Salata od cvekle – zimnica, recepti

Sigurno ste do sada već mnogo puta čuli kako je cvekla odličan prirodni lek, posebno za krvnu sliku. Kada mi je dijagnostikovana anemija, salata i sok od cvekle bili su mi najbolji prijatelji – pomogli su mi da iz te bitke izadjem kao pobednik.

Već sama njena boja govori o tome koliko je dobra – već sama boja ukazuje na to da ćete samo jednom porcijom salate uneti vitaminsku bombu, koja će vaš organizam očas posla regenerisati..

Ovo govorim iz iskustva, ali svakako da postoje različita istraživanja koja to samo potvrdjuju..

Nutritivne vrednosti cvekle

Istraživanja su do sada pokazala da cvekla veoma povoljno utiče na kardiovaskularni sistem, zbog toga što u sebi sadrži betaini jedinjenja. Ova jedinjenja pomažu smanjenje homocisteina, koji može da našteti krvnim sudovima. Redovnim konzumiranjem cvekle možete regulisati povišen, ali i snižen krvni pritisak.. Kako visok, tako i nizak krvni pritisak mogu uticati na brojne druge procese u organizmu, i tako ometati njegov pravilan rad..

Osobe koje su fizički dosta aktivne, posebno sportisti, često konzumiraju cveklu jer se pokazala kao odlična – pomaže im da budu izdržljiviji, i vraća im energiju nakon treninga.

Redovno konzumiranje cvekle pomoći će vam da imate besprekornu krvnu sliku, što je veoma bitno – putem krvi kiseonik putuje kroz naš organizam i omogućava normalan, odnosno pravilan rad. Ukoliko vašem organizmu nedostaje gvoždja ili hemoglobina, kiseonik će sporije putovati ili če njegovo putovanje biti ometeno, tako da neki organi mogu ostati bez kiseonika. Posledica toga mogu biti umor, iscrpljenost, pospanost, vrtoglavice, glavobolje i mučnina… Na duće staze, odredjeni organi mogu usporiti sa njihovim radom.

Srce i mozak nisu poštedjeni, a dobro znamo koliki je njihov značaj. Ukoliko redovno koristite cveklu, smanjićete šansu za pojavu anemije i sličnih oboljenja krvi – kiseonik će neometano kružiti organizmom i funkcije će se normalno obavljati. Vaš mozak će biti ispunjen kiseonikom, što će vam omogućiti dobru koncentraciju, bolje pamćenje i više energije u tom slučaju.. Srce će pravilno upumpavati krv.

Ukoliko ste osoba sa dijebetesom, cvekla vam takodje možete pomoći jer u sebi sadrži takozvanu alfa-lipoinsku kiselinu koja uspešno reguliše šećer u krvi. Povećava osetljivost na insulin, što znači da bi trebalo da je koriste i osobe koje imaju genetske predispozicije za dijabetes.

Cvekla još sadrži holin koja u našem organizmu deluje protivupalno, što znači da smanjuje upalne procese koji mogu dovesti do ozbiljnih oboljenja. Holin je još zadužen za miran san, kao i za regeneraciju organizma – priliv energije, bolju koncentraciju i snagu.

Digestivni trakt se takodje raduje svekli, zbog toga što pospešuje bolje varenje, čisti debelo crevo i ostavlja osećaj lakoće.. Svi znamo kako je biti naduven – to sa sobom obavezno povlači osećaj neke težine.. Cvekla će nas fino nahraniti ali iza sebe neće ostaviti nadutost, već osećaj lakoće i energiju.

Vrednosti za 100 grama cvekle:

  • 43 kalorije
  • 0.17 grama masti
  • 78 miligrama natrijuma
  • 9.56 grama ugljenih hidrata (od čega vlakna 2.8g i šećeri 9.56)
  • 1.61 grama proteina

Cvekla još sadrži brojne vitamine od kojih su najzastupljeniji vitamini grupe B, zatim vitamini C, D i E.

Od minerala sadrži gvoždje, zatim kalcijum, magnezijum, kalijum, fosfor, cink i selen.

Recepti

Sada kada smo sumirali zbog čega i za šta je cveka dobra, vreme je da predjemo na recepte.. Nadam se da ćete odabrati neke od recepata koje sam izdvojila – provreni su, veoma zdravi ali i ukusni. Nikada nisam bila veliki fan cvekle, medjutim, kada znaš koliko povoljno utiče na organizam i otpustiš sve predrasude, ukus ti postane drag.

Veoma je važno napomenuti da, kao ni sa bilo čim drugim, tako ni sa konzumiranjem cvekle ne treba preterivati. Konzumiranjem velike količine cvekle možete obojiti stolicu, što vas na trenutak može zaplašiti – betanin je zadužen za njenu jarku boju koja i kada prodje kroz organizam ostaje takva. To dugoročno nije problem, ali trenutno može biti.

Jedna cveklica dnevno, uz kombinaciju sa drugim svežim povrćem ili voćem daće odlične rezultate!

Salata od cvekle, šargarepe i jabuke

Sastojci:

  • 1 cvekla srednje veličine
  • 1 veća šargarepa
  • 1 jabuka
  • Sok od 1 limun
  • 1 kašika hladno cedjenog ulja
  • 1 šaka oraha ili nekog drugog orašastog voća
  • Morska so i začini po ukusu

Priprema:

Cveklu i šargarepu oljuštite, zatim izrendajte. Jabuku nemojte ljuštiti ukoliko imate organsku, već je sa sve korom takodje izrendajte. Pomešajte ih, zatim zalijte sokom od 1 limuna i uljem, pa dobro promešajte. Dodajte šaku orašastih i malo začina, i salata je spremna.

Salata od cvekle i belog luka

Sastojci:

  • 2 veće cvekle
  • 1 glavica belog luka
  • Sok od 1 limuna
  • 3 kašike hladno cedjenog ulja
  • Morska so i začini po ukusu

Priprema:

Ova salata je isključivo za ljubitelje belog luka! Fino se oseća, baš kao i cvekla, ali, ovo je jedna od najzdravijih salata..

Po ukusu, cveklu u ovom slučaju možete skuvati – dobro je operite pa kuvajte u ključaloj vodi dok ne omekne, zatim je iseckajte na željene komadiće. Ja najčešće ne kuvam, već pripremam sirovu. U tom slučaju je oljuštim pa izrendam.

Beli luk iseckajte što sitnije, ili izgnječite, pa pomešajte sa cveklom. Dodajte zatim limunov, sveže cedjeni sok i ulje, pa dobro promešajte. Začinite po ukusu.

Salata od cvekle sa pavlakom i kuvanim jajima

Sastojci:

  • 1 cvekla
  • 3 kuvana jajeta
  • 1 čaša kisele pavlake
  • Morska so i začini po ukusu

Priprema:

Cveklu kuvajte u ključaloj vodi dok ne omekne.. Da bi se brže skuvala, prethodno je isecite na kolutove. Kuvanu cveklu potom ocedite.

Kuvana jaja izrendajte, zatim pomešajte sa pavlakom i začinima po ukusu. Salatu redjajte na sledeći način – red cvekle, red smese sa jajima i pavlakom..i tako par redova, u zavisnosti od toga u kakvoj činiji servirate.

Salata će izgledati veoma dekorativno, a pritom je veoma ukusna i zdrava.

Salata od piletine i cvekle

Sastojci:

  • 500 grama belog mesa
  • 200 grama pilećih prsa
  • 500 cvekle iz tegle (za zimnicu)
  • 1 manja glavica crnog luka (ili 2 struka mladog luka)
  • 200 grama krem sira
  • 1 čaša kisele pavlake
  • Morska so i začini po ukusu

Priprema:

Nesvakidašnja salata za sve ljubitelje piletine.. Cvekla i luk se osećaju u tragovima, dovoljno da iskusite nešto potpuno novo.

Belo meso skuvajte pa iscepkajte. Pileća prsa iseckajte na trakice. Cveklu iseckajte na kockice. Crni luk na kolutove. Pomešajte ih u odgovarajućoj činiji, zatim dodajte krem sir i pavlaku, kao i začine, pa doobro promešajte da se svi sastojci sjedine.

