Spanać ili Spinacia oleracea je lisnato zeleno povrće koje vodi poreklo iz Persije. U srodstvu je sa rotkvom i kinoom.
Smatra se zdravim povrćem i ispunjen je mnogim hranljivim sastojcima i antioksidansima.
Konzumiranje spanaća može biti korisno za zdravlje očiju, smanjenje oksidativnog stresa, a pomaže i u prevenciji kancera i smanjenju nivoa krvnog pritiska.
Postoje mnogi načini za pripremu spanaća. Možete ga kupiti u svežem ili zamrznutom stanju i jesti kao skuvano jelo ili kao sirovu salatu. Ukusan je sam za sebe, ali i kad se spremi u drugim jelima.
Činjenice o nutritivnom sastavu spanaća
100 g svežeg sirovog spanaća sadrži 23 kalorije, 91 % vode, 2.9 g proteina, 3.6 g ugljenih hidrata, 0.4 g šećera, 2.2 g vlakana i 0.4 g masti.
Ugljeni hidrati u spanaću se uglavnom sastoje od vlakana koja su neverovatno zdrava. Spanać takođe sadrži male količine šećera, uglavnom u obliku glukoze i fruktoze.
U spanaću se nalaze velike količine nerastvorljivih vlakana koja mogu da poboljšaju vaše zdravlje na mnogo različitih načina. Vlakna dodaju masu stolici dok hrana prolazi kroz sistem za varenje. Ovo može pomoći da se spreči konstipacija.
Spanać je odličan izvor mnogih vitamina i minerala. Tu su karotenoidi koje naš organizam konvertuje u vitamin A. Vitamin C je moćni antioksidant koji poboljšava zdravlje kože i imunološke funkcije. Vitamin K1 je ključan kada je u pitanju zgrušavanje krvi.
Samo jedan list spanaća sadrži više od pola vaših dnevnih potreba.
Folna kiselina ili vitamin B9 je vitalan za trudnice i esencijalan za normalne ćelijske funkcije i rast tkiva.
U spanaću se nalazi i gvožđe koje pomaže u stvaranju hemoglobina koji dovodi ksieonik do organa.
Kalcijum je mineral koji je esencijalan za zdravlje kostiju i krucijalan za nervni sistem, srce i mišiće.
Spanać takođe sadrži i različite druge vitamine i minerale, uključujući kalijum, magnezijum, vitamine B6, B9 i E.
Biljna jedinjenja u spanaću
Spanać sadrži nekoliko važnih biljnih jedinjenja, uključujući lutein, kempferol, nitrate, kvercetin i zeaksantin.
Lutein se povezuje sa poboljšanjem vida, dok antioksidans kempferol može smanjiti rizik od kancera i hroničnih bolesti.
Spanać sadrži velike količine nitrata koji pomažu zdravlju srca. Antioksidans kvercetin može štititi od infekcija i upala, a zeaksantin poboljšava vid.
Spanać i zdravstvene koristi koje imamo od njega
Spanać je izuzetno zdrav i povezan je sa brojnim zdravstvenim blagodatima. Pokazano je da poboljšava oksidativni stres, zdravlje očiju i krvni pritisak.
Slobodni radikali su nusproizvodi metabolizma. Mogu izazvati oksidativni stres koji izaziva ubrzano starenje i povećava rizik od raka i dijabetesa.
Spanać sadrži antioksidante koji se bore protiv oksidativnog stresa i pomažu u smanjenju štete koju izaziva.
Jedna studija kod osam zdravih ljudi je otkrila da spanać pomaže u sprečavanju oksidativnih oštećenja. Iako je ova studija bila prilično mala, njeni nalazi su podržani drugim istraživanjima na životinjama i ljudima
Spanać je bogat zeaksantinom i luteinom koji su karotenoidi odgovorni za boju u nekom povrću.
Ljudske oči sadrže velike količine ovih pigmenata koji štite oči od oštećenja uzrokovanih sunčevom svetlošću.
Pored toga, nekoliko studija ukazuje na to da zeaksantin i lutein deluju na prevenciju makularne degeneracije i katarakte, što su glavni uzroci slepila. Ova jedinjenja mogu čak biti u stanju da preokrenu postojeću štetu.
Spanać sadrži velike količine nitrata za koje se ispostavilo da pomažu u održavanju nivoa krvnog pritiska i smanjuju rizik od srčanih oboljenja.
Spanać u ishrani beba
Spanać je neverovatan izvor kalcijuma. Samo jedna porcija kuvanog spanaća daje 42 mg kalcijuma. Spanać takođe sadrži značajne količine vitamina A, gvožđa i selena.
Spanać je zaista divno lisnato povrće – zeleniš koji sadrži mnogo hranljivih materija.
Ovde ćemo pokušati da damo što više informacija u spanaću u bebinoj ishrani i o uvođenju spanaća u svakodnevni bebin meni.
Spanać je oksalatna hrana, kao i nitratna hrana, tako da je za bebe mlađe od 8 meseci, potrebno umereno konzumiranje domaćeg spanaća, ako je to uopšte dobra ideja.
Kada treba uvesti spanać u bebinu ishranu?
Preporuke u vezi sa uvođenjem spanaća u bebinu ishranu se razlikuju od nutricioniste do nutricioniste.
Neki lekari kažu da bebama treba uvesti spanać između 6. i 7. meseca starosti, a neki, pak, kažu da to treba učiniti između 8 i 10 meseci.
