Slatko od višanja – recept kako se pravi

Moram priznati da volim sva godišnja doba jer svako doba nosi neke svoje čari.. Zima je tu da se smrzne nos, da se sankamo i pravimo sneška (da, i mi veliki!), a jesen volim jer nudi one prelepe nijanse zlatne boje, zatim malo žute i narandžaste. Svako ko je pomalo umetnička duša, sigurno voli jesen jer on takodje donosi dosta inspiracije, ali i sećanja, razmišljanja i zaključke.

Proleće je tu da razgali našu dušu.. Jesen je onako prodrma i natera je da se zapita o mnogo čemu, a zatim sledi proleće da podseti da posle kiše sunce dodje! Početak proleća obično znači novi početak, budjenje i neku novu, čistiju energiju..

Kada proleće nastupi, priroda počne da se budi, te tada sve cveta, raste i razvija se.. Obožavam proleće, a zatim i leto, jer oni nude zdrave plodove u kojima uživam. Obožavam svo voće i povrće, i dok traje sezona trudim se da iskoristim sve darove koje priroda pruža. Najpre jedem sirovo, a potom pripremam ukusne čorbice, i ostala slana jela, a takodje i slatkiše.

Toliko divnih ukusa, toliki divnih mirisa, i sve je tu, na dohvat ruke..

Kada bih morala da biram koje voće najviše volim, velika je verovatnoća da bi višnja bila na prvom mestu. Obožavam taj kiselkast ukus, a pogotovu obožavam njenu snažnu, crvenu boju. Višnja je savršena, kao i sve što se od nje napraviti može!

 Slatko od višanja

Omiljena poslastica, tako pogodna za poslužiti drage goste, a takodje i za dekoraciju raznih drugih poslastica.. Odlično kao toping, odnosno preliv, ali i kao dodatak filu. Najviše volim da jedem kašikom, dok mi se usta skroz ne skupe – tek onda znam da je dosta. Pustim da prodje koji minut, pa opet!

Eto, zbog toga pravim velike količine slatkog od višanja, ali, u receptu ću navesti osnovnu meru, za kilogram višanja. Naravno, možete povećati količinu prema tome koliko je višnjokušasa u vašem domu.

Sigurno je da sa ovim slatkim nikako ne možete da pogrešite. Još jedna odlična stvar jeste ta što može da se pravi sa višnjama iz zamrzivača, a jednako je ukusno kao sa svežim. Pa tako, ukoliko vam je ostalo višanja od prošle sezone, koristite ih dok ne stignu nove, sveže!

U nastavku teksta saznajte kako da pripremite najukusnije slatko na svetu! Ako mene pitate.

Sastojci koji će vam biti potrebni za pripremu su:

  • 1 kilogram višanja
  • 1 kilogram šećera
  • 100 mililitara vode
  • Vanilin šećer, cimet, limun ili neki drugi dodatak po vašem ukusu

Postupak pripreme:

Ukoliko koristite zaledjene višnje, potrebno je da ih izvadite par sati pre kuvanja kako bi otpustile sok. U tom slučaju kasnije tokom kuvanja ne morate dodavati vode, jer su višnje iz zamrzivača, kada se odlede, malo sočnije, odnosno vodenije.

Dakle, izvadite višnje, zatim ostavite da se dobro ocede od viška vode (i dalje će ostati dovoljno za kuvanje, jer će tokom kuvanja otpustiti još soka). Potom višnje očistite od koštica. Taj deo čišćenja koštica je najteži, i zbog toga je mnogima mrsko da pripreme ovo slatko. Što se mene tiče, svaki sekund utrošen na pripremu se na kraju mnogostruko isplati! Ukoliko imate mašinicu za vadjenje koštica, posao će vam biti daleko lakši..

Kada izvadite koštice, sipajte višnje u šerpu, pa dodajte šećer. Promešajte, odnosno, prodrmajte šerpu da se višnje i šećer pomešaju. Stavite potom šerpu na ringlu, na umerenu temperaturu, i ostavite da se polako krčka..

