Slatke i slane zdrave grickalice – recepti

Često postoji dosta predrasuda kada je zdrava hrana u pitanju, pre svega da je skupa, a zatim da je bezukusna. Istina je da u kupovnim slatkišima i slanišima ima dosta veštačkih aroma, mirisa i ukusa na koje se lako navučemo.. Zbog toga se vremenom odaljimo od pravih, prirodnih ukusa, te nam oni deluju bezukusno.

Danas, deca od malena jedu kupovne proizvode, te njihov organizam od ranog doba mora da preradjuje sve te silne veštačke dodatke, pa tako postaju bolešljiva, nemirnog duha i često ljuta ukoliko im ne kupite ono na šta su se već navukli. Možda zvuči surovo, ali je tako. I, svako ko ima praksu verovatno može to da potvrdi.

Isto je i sa odraslima. Srećom, u mojoj kući se zaista retko, gotovo nikad, nisu kupovali slaniši, a slatkiši povremeno. Najčešće sam pravila domaće kolače sa mamom, mada, i oni mogu biti problematični ukoliko koristimo belo brašno, margarin, rafinisana ulja i šećer, i ostale ne tako zdrave namirnice.

Moderno doba sa sobom donosi dosta novih, modernijih istraživanja, pa su tako mnoge teorije pale u vodu, dok su neke druge ugledale svetlost dana. Istina je uvek negde izmedju. Umerenost je ključna stvar za zdrav duh i telo. Čak i ukoliko previše trenirate, ili se opteretite brojanjem kalorija, to može imati štetne posledice.

Zato, trudite se da se veći deo dana hranite što bogatijom hranom – povrće, voće, mahunarke, orašasti plodovi, semenke, žitarice celog zrna, hladno cedjena ulja… Ukoliko, na primer, imate 4 obroka, neka barem 2, a najbolje 3 budu kvalitetna. Tako onda sebi možete dopustiti da malo brljate, pa ponekad uzmete nešto kaloričnije, nešto što će vam pružiti samo trenutno zadovoljstvo i ništa više.

..Opet sam odužila uvod, ali, volim kroz tekst da provučem i neke savete, koji su meni lično pomogli. Iako smo svi različiti, zdrava, sirova i organska hrana nikome neće štetiti, a sigurno će doneti mnogo benefita. Mislite na sebe, ali mislite i na svoje najdraže, sigurno žele da što duže ostanete zdravi i energični! 🙂

A sada, hajde da naučimo kako da sami pripremimo slatke i slane grickalice za decu i odrasle!

Njihova priprema uglavnom ne oduzima mnogo vremena, pritom su veoma ukusne i, pre svega, hranljive! Umesto, na primer, kupovog čipsa u kojem ima samo soli i veštačkih aroma, pripremite domaći čips i nahranite organizam! Izvukla sam nekoliko omiljenih, proverenih recepata, za koje verujem da će vam se dopasti i da ćete uživati u ukusu!

Još se nadam da ćete nakon isprobavanja zdravih grickalica, sve manje posezati za kupovnim…

Kokice iz šerpe

Potrebni sastojci:

  • 1 pakovanje kukuruza kokičara
  • 1 kašika hladno cedjenog ulja ili maslaca
  • Morska so i začini po ukusu
  • + 1 veća šerpa

Postupak pripreme:

Kukuruz kokičar možete naći u gotovo svim marketima, a kokanjem kokica na ovaj način izbegavate baš sve nepotrebne kalorije. Kokice su najzdravija slana grickalica ukoliko ih pripremite kod kuće.

Proces pripreme ja lak i zabavan! Potrebno je da u šerpu sipate kašiku ulja ili maslaca i zagrejete, a onda dodate kukuruz. Od trenutka kada stavite kukuruz, zatvorite šerpu poklopcem pa krenite sa mrdanjem šerpe, levo-desno, i to sve vreme. Neka temperatura ringle uvek bude podešena na najviše.

Levo-desno, pa malo podignite šerpu i prodrmajte. Korz par minuta nastaje magija, kukuruz se pretvara u mekane kokice. Nemojte prestajati sa mrdanjem šerpe dokle god se čuje “ping, ping” u šerpi. Kada se sav kukuruz pretvori u kokice, sklonite šerpu sa ringle pa sačekajte još par minuta, i sklonite poklopac.

Po ukusu i želji kokice posolite sa malo morske soli ili začinima po ukusu, pa još jednom prodrmajte šerpu da se fino rasporede začini. To je to, ukusne i zdrave kokice su gotove!

*Za kokanje najčešće koristim kokosovo ulje, jer daje poseban šmek, ali vi možete koristiti ono koje vam je dostupno. Izbegavajte rafinisana ulja.

Čips od krompira

Potrebni sastojci:

  • 500 grama krompira
  • 1 kašika hladno cedjenog ulja ili maslaca
  • Začini po ukusu

Postupak pripreme:

Umesto običnog krompira možete koristiti slatki krompir, odnosno batat. Čips će biti još zanimljivijeg ukusa! Možete raditi pola-pola, tako da dobijete dve slane grickalice.

Krompire oljuštite, pa uz pomoć oštrog noža, pažljivo, isecite na tanke kolutove. Ukoliko imate ljuštilicu za povrće, onda vam ona može biti od pomoći takodje. Kolutove krompira uvaljajte u ulje i mešavinu začina po ukusu, a ja najčešće koristim origano, vlašac, biber i kari začin. Možete koristiti i samo morsku so.

Uvaljane kolutove rasporedite na pleh, a njega prethodno možete da obložite papirom za pečenje. Pecite u rerni na 200 stepeni. Kada fino porumene i postanu krckavi, gotovi su.

Možete da poslužite uz neki umak po izboru – domaći naravno. Pripremite tzatziki salatu, ili umačite u pavlaku, domaći kečap ukoliko imate..

Čips od kukuruznog brašna

Potrebni sastojci:

  • 1 čaša palente
  • 1 kašika semenki lana
  • 1 kašika semenki susama
  • 50 mililitara hladno cedjenog ulja
  • 1 čaša provrele vode
  • Morska so i začini po ukusu

Postupak pripreme:

Najpre pomešajte palentu sa semenkama, zatim dodajte ulje i vodu pa dobro promešajte. Smesa će isprva da deluje retko, ali kroz par minuta će postati nešto gušća. Svakako, smesu nećete moći da mesite, više liči na smesu za mafine..

Pripremite veći pleh, pa ga obložite papirom za pečenje. Preko papira sipajte smesu, pa najpre kašikom malo rasporedite.. Preko smese stavite drugi papir, pa oklagijom rastanjite testo tako da bude baš tanko, ako želite hrskavi čips.. Pažljivo skinite papir, pa rastanjenu smesu pospite začinima po ukusu.

Pecite u rerni na 200 stepeni, a gotovo je kada smesa postane krckava i rumenija.. Kada izvadite smesu, po želji možete da je sečete na tortilja čips, ili samo iskidajte na komadiće.. Ostavite na sobnoj temperaturi oko pola sata, da postanu još krckaviji, ukoliko ima potrebe..

Čips od kelja

Potrebni sastojci:

  • 10 listova kelja
  • 1 kašika hladno cedjenog ulja
  • Začini po ukusu

Postupak pripreme:

Listove kelja operite pod mlazom hladne vode, pa ostavite da se osuše. Iseckajte ih zatim na manje delove, pa pomešajte sa uljem i začinima. Dobro izmešajte da se sastojci fino sjedine.

Pripremljen kelj poredjajte u obložen pleh, pa sušite u rerni na 100 stepeni.. Pazite da ne izgori, to vrlo lako može da se desi.. Možete pojačati temperaturu ali u tom slučaju ostavite odškrinuta vrata od rerne..

*Na isti način možete pripremiti i čips od tikvica, čips od cvekle i slično..

Pločice sa semenkama

Potrebni sastojci:

  • 300 grama integralnog pšeničnog brašna
  • 150 grama heljdinog brašna
  • 1 kašika semenki lana
  • 1 kašika semenki susama
  • 1 kašika semenki bundeve
  • 1/2 kašičice sode bikarbone ili peciva
  • 50 mililitara hladno cedjenog ulja
  • 200 mililitara kisele vode

Postupak pripreme:

Pomešajte obe vrste brašna, dodajte semenke, sodu i ulje pa promešajte. Na kraju postepeno dodajte vodu i mešajte kašikom, da smesa postane ujednačena. Kada smesa postane gusta, dalje umesite rukama mekano i glatko testo.. Ostavite 10ak minuta da odstoji..

Nakon tog vremena premesite, pa rastanjite, zatim secite na pločice.. Redjajte na obložen pleh i pecite u zagrejanoj rerni na 200 stepeni, do 10 minuta, u zavisnosti od vaše rerne. Ukoliko testo fino rastanjite, pločice će biti baš kcrkave..Isto tako, ukoliko testo ostavite malo deblje, i pločice će biti mekše..

*Umesto navedenih semenki, možete iskoristiti po ukusu.. takodje, birajte dostupna integralna brašna, mada je ova kombinacija super!

Pločice sa susamom i medom

Potrebni sastojci:

  • 1 čaša susama
  • 2 pune kašike meda

Postupak pripreme:

Susam kratko propžite u tiganju, tako da dobije zlatkastu boju. Ovaj korak nije obavezan, ali su pločice ukusnije sa proprženim susamom.. Sklonite sa strane da se ohladi.. U ohladjen susam dodajte med, koji ćete, ukoliko je čvrst otopite na pari da postane tečniji. Dobro promešajte da se sjedine, pa dobijenu smesu rastanjite..

To ćete najlakše uraditi tako što ćete jedan pek papir staviti na odgovarajući pleh, zatim izručite smesu, pa prekrijte drugim pek papirom i rastanjite oklagijom. Debljinu radite po ukusu. Ostavite na hladnom mestu da se stegne, pa secite na željene komade.

Ovseni keksići

Potrebni sastojci:

  • 1 veća banana
  • 50 mililitara meda
  • 50 mililitara hladno cedjenog ulja
  • 50 grama sitno seckanih badema
  • 50 grama suvog voća
  • 1 kašika integralnog brašna
  • 200 grama ovsenih pahuljica
  • Cimet i začini po ukusu

Postupak pripreme:

Bananu dobro izgnječite, zatim pomešajte sa medom i uljem. Dodajte zatim ostale sastojke, jedan po jedan, i mešajte da se smesa dobro sjedini. Biće gusta i lepljiva, i tako treba.

Kašika smese ide za jedan kolačić – pleh obložite pek papirom pa redjate kolačiće. Pritisnite malo da dobijete oblik ovsenih keksića. Pecite na 180 stepeni, do pola sata, u zavisnosti od vaše rerne. Gotovi kolači su fino mekani, a još su ukusniji sutradan!

*Što se tiče suvog voća, možete da iskoristite koje volite i imate, a ja najčešće koristim suvo groždje. Takodje, koristim integralno pšenično brašno, i maslinovo ulje. Ta kombinacija mi se pokazala najboljom do sada. Od začina dodam samo kašičicu cimeta.

Čips od jabuka

Potrebni sastojci:

  • 5 jabuka
  • 1 kašičica cimeta

Postupak pripreme:

Jabuke operite pod mlazom hladne vode, zatim ostavite da se osuše. Isecite potom na tanke kolutove, pažljivo, uz pomoć oštrog noža ili ljuštilice. Kako kolutovi ne bi tamneli, kako koji napravite stavljajte u vodu sa limunom, ili samo vodu.. Kada završite sve kolutove, ocedite ih od tečnosti pa poredjajte ih u pleh, na pek papir.

Pospite cimetom ili aromatičnim začinima po ukusu, pa pecite, odnosno sušite na 100 stepeni u rerni.

…Eto, verujem da će vam recepti biti od koristi..Osim što vam mogu poslužiti kao grickalice uz film, seriju ili trač partiju, mogu biti i medjuobrok takodje.. Dakle, hranljivi, zdravi i ukusni. Šta nam više treba!? 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija