Još jedno tradicionalno jelo, koje ja lično obožavam. Kiseo kupus mi nije nešto naročito drag, dok je slatki kupus jedno od omiljenih jela.. Gotovo uvek pripremam varijantu bez mesa, jer ono uopšte nije neophodno za dobar ukus. Štaviše, ova posna varijanta je tako lagana, i ukus kupusa se oseti na pravi način.
Često jedem sirov kupus, bez ikakvih dodataka, kao salatu, uz dodatak nekod drugog svežeg povrća. Svi znamo da je odličan izvor vitamina C, koji je jedan od najbitnijih antioksidanata, ali je isto tako bogat i drugim nutrijentima, poput gvoždja, magnezijuma i kaljuma, kao i vitaminima grupe B, koji su takodje esencijalni..
Slatki kupus je, dakle, takodje veoma zdravo jelo, a uz dodatak pravih sastojaka koji doprinose poboljšanju arome i ukusa, sigurno ćete poželeti da kuća zamiriše na njega. Pogodno je i za zimske i za prolećne, odnosno letnje dane, jer je lagan obrok, te neće opteretiti vaš stomak. Naprotiv, pomoći će varenje i učiniti vas sitim..
To znači da je sladak kupus, bez mesa, odličan izbor za obrok onim danima kada pazite šta jedete, odnosno ukoliko želite da izgubite kilograme. Dakle, za sve prilike i svačiji ukus! 😀
Osnovni recept
Neophodni sastojci za pripremu:
- 1 glavica kupusa
- 1 veća glavica crnog luka
- 2-3 struka mladog luka (ili 1 struk praziluka)
- 1 veća šargarepa
- 50 mililitara ulja
- 2 šolje vode
- 200 mililitara paradajz soka
- 1 paradajz
- So, biber i začini po ukusu (origano, peršun, bosiljak, majčina dušica, lovor, beli luk..)
Postupak pripreme:
Što se tiče kupusa, možete odabrati neku glavicu srednje veličine.. Ostali sastojci nisu striktno vezani za količinu kupusa, pa tako možete iskoristiti manju ili veću glavicu, u zavisnosti od toga šta imate.. Tako jelo može biti malo redje ili gušće, a ja volim obe varijante.
Kupus dobro operite hladnom vodom, zatim iseckajte na odgovarajuće komade. U principu, što ga sitnije iseckate, on će se brže ukuvati. Ja, pak, volim da sečem na kockice, više nego da rendam. Tako mi jelo lepše izgleda, vidi se da je to kupus i fino se osećaju komadići..
Dakle, i to kako ćete iseći kupus ostaje na vama..
Crni i mladi luk iseckajte na sitno, u ovom slučaju je zaista bolje što sitnije jer će otpustiti više soka i kupus će biti ukusniji.. Iseckan luk dinstajte na ulju, par minuta, tako da fino omekne. U medjuvremenu pripremite šargarepu, pa je ubacite negde na pola dinstanja..
Sada je vreme da ubacite pripremljen kupus, zatim 2 šoljice vode. Promešajte, pa ostavite da se sve zajedno krčka na umerenoj temperaturi. Tokom kuvanja uvek dolivajte vode tako da kupus bude prekriven, odnosno da ogrizne. Nemojte dodavati previše, već koliko da prekrije kupus.
Kada kupus fino omekne, dodajte paradajz pire i jedan seckani paradajz. Možete iskoristiti i paradajz pelat, prema tome šta vam je dostupno, nema razlike uopšte.. Dodajte sada i začine, pa dobro promešajte i ostavite da se kupus krčka još par minuta.
Sklonite sa ringle pa ostavite da se malo prohladi, i poslužite. Ja jedem sam kupus uz malo hleba, njami, a možete ga poslužiti i kao prilog uz meso ako želite, takodje uz pire krompir ili vitaminsku salatu.. Opet je izbor na vama 😛
***Slatki kupus možete pripremiti i sa mesom, samo je potrebno da meso po izboru prodinstate sa lukom, i kuvate istim postupkom. Mnogi najviše vole suvo meso u kupusu, a meni je najlepši ovako klot, što se kaže 🙂 Ako ipak vama ručak bez mesa nije ručak, onda birajte piletinu ili ćuretinu kao nešto zdraviju varijantu, a takodje možete dodati i ribu.. To je dobra ideja za dane posta.. Takodje, ako želite kompletniji obrok, možete dodati još dosta povrća, poput kukuruza, tikvice, patlidžana, paprike, graška i slično..
Kao i sva ostala jela, i slatki kupus može da se priprema na dosta načina, a recept koji sam vam ispisala je moj omiljeni. Tako jednostavno a tako fino, zaista veoma ukusno i dobro zasiti. Najviše volim da umačem hlebić u saft, to mi dodje kao dezert! Verujem da znate o čemu pričam 🙂
Slatki kupus za bebe
Kada sam istraživala koliko vas zanima i da li je tražen recept za slatki kupus, otkrila sam da je tražena i varijanta za bebe.. Tako sam se zanela pa počela da istražujem dalje, šta i kada beba sme da jede, sa koliko meseci se koja hrana uvodi..
Možete da zaključite da nemam svoju bebu, ali sam učestvovala u odrastanju dečice mojih najbližih.. Naučila sam dosta toga, ali, i dalje sam sigurna da ne znam ni 50% toga. Zašto? Zato što je iskustvo, iskustvo. Svako dete je drugačije, a samo roditelj zna koliko je poseban odnos sa detetom. Ja kao tetka ili sestra, bila sam samo to, i ništa više. Može se reći pomagač, podrška.. Mama je ta koja je glavna, koja sve to prati i strepi, razmišlja i donosi bitne odluke.
Moram priznati, jedva čekam to iskustvo!
No, da se vratimo na recept.. Saznala sam, odnosno, podsetila sam se da se bebi uvodi kupus sa 11-12 meseci. Bebama se do tada digestivni trakt razvija, pa bi trebalo izbegavati hranu koja stvara gasove, a kupus to može. Ipak, veoma je zdrav, i čim beba navrši godinu dana, čak i malo pre toga, slobodno joj možete pripremiti kupus kao obrok..
Za početak počnite sa kuvanim, tj. slatkim kupusom, jer je sirov pomalo težak za žvakanje, a i neka se beba navikne na ukus.. Dakle,
Neophodni sastojci za pripremu:
- 1/4 glavice kupusa
- 1 šargarepa
- 1 kašika pirinča
Postupak pripreme:
U odgovarajućoj šerpi sipajte vodu i ostavite da provri. U medjuvremenu pripremite povrće – kupus najbolje izrendajte, kao i šargarepu, a pirinač samo lepo operite u nekoliko voda, da se ispere.
Kada voda počne da vrije, ubacite prvo kupus i šargarepu, pa kuvajte 10ak minuta da omeknu. Nakon toga dodajte i pirinač, i kuvajte dalje da se svo povrće fino ukuva i omekne.
Pirinač se ubacuje kako bi beba mogla lakše da svari kupus, a i radi ukusa takodje. Možete dodati neki začin koji je dozvoljen, i prema tome šta vaša beba voli da jede. Sve ispisirajte i poslužite malom čoveku 🙂
Možda će ukus biti pomalo jednoličan, ali, ukoliko beba hoće baš tako da jede, verujte, nema ništa zdravije!
Eh, da smo i mi odrasli ostali na toj ishrani bez soli i šećera, ne bi doktori imali pune ruke posla!