Starosne preporuke za zdravu hranu za bebe su konzervativnije prirode i nema sumnje da je preporučena starost za uvođenje spanaća veoma konzervativna.
Smatramo da bi bilo najbolje da sačekate da uvedete spanać u ishranu bebe sve dok ne bude napunila između 10 i 12 meseci, a da je najranije doba oko 8. meseca.
Ovo se odnosi na one koji prave domaće kašice od spanaća. Studije su pokazale da se nivoi nitrata mogu povećati u spanaću ako se on ne skladišti na odgovarajući način.
Ukoliko sačekate sa uvođenjem spanaća u bebinu ishranu, to će omogućiti da vaša beba uživa u spanaću spremljenom na klasičan način, a ne u obliku kašice.
Kao i uvek, treba se konsultovati sa pedijatrom vaše bebe o uvođenju čvrste hrane jer neke opšte preporuke uopšte ne moraju da se odnose i na vašu bebu.
Svi smo kao deca gledali Mornara Popaja. Šta Popaju daje energiju da se bori protiv zlog Badže ili bilo koga drugog? Spanać, naravno.
Zaista, spanać ima legendarnu reputaciju zbog toga što je bogat izvor vitamina C koji pomaže u apsorpciji gvožđa. On takođe sadrži kalcijum i kalijum u izobilju, a ovog potonjeg ima mnogo više od svih drugih minerala u povrću.
Ipak, trebalo bi sačekati da vaša beba napuni 12 meseci da biste joj uveli spanać. Listovi spanaća su puni jedinjenja nitrata koji ne može biti svaren u digestivnom sistemu bebe koji je još u razvitku.
Zašto je spanać zdrav za bebe?
Spanać je pravo blago kada su u pitanju minerali. Pre svega, on čini kosti jačim. Pun je minerala kao što su kalcijum, magnezijum i fosfor, a svi oni igraju značajnu ulogu u jačanju kostiju i učestvuju u zdravom razvoju.
Potom, spanać je odličan za mišiće. Oko 100 g spanaća sadrži 2.14 g proteina, što ga čini dobrim biljnim izvorom aminokiselina i dobro se kombinuje sa visokoproteinskim namirnicama kao što su mesa, sir i mahunarke.
Gvožđe zajedno sa proteinom pomaže u ispravnoj cirkulaciji i u izgradnji hemoglobinskog profila. To je verovatno najpoznatija prednost spanaća.
Spanać kao multivitaminska namirnica ima sve glavne vitamine koji su neophodni za zdrav imuni sistem. Zapravo, spanać je bogat izvor vitamina K.
Preko 90 % spanaća čini voda što znači da je on prirodno bogat tečnsotima koji održavaju vašu bebu hidriranom.
Spanać se ponaša kao prirodni laksativ. Bebe koje redovno imaju konstipaciju treba da uzimaju spanać jer on apsorbuje vodu i dodaje masu stolici.
Nedeljna upotreba spanaća osiguraće uklanjanje mogućih glista i bakterija iz bebinog stomaka.
Kako da izaberete spanać za bebu?
Spanać je sada dostupan tokom cele godine, bilo u svežem ili zamrznutom obliku. Najbolje je za bebu kupiti svež spanać jer smrznuti spanać ima više nitrata.
Takođe, gledajte da spanać najviše kupujete tokom njegove sezone jer su tada njegovi nutritijenti na najvišem nivou.
Svež spanać ima sveže zelene listove, čiste i jedre, pa nemojte kupovati one koji imaju mrlje ili koji su žućkasti. Takođe, nemojte kupovati listove koji imaju rupice.
Spanać se prska pesticidima, pa bi bilo najbolje da nabavite organski.
Spanać uvek treba dobro oprati i osušiti, a onda ga staviti u plastičnu fioku ili kesicu i staviti u frižider. Tamo sme da ostane svega dva dana.
Kako treba spremati spanać za bebu?
Postoji puno načina i recepata za pripremu spanaća za bebu, ali je blanširanje (spustiti listove u kipuću vodu na 15-20 sekundi) najbolji način jer se tada otpuštaju oksalati iz listova.
Oksalna kiselina može biti blago toksična i može uticati na bubrege.
Iz istog razloga se preporučuje da prospete vodu nakon kuvanja spanaća.
Jednostavna kašica od spanaća (prva kašica)
Svež spanać dobro operite i očistite, a zatim ga obarite na pari. Kada omekša, količina spnaća će biti manja. Obaren spanać izblendirajte uz dodavanje sveže vode.
Kašica od jabuke, graška i spanaća
Za ovaj recept vam je potrebno četvrt šolje spanaća, četvrt šolje graška i 2 jabuke. Jabuke ćete oljuštiti i očistiti, a zatim iseckati na kockice. Grašak ćete oprati, kao i spanać. Neka voda provri u šerpici, a zatim u kipuću vodu stavite ove namirnice da se prokuvaju oko 10 minuta.
Nakon toga, pustite da malo ohladi, pa izblendirajte, sa dodavanjem sveže vode.
Banana i spanać – žutozelena kombinacija za bebu
U šerpici sa metalnom cediljkom obarite spanać na pari. Spanaću je dovoljno od 5 do 7 minuta da smekša.
Posle toga u blenderu izmešajte bananu i obareni spanać i dobićete ukusnu kašicu za vašu bebu.