Kuvajte dok slatko ne postigne odredjenu gustinu, a u medjuvremenu nemojte da mešate već samo prodrmajte šerpu takodje. Ukoliko budete mešali, naročito često, onda rizikujete da se višnje raspadnu, pa se kasnije u slatkom neće osetiti fini komadi višnje. Ja mislim da u tome i jeste poenta, ti komadi, odnosno cele višnje, i jesu najukusnije kao takve!

Trebalo bi da je slatko gotovo nakon nekih pola sata, a vi proverite gustinu, pa ukoliko odgovara sklonite sa ringle. Sada je vreme da dodate neki dodatak, ukoliko želite. Prekrijte čistom krpom pa ostavite da tako, u šerpi, odstoji do sutradan. Tek sutradan preručite u čiste, sterilisane tegle, pa dobro zatvorite i odložite u špajz.

*Tokom kuvanja će se pojavljivati pena, nju obavezno (i pažljivo) skidajte kašikom, jer ukoliko pena ostane, slatko će se brže pokvariti, odnosno, imaće kraći rok trajanja..

A sada, da vidimo kako se kuvaju sveže višnje..

Postupak je prilično sličan, s tim da je sada bitno da odaberete dobre višnje, za početak. Kada kažem dobre, mislim na one krupnije i čvršće. Kao takve, odlične su za slatko jer se neće raspati već će ostati u komadu, što je takodje bitno kod pripreme ovog slatkog..

Dakle, birajte zrele, ali čvrste i krupnije višnje. Potom ih dobro operite u hladnoj vodi, zatim očistite od koštica. Pazite na trule višnje ili delove, njih bacite, kako ne biste rizikovali da sve upropaste.

Kada očistite višnje, pripremite sirup u kojem će se višnje kuvati. Vodu i šećer pomešajte pa ostavite da provri. Od trenutka ključanja kuvajte sirup oko 5 minuta, da se malo zgusne, pa dodajte pripremljene višnje.

Ostavite da se krčkaju na umerenoj temperaturi, takodje oko pola sata, nakon ćega bi trebalo da budu gotove. Isto važi za skidanje pene! Skidajte je kašikom tokom kuvanja, a što se tiče mešanja, samo povremeno prodrmajte šerpu.

Kada slatko postigne odgovarajuću gustinu sklonite sa ringle, zatim dodajte začine, koje i ukoliko želite. Takodje prekrijte čistom krpom pa ostavite da odstoji do sutradan. Ohladjeno slatko sipajte u čiste, sterilisane tegle, dobro zatvorite pa odložite na tamnije i hladno mesto, gde ćete ih držati do otvaranja. Nakon što otvorite teglu, obavezno je držite u frizu, jer ćete tako dosta produžiti njen rok.

*Ukoliko više volite trešnje, ali su vam i višnje drage, onda pripremite slatko na malo drugačiji način. Slatko od višanja i trešanja je takodje super poslastica! Postupak pripreme je isti, samo što ćete količinu višanja i trešanja prilagoditi, tako što ćete, na primer, koristiti 500g višanja i 500g trešanja. Može razmera biti i drugačija, tako što ćete dodati malo više višanja ili trešanja, po ukusu. U svakom slučaju, neka ih ukupno bude kilogram, ako pravite prema ovom receptu. Naravno, količinu voća možete promeniti, ali prilogodite tome i ostale sastojke.

Što se tiče šećera, uvek možete dodati više ili manje, u zavisnosti od vašeg ukusa. S obzirom na to da je ovo SLATKO, obično je razmera 1:1, ipak, vi možete dodati malo manje ili više grama. Meni je ova mera taman, a ukoliko dodajem vanilin šećer, cimet i slično, onda smanjim količinu šećera za 300g.

*Umesto trešanja, slatko možete praviti i sa malinama, kao i sa jagodama i slično. Svo crveno voće je dobrodošlo. Slatko od višanja i malina ima baš specifičan ukus, i odlično je za one koji vole upravo takve ukuse..

Ja, ipak, najviše volim čisto slatko od višanja, jer se njihov pravi ukus tako najbolje oseća. Kasnije kombinujem sa drugim filovima, te pravim slasne kolače i torte, kao i druge dezerte, poput pudinga, chia pudinga, griza i slično. Opet, najviše volim da jedem kašičicom i uživam u čistom, slatko-kiselom ukusu!

Nadam se da će vam recept poslužiti. Uživajte! 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija