Sarmice od zelja – recept kako se prave

Sarma je tradicionalno jelo koje svi obožavamo, a posebno neko ko dodje da poseti naše krajeve – sarma je uvek tu da dočeka goste, koji se oduševljavaju njenim bogatim ukusom.

Koliko je popularna govori to da je obavezno jelo na slavi, koje opet svi rado čekamo.

Tradicionalna sarma pravi se od listova kiselog kupusa, mlevenog mesa i dodatka odredjenog povrća i začina. I baš kao takva jako je ukusna. Ipak, ponekada je dobro napraviti male promene, te tako ukusnu sarmu možete napraviti i uz pomoć listova zelja.

Zelje možda nije uvek dobrodošlo, nažalost, zeleniš se slabo konzumira na našim prostorima. Zeleno lisnato povrće izuzetno je zdravo, a ukoliko ne možete da konzumirate sveže, onda barem napravite ukusna jela od zelenog povrća. Na taj način spojićete lepo i korisno.

Sarmice od zelja su takodje veoma ukusne, zdrave, a pritom se lako prave. Nema greške, sve što vam je potrebno jesu sveži listovi zelja, i standardni sastojci za pripremu sarme.

Sarma može da se priprema i u posnoj varijanti, kada je u pitanju posna slava ili neobavezni posni ručak. Takodje je veoma ukusna, a svakako i najzdravija varijanta.

U nastavku teksta saznajte kako da pripremite ukusnu sarmu od zelja – odvojila sam više (proverenih) recepata, tako da sarmice uvek možete da pripremite na različite načine, i tako se iznova obradujete sjajnim ukusima! 🙂

Osnovni recept

Sastojci koji će vam biti neophodni su:

  • 10 listova zelja (2 vezice)
  • 300 grama mešanog mlevenog mesa
  • 1 glavica crnog luka
  • 1 veća šragarepa
  • 2 komada celera
  • 2 kašike pirinča
  • 2-3 čena belog luka
  • So, biber, peršun, lovor po ukusu

I još…

  • 3 jajeta
  • 2 kašike mleka
  • 1 kašika kisele pavlake

Način pripreme:

Listove zelja najpre operite pod mlazom hladne vode. U odgovarajućoj šerpici stavite vodu da provri, pa čim provri dodajte listove zelja i obarite ih na kratko. Tek 1-2 minuta biće dovoljno da omeknu, zato ih i barimo. Lakše se savijaju nego potpuno sveži. (Možete da probate i sa svežim, ali ići će malo teže)

Izvadite listove nakon tih 2 minuta pa ostavite da se ocede. Potom im skinite drškice, ukoliko su deblje.

Pirinač ukuvajte po standardnoj proceduri. Crni luk, šargarepu i celer očistite pa luk isecite na sitno, kao i celer, a šargarepu izrendajte. Stavite povrće da se polako dinsta na malo ulja, najbolje maslinovog. Kada luk zamiriše, dodajte meso, i 2-3 kašike vode, pa ostavite da se dalje sve zajedno dinsta.

Povremeno mešajte kako bi se meso ravnomerno upržilo, i kako ne bi zagorelo. Kada meso fino omekne i promeni boju, dodajte pirinač, i mešajte sada neprestano još 1-2 minuta, da se svi sastojci sjedine i da se još malo uprže.

Pripremljen nadev sklonite sa ringle, i vreme je za uvijanje sarmica.

Na svaki list zelja ide otprilike 1 kašika nadeva, ali puna (ne štedite :D). Najpre preklopite levu i desnu stranu lista, pa onda polako urolate. Morate da savijete stranice kako nadev ne bi izašao iz sarmica tokom kuvanja.

Kada uvijete sve listove, nauljite tepsiju u kojoj nameravate da pečete (neku malo dublju), pa poredjajte sarmice. Rernu zagrejte na 180 stepeni pa ubacite sarmice da se polako krčkaju. Prethodno samo prekrijte tepsiju folijom ili poklopcem.

Dok se sarmice krčkaju, jaja umutite sa običnim i kiselim mlekom, dodajte maalo soli, i izmutite da se dobije ujednačeni preliv. Nakon nekih pola sata izvadite sarmice iz rerne, skinite foliju pa prelijte prelivom. Vratite ih u rernu da se dalje peku još nekih 20ak minuta, manje-više, potrebno je da se uhvati fina korica odozgo.

Gotove sarmice od zelja izvadite da se malo prohlade, pa poslužite uz čašu kiselog mleka i uživajte u sjajnom ukusu!