Meso i povrće možete seckati i po želji, to jest kako ste navikli, medjutim zanimljivo je jer sve ima neki svoj oblik i salata pripremljena na ovaj način izgleda veoma dekorativno.. Ukus procenite sami, a verujem da će vam se dopasti jer je neobičan.

Salata od cvekle za zimu 

Za prethodni recept navodi se cvekla iz tegle, a misli se upravo na ovu cveklu koju pripremamo kao zimnicu.. Možete je praviti sa konzervansom, ili bez konzervansa, u zavisnosti od toga kako ste navikli.

Moja mama je uvek pripremala sa konzervansom, a ja evo bez konzervansa – i moram vam reći da i tako pripremljena cvekla može dugo da stoji. Naravno, ako koristite čiste, sterilisane tegle, i ako cveklu uvek držite na hladnom i tamnom mestu. Ti uslovi se moraju ispuniti ako želite da cvekla potraje tokom cele zime..

Priprema je laka, tako da se slobodno možete uhvatiti u koštac sa njom – za pripremu, osim nekih osnovnih sastojaka, biće vam potrebno samo malo volje i vremena..

Sastojci:

  • 5 kilograma cvekle
  • 2 litara vode
  • 500 mililitara sirćeta
  • 1 kašika soli
  • 1 kašika šećera

Priprema:

Cveklu očistite od petiljki i samo dobro operite kroz nekoliko voda, da se skine sva zemlja i prljavština. Redjajte u odgovarajuću šerpu, pa prelijte vodom. Birajte dublji lonac, jer bi trebalo da ima dosta vode – cvekla se dugo kuva, a voda vremenom ispari. Dakle, nalijte vode tako da dobro prekrije poredjane cvekle.

Neka se kuva na umerenoj temperaturi, a nakon sat vremena proverite kako napreduje – viljuškom ili čačkalicom probodite cveklu, slobodno dublje, do sredine, pa procenite da li je potrebno da se kuva još ili je to dovoljno. Cvekla je taman kuvana kada viljuška ili čačkalica lagano prolaze kroz nju.

Birajte manje cvekle da bi se brže skuvale.

Kuvane cvekle procedite od vode pa ostavite da se ohlade. U medjuvremenu, pripremite ostalo.

U drugom odgovarajućem loncu sipajte sada 2 litara vode, pa dodajte sirće, so i šećer, promešajte pa ostavite da prokuvaju, na umerenoj temperaturi. Kada tečnost provri, sklonite sa ringle. Nakon 10ak minuta dodajte konzervans ukoliko želite – ja taj korak preskočim.

Kada se cvekla skroz ohladi, oljuštite je od kožice, zatim isecite na željene komade, najčešće se seče na kolutove.

Isečene kolutove cvekle redjajte tako što ćete teglu položiti, a onda kolutove slagati redom, vodoravno..na taj način ćete najbolje popuniti prostor, i kasnije će tečnost lepo da se rasporedi svuda..

Dakle, kada poredjate kolutove cvekle, u teglu sipajte mešavinu sa sirćetom, do grla tegle. Teglu zatim dobro zatvorite, najpre celofanom a zatim i poklopcem.

Ukoliko ste stavljali konzervans, onda tegle samo odložite u špajz, odnosno na neko hladno i tamno mesto..

Ukoliko niste stavljali konzervans, onda je potrebno uraditi pasterizaciju.. U odgovarajućoj šerpi poredjajte tegle napunjene cveklom, zatim sipajte vode do grla tegle. Stavite šerpu na šporet, a neka temperatura bude podešena na najniže.. Kada voda provri, isključite ringlu ali ostavite šerpu na njoj da dalje ključa voda dok se ringla ne ohladi. To će taman biti oko 5 minuta, što je dovoljno za pasterizaciju.

Nakon toga tegle izvadite iz vode, lepo obrišite pa umotajte u deblje ćebe. Ostavite tegle da se tako ohlade na dnevnoj temperaturi, nakon čega ćete ih odložiti na hladno i tamno mesto.

Jednom otvorenu teglu kasnije čuvajte u frižideru.

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija