Verujem da je upravo sarma ono što najviše volite da jedete, kada je reč o srpskoj kuhinji. Od tako jednostavnih sastojaka ispadne tako ukusno jelo. Čista magija. Sarmu ne volimo samo mi, domaćini, već vole i svi gosti naše države. Ma sa kojeg god mesta na planeti da dodju, sarmu ponesu kao jednu od najboljih uspomena.
Tu se najčešće radi o onoj pravoj, mrsnoj sarmi, ali, mi danas pričamo o posnoj sarmi. Ništa manje ukusnoj i ništa manje vrednu uspomena! Koja je vama draža? Ja blagu prednost ipak dajem upravo posnoj. Lagana, ali ume dobro da zasiti.
Idealna je danima posta, za posne slave ili kada jednostavno želite da promenite recept, da umesto obične sarme radite nešto laganiju verziju.
Dakle, za sve prilike i za svačija nepca!
U nastavku teksta pišem vam nekoliko proverenih recepata za posnu sarmu, klasičnu, ali i sa pečurkama, sojom, ribom..
Osnovni recept
Potrebni sastojci:
- 2 glavice kiselog kupusa
- 5 glavica crnog luka
- 2-3 čena belog luka
- 5 šargarepa
- 1 komad celera
- 1 paškanat
- 1 koren peršuna
- 2 krompira
- 500 grama pirinča (najbolje kočanski)
- So, biber, aleva paprika, suvi začin, mirojija, peršun…ili po ukusu
- Ulje po potrebi
Postupak pripreme:
Pripremite povrće – crni i beli luk isecite što sitnije (ja izblendiram), šargarepu, celer, paškanat i koren peršuna oljuštite pa izrendajte na krupno rende, krompir takodje. Pirinač potopite u vodu, da se ispere.
Sada, na malo ulja najpre propržite crni i beli luk, pa, kada zamirišu, dodajte ostalo povrće i dinstajte još par minuta. Uz mešanje, kako ne bi zagorelo. Na kraju dodajte pirinač (prethodno ocedite od vode), pa dinstajte sve zajedno još nekih 5 minuta.
Sklonite sa ringle pa dodajte začine po želji, ja obično dodam ove navedene.
Odvojite listove kupusa, pa na svaki stavite dve-tri kašike fila. Ja volim da bude bogato. Svakako, rasporedite tako da imate dovoljno fila za sve listove.
Uvijene sarme redjajte u odgovarajuću šerpu, zatim nalijte vodom. Potrebno je da bude vode tako da ogreznu.
Gurnite zatim šerpu u zagrejanu rernu na 180 stepeni. Sarme se dugo peku, oko 3 sata, i najbolje bi bilo da ih radite u smederevcu. Tako pripremljene sarme su najukusnije, a još su ukusnije sutradan, to jest kada se više puta podgreju. Znate već, sigurna sam!
Posna sarma sa sojom i tunjevinom
Potrebni sastojci:
- 20ak listova kiselog kupusa (to sve zavisi da li su listovi veći ili manji)
- 3 glavice crnog luka
- 2-3 čena belog luka
- 3 šargarepe
- 1 komad celera
- 1 paškanat
- 1 koren peršuna
- 1 šolja pirinča
- 2 veća krompira
- 3 šolje sojinih pahuljica
- 1 konzerva tunjevine
- So, biber, mirodjija, peršun..ili začini po ukusu
- Ulje po potrebi
Postupak pripreme:
Kao i u prethodnom receptu, pripremamo povrće – crni i beli luk izgnječite ili isecite baš na sitno. Ostalo povrće očistite pa izrendajte na krupno rende. Pirinač potopite u vodi da se ispere. Sojine pahuljice prokuvajte u vodi (na 3 šolje pahuljica idu 3 šolje vode), samo da provri pa sklonite sa ringle, kako bi omekle i nabubrile.
Sada kada je sve spremno, najpre na ulju prodinstajte luk. Par minuta da pusti miris i omekne. Dodajte zatim ostalo povrće, pa dinstajte na umerenoj temperaturi. Takodje par minuta. Dodajte zatim pirinač (prethodno ocedjen od vode u kojoj je bio), pa uz mešanje dinstajte dalje još par minuta. Neka sveukupno dinstanje traje do 15 minuta.
Sklonite sa ringle, dodajte sojine pahuljice, tunjevinu i začine, pa doobro promešajte da se sve fino sjedini.
Pripremite listove kupusa, pa na svaki stavite 2-3 kašike nadeva, zavisi koliki su listovi, prilagodite tako da imate nadev za sve listove jednako. Motajte sarme, i odmah redjajte u odgovarajuću šerpu. Složene sarme na kraju prelijte vodom, da ogriznu, pa u rernu na 180 stepeni.
Za dobre sarme je strpljenje ključ, jer, što se duže krčkaju, ukusnije su! Oko 3 sata je realno vreme, a kasnije podgrevanje će samo poboljšati ukus.
Posna sarma sa pečurkama
Potrebni sastojci:
- 20ak listova kiselog kupusa
- 3 glavice crnog luka
- 2-3 čena belog luka
- 500 grama šampinjona
- 1 čaša pirinča
- So, biber, suvi začin, mirodjija, peršun, lovor..ili začini po ukusu
- Ulje po potrebi
Postupak pripreme:
Crni i beli luk očistite pa, najbolje uz pomoć secka, dobro ustinite. Možete da seckate i nožem, ali neka luk bude doobro ustinjen. Tako daje mnogo lepši ukus sarmi. Šampinjone očistite pa isecite na listiće. Pirinač potopite u vodi da se ispere.
Sada, na ulju propržite crni i beli luk, zajedno sa šampinjonima, tako da otpuste svoj sok. Kada sok ispari, znači da su gotove. Tada dodajte pirinač (ocedite od vode, prethodno), i tek 1-2 minuta dinstajte zajedno, uz mešanje. Sklonite sa ringle, pa dodajte začine i dobro promešajte.
Pripremite listove kupusa, pa na svaki list stavite nadev – otprilike 2 kašike, u zavisnosti od toga koliki su listovi. Rasporedite nadev tako da imate za svaki list dovoljno.
Sarme slažite u odgovarajuću šerpu, zatim pospite sa malo aleve paprike i nalijte vodom. Dodajte vode koliko da sarma ogrezne. Pravac u rernu na 180 stepeni, i gotovo je kroz nekih 3 sata. To sve zavisi od vaše rerne. Strpljenje je, ponavljam, ključ za ukusnu sarmu.
Posna sarma sa dimljenim šaranom
Potrebni sastojci:
- 2 glavice kupusa
- 1 kilogra dimljenog šarana
- 5 glavica crnog luka
- 2-3 čena belog luka
- 3 šolje pirinča
- So, biber, peršun i začini po ukusu
- Ulje po potrebi
Postupak pripreme:
Najpre pripremite šarana – odstranite mu kosti, i sitno ga isecite ili, još bolje, sameljite na mašini za meso ili u blenderu kratko. Crni luk isecite na sitno, ili takodje izblendirajte. Što je luk sitniji, ukus će biti bolji. To važi i za beli i za crni luk. Pirinač potopite u vodi.
Na ulju najpre propržite luk, uz mešanje, 2-3 minuta koliko da pusti miris i blago omekne. Dodajte zatim šarana, pa pržite dalje još 2-3 minuta. Uz mešanje, uvek, da ne bi zagorelo. Zatim dodajte pirinač, pa pržite sve zajedno još 2-3 minuta.. Sklonite sa ringle, dodajte začine i dobro promešajte.
Pripremite listove kupusa, pa svaki filujte i motajte. Redjajte u odgovarajuću šerpu, pa prelijte vodom koliko da sarme ogreznu. To je to, sledi krčkanje u rerni. Još bolje ako imate smederevac, to već znate, da ne ponavljam..
Sarme su gotove kroz tri sata, opet u zavisnosti od toga koliko je vaša rerna jaka. Strpljenje, strpljenje..šta da vam kažem!
Savet +
Kao što možemo da zaključimo, i posne sarme mogu biti jako ukusne! A ja vam već rekoh da su mi one i draže. Nekako ukus uvek može da bude drugačiji, a jednako dobar kao prethodni.
Sarme pripremam najčešće bez zaprške, onako za sebe, ali, ako pripremate za goste, na kraju uvek možete uraditi zapršku. Ide ista kao za čorbu – 2 kašike ulja, kašika brašna i kašika aleve paprike. Popržite pa dodajte na samom kraju krčkanja. Neko doda odmah, pa se to sve zajedno krčka. Može i tako.
Tokom krčkanja, potrebno je da sarme uvek imaju vode, pa tako ako sva voda ispari pre kraja dodajte malo, slobodno.. Neka uvek bude vode do pola, a na početku neka ih voda prekrije.
Šta bih vam više rekla, nadam se da nisam preskočila neke ključne stvari. Sve u svemu, sarma je za mene jedno odokativno jelo, kao čorba. Ne može da se napravi neka velika greška. Ako neki od sastojaka nemate, izbacite ga ili zamenite drugim. Ništa nije striktno, ali, opet, neka osnova ostane.
Neka se početnici ne brinu, za sarmu je najpre potrebno iskustvo, da skapirate šta sa čim, kad i gde.. Posle ide samo.
Eto, nadam se da će vam recepti poslužiti, kako ja to uvek volim da kažem na kraju. Radujem se vašim utiscima! 🙂