ćete već sami proceniti..

S obzirom da se sve navedeno relativno lako i brzo priprema, lako možete raditi duplu meru ako vam se učini da će jedna biti malo..

..Ja se iskreno nadam da ste pronašli inspiraciju i željene recepte, uz pomoć kojih ćete uspeti da pripremite ukusnu klopu i na taj način fino počastite vaše drage goste! 🙂

Pored navedenih recepata, na sajtu možete pronaći još dosta recepata koji ne sadrže ništa od mrsnih sastojaka, te vam mogu poslužiti kao inspiracija za salatu ili posni umak, a takodje i za razne čorbice koje takodje mogu biti deo predjela.. Zaista ima mnogo ideja, a ukoliko negde zaškripi budite slobodni da me kontaktirate na instagram profilu!

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija