Da li volite mafine? Odgovor verovatno glasi DA, čim ste dospeli do ovog tekstića…
Možda ste do sada puno puta pripremali pa ste u potrazi za nekom novom idejom, ili niste nikada i rešili ste da se oprobate. U oba slučaja – na pravom ste mestu!
Mafini su odličan prilog uz sve vrste jela, a takodje mogu biti odlična užina, čak doručak ili večera, ukoliko im dodate neke ukusne sastojke poput sira, šunke, ili nekog povrća. Mogu biti posni i mrsni, a kakve ćete vi pripremiti zavisi od vašeg ličnog ukusa.
Uvek se potrudim da ispišem više recepata, tako da ovde, na jednom mestu, možete pronaći ono što vam godi. Svakako bi bila šteta da ljubomorno čuvam za sebe tako dobre recepte.
Takodje uvek preporučujem da zapišete sve, jer, nikad se ne zna. Možda vam danas ne prijaju ovi sa povrćem, ali kroz par dana se setite, pa vam se eto baš nešto jedu! Znam te osećaje, te govorim iz iskustva :D.
Osnovni recept
Prema osnovnom receptu, u mafine ne dodajem nikakve sastojke. Prazni su, te tako pogodni da ih jedete uz bilo šta – kako slano, tako i slatko. Kao takvi odličan su dodatak svim jelima, umesto hleba. Mekani su i vazdušasti, da će vam čak i tako prazni biti dovoljni..
Potrebni sastojci:
- 2 jajeta
- 1 čaša jogurta
- 1/2 čaše ulja
- 10 kašika brašna
- 1 kesica praška za pecivo
- 1 kašičica soli
Postupak pripreme:
Najpre umutite jaja, penasto, ali ne previše. Dodajte zatim jogurt i ulje pa izmešajte, a onda dodajte i ostale sastojke – brašno, pecivo i so. Dobro promešajte, energično, tako da se sve lepo sjedini i da se grudvice izgube. Možete mutiti i mikserom.
Umućenu smesu zatim sipajte u nauljeni kalup, a otprilike će 2 kašike biti dovoljne za jedan mafin. To svakako prilagodite prema vašim kalupima. Pecite ih potom na 200 stepeni, pa kada fino narastu i porumene, izvadite ih iz rerne. Sačekajte da se malo prohlade pa poslužite.
Mafini sa sirom
Pa, i ovo se može nazvati “osnovni recept”, zbog toga što se u mafine obavezno dodaje sir. Mislim, nije nužno, ali se tako najčešće radi, a sve to zbog toga što sir zaista daje poseban ukus. Naročito ako iskoristite neki sočniji, poput fete, onda mafini budu baš mirisni i slasni..
Potrebni sastojci:
- 2 jajeta
- 100 mililitara ulja
- 200 mililitara jogurta
- 150 grama brašna
- 100 grama kukuruznog brašna
- 1 kašika mlevenog lana
- 1 prašak za pecivo
- 1 kašičica soli
- 12 kockica feta sira
Postupak pripreme:
Odvojite belanca od žumanaca, pa ih ulupajte u čvrsti sneg. U sneg od belanaca potom dodajte postepeno jedno po jedno žumance i mutite dalje. Dodajte potom ulje i jogurt pa promešajte.
Sada, u jednoj činiji, pomešajte obe vrste brašna, mleveni lan, pecivo i so. Izmešajte, a onda mešavinu suvih sastojaka postepeno sipajte u umućenu smesu, i mutite dalje, ali sada uz pomoć kašike. Mešajte laganim pokretima tako da se sve lepo sjedini.
Odgovarajuće kalupe nauljite malo, a onda sipajte po jednu kašiku smese u svaki. U sredinu stavite jednu kockicu feta sira, pa preko toga još jednu kašiku smese. Dakle, sir će biti u sredini mafina, tako da se fino oseti kada zagrizete.
Pecite mafine na 200 stepeni oko 20 minuta, odnosno da porumene i narastu. Izvadite ih iz rerne, sačekajte da se malo ohlade pa poslužite. Jednako su ukusni i sutradan, samo ih umotajte u kesu ili stavite u plastičnu kutiju.
Mafini sa šunkom
Ako želite mafine kao obrok, onda dodajte malo više šunke i eto ga. Šunka ima jak ukus, i uz dva tri mafina ćete fino da se naručkate. Ako uz to dodate jogurt, dobar obrok je zagarantovan.
Potrebni sastojci:
- 3 jajeta
- 200 mililitara mleka
- 200 grama brašna
- 1 kesica praška za pecivo
- 1 kašičica soli
- 300-500 grama šunke
Postupak pripreme:
Jaja umutite sa mlekom, pa dodajte brašno, pecivo i so. Dobro promešajte, najbolje mikserom, tako da se napravi ujednačena smesa. U smesu zatim dodajte šunku, koju prethodno možete da izrendate ili iseckate na sitno. Još jednom sve promešajte.
Smesu sipajte u odgovarajuće kalupe, prethodno podmazane, pa pecite na 200 stepeni. Gotovi su kada fino porumene i narastu. Ostavite da se malo prohlade, pa poslužite.
*Slani pizza mafini prave sa na isti način, s tim što ćete u smesu dodati kašiku kečapa i 100 grama kačkavalja. Smesa će biti za nijansu gušća, ali će mafini svakako biti veoma mekani i sočni. Možete dodati i malo seckanih šampinjona, ili maslinke. Što više ukusnih sastojaka, i pizza mafini će biti ukusniji.
Mafini sa spanaćem
Potrebni sastojci:
- 3 jajeta
- 3 kašike ulja
- 100 mililitara mleka
- 100 grama brašna
- 1/2 kesice praška za pecivo
- 150 grama sira
- 150 grama spanaća
Postupak pripreme:
Spanać operite pod mlazom hladne vode, prosušite pa iseckajte. Posolite kašičicom soli, pa ostavite da odstoji dok pripremite ostalo. U jela uvek stavljam sirov, odnosno svež spanać, jer smatram da nema potrebe da se preradjuje više puta (kuva, a onda i peče u mafinima, u ovom slučaju).
Belanca i žumanca odvojite, pa belanca umutite u čvrsti sneg. Žumanca umutite sa uljem i mlekom, potom dodajte brašno i pecivo. Promešajte da se smesa izjednači, a onda dodajte izdrobljeni sir. Sada dodajte i spanać, a prethodno ga ocedite od vode koju je otpustio.
Promešajte, pa dodajte u smesu i umućena belanca, i još jednom promešajte, sada blagim pokretima, da se smesa lepo izjednači.
Dobijenu smesu sipajte u odgovarajuće kalupe, pa pecite na 200 stepeni da fino porumene. Gotove mafine ostavite da se malo ohlade, pa ih tek onda poslužite.
Mafini sa tikvicama
Tikvice su u poslednje vreme veoma popularne, a ja ih lično obožavam. I drago mi je što su popularne, i što napokon recepti mogu biti izneti a da budu primećeni. Kao i ostali, i ovi mafini se lako pripremaju, a ukus im je fantastičan – što se mene tiče!
Potrebni sastojci:
- 400 grama tikvica
- 3 jajeta
- 250 grama brašna
- 1 kesica praška za pecivo
- 1 šoljica vode
- 100 grama kačkavalja
- 100 grama sitnog sira
- 1 prstohvat soli
Postupak pripreme:
Tikvice oljuštite pa izrendajte, i malo posolite. Ostavite da puste sok dok pripremate ostale sastojke.
Jaja umutite penasto, a onda dodajte brašno i pecivo pa promešajte. Dodajte zatim vode, otprilike jednu šoljicu, koliko da smesa bude neke srednje gustine. Kačkavalj izrendajte pa dodajte smesi, takodje i sitan sir. Sve dobro izmešajte. Ako sir nije puno slan, možete dodati malo soli, mada mislim da nema potrebe.
Kada izmešate smesu, ocedite tikvice pa ih dodajte na kraju. Još jednom lepo promešajte, pa dobijenu smesu sipajte u odgovarajuće kalupe. Pecite mafine na 200 stepeni da fino porumene i narastu, pa ih izvadite. Sačekajte da se malo prohlade pa onda poslužite.
Savet +
Izdvojila sam neke svoje omiljene recepte, a moram priznati da svaki put mafine pravim na drugačiji način. Ispratim recept radi razmere sastojaka, ali uvek dodam različite sastojke unutar mafina – povrće, ponekad malo mesa, sir je obavezan.
Osim sastojaka koje sam navela u receptima, možete iskoristiti one koje vi lično volite – paradajz, zelje, piletinu, šampinjone… Takodje možete dodati razne semenke, poput bundevinih ili susama. Mafine zaista možete da pravite na mnooogo načina, te pustite mašti na volju.
Nadam se da će vam recepti biti od pomoći i poslužiti kao ideja – ostalo je na vama 😉 :).