***Umesto mešanog mlevenog mesa možete iskoristiti samo svinjsko ili juneće, izbor ostavljam vašem ličnom ukusu. Ukoliko ne volite mleveno meso i sarmice pripremljene po standardnoj proceduri, možete pripremite sarmice od zelja i piletine. Naime, umesto mlevenog mesa iskoristite pileće belo meso, koje takodje možete samleti ili iseckati na manje kockice. Procedura dalje je ista, propržite sa povrćem i radite sve isto kao sa običnim mlevenim mesom. Probajte, sarmice pripremljene na taj način su takodje veoma ukusne!

Posne sarmice od zelja

Sastojci koji će vam biti neophodni su:

  • 10 listova zelja (1 vezica)
  • 200 grama pirinča
  • 1 struk praziluka
  • 2 veće šargarepe
  • 1 veći krompir
  • 1 kašičica aleve paprike
  • So, biber i začini po ukusu
  • 1 kašika brašna
  • 50 mililitara paradajz soka
  • 300 mililitara vode

Način pripreme:

Pirinač ukuvajte kao i obično. Praziluk, šargarepu i krompir očistite pa izrendajte. Prodinstajte na malo ulja, najbolje maslinovog. Kada luk pusti miris a šargarepa i krompir blago omeknu, dodajte gotov pirinač i uz neprestano mešanje na kratko upržite sve sastojke zajedno.

To će pomoći da se nadev lepo ujednači i da se lepi mirisi i ukusi pomešaju. Dinstajte sve zajedno oko 2-3 minuta, zatim dodajte začine (preporučujem so, biber, vegetu, lovor i peršun) i pola kašičice aleve paprike. Promešajte pa sklonite sa ringle.

U odgovarajućoj šerpi sipajte litar vode i prstohvat soli, pa ostavite da provri. Čim voda počne da ključa, dodajte listove zelja i poparite tek 1-2 minuta, kako bi listovi omekli. Već sam pomenula da je to bitno kako bi se listovi lakše savijali.

Nemojte dugo držati u vodi, jer će pre svega kasnije biti bljutavi i neće moći da ih koristite, a i dugom obradom izgube sve sastojke. Dakle, čim spustite u vodu, dovoljno će biti jedan minuta, nekad i manje, da fino omeknu. Izvadite obarene listove iz vode i ostavite da se prosuše.

Ukoliko su zelju velike i debele drške, odstranite ih ili istanjite.

Sada, nadevom filujte listove zelja – na svaki list zelja ide jedna puna kašika nadeva. Savijte najpre stranice, a onda urolajte u sarmicu. Redajte sarme redom u podmazanu tepsiju. Kada ih sve složite, pripremite završnicu – zapršku.

U tiganju sipajte 3-4 kašike ulja, pa zagrejte. Dodajte zatim brašno i blago ga upržite uz neprestano mešanje. Čim počne da krčka dodajte kuvani paradajz, neprestano mešajući da se dobro ujednači i da zaprška ostane bez grudvica.

Jednom rukom mešajte a drugom postepeno sipajte paradajz sok iz tetrapaka ili šolje. Dodajte odmah zatim i vodu, promešajte, pa sklonite sa ringle.

Pripremljenom zaprškom prelijte složene sarmice, pa stavite da se peku u zagrejanoj rerni na 200 stepeni. Da bi se fino ukuvale, odnosno ispekle, biće potrebno nešto više od pola sata. Tačnije, kada sva tečnost ispari sarmice su gotove.

Izvadite ih iz rerne, sačekajte da se malo prohlade pa poslužite uz posne priloge po ukusu – na primer, neku vitaminsku salatu, tost hleb ili kečap.

***Osim navedenih sastojaka, za posnu sarmu možete iskoristiti i pečurke, kao i soju. Dodajte malo šampinjona ili pečuraka po ukusu, ili sojine ljuspice, te tako dodatno obogatite ionako dobar ukus sarmica.

Savet +

Sarmice od zelja pripremaju se lako, kao što možete da zaključite, a odličan su izbor za ručak. Bogatog su ukusa, a opet ne tako teške za naš želudac. Opet u zavisnosti od toga koje sastojke iskoristite, ali, posne sarme od zelja su svakako odličan izbor i onda kada ste na dijeti.

U receptima sam ispisala potrebne sastojke za 10ak sarmica, a vi uvek možete da pripremite veću količinu, zbog toga što su ove sarme ne gube ukus ni kroz par dana. Možete ih jesti dva dana zaredom, bez problema :D.

Prilično su male, jer listovi zelja nisu tako krupni kao listovi kupusa, pa zbog toga napominjem da možete pripremiti i malo veću količinu. Iz dosadašnjeg iskustva, brzo nestanu iz šerpice!

Samo, kada povećavate količinu sastojaka, povećajte srazmerno kako bi fil ispao kako treba.

E, sada je vreme da odaberete neki recept pa da vam za već prvi sledeći ručak zamirišu ukusne sarmice od zelja. Prijatno!

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija