Kupine su takodje moje omiljeno voće – volim kiselkasto sladak ukus, a one su baš takve. Najviše volim da ih pomešam sa malinama i borovnicama, i tako da ih jedem beskonačno mnogo.
Kupina je inače veoma zahvalna biljka, ne traži puno pažnje i otporna je na sve i svašta..Ponekad se zalije kada su dani vreli, ponekad počupa neka travčica oko nje..i to je sve. Plodova daje dosta, nakon treće godine već ima plodova da ih jedem beskonačno! 🙂 Zaista, kupine su veoma zahvalne, pa ih možda zbog toga volim još više.
Odličan su dodatak i kolačima, posebno onim zdravim, ali i čokoladnim – super su dekoracija kada su američke palačinke u pitanju, i slično. Još su dobre za čizkejk, panakotu, ali i za sve vrste pita, posebno američku ili tart. Dakle, mogu se kombinovati na dosta načina, a svakako su najbolje sveže, uz neko drugo, sezonsko voće – možete dodati kuglu sladoleda, ili par kockica leda i eto idealnog osveženja.
No, u ovom tekstu želim da vam pišem o soku i džemu, koji su više zimski proizvodi.. Tačnije, sok takodje može biti odlično osveženje i leti, ali i odličan napitak zimi kada nam je potrebno energije.. Kada se uželite leta i ukusa kupina, sve što je potrebno jeste da odete do ostave i uzmete teglu džema.. Džem od kupina možete jesti za doručak, uz šolju toplog čaja, a još ga možete koristiti i za pripremu kolačića ili jednostavno kao poslasticu, na kašiku.
Ja lično, džemić najviše volim da jedem uz toplu, mekanu i mirisnu pogaču sa maslacem! Što se soka tiče, nisam neki ludi fan, ne samo od kupina nego inače, ali kada pijem, više je to leto i želim osvežavajući efekat..
Hajde sada da predjemo na proverene recepte! Nadam se da ćete se fino snaći kada je priprema u pitanju, a ja sam pripremila nekoliko recepata, kao i obično, tako da možete da odberete onaj koji vama odgovara.. 🙂
Sok od kupina bez kuvanja
Potrebni sastojci za pripremu:
- 1 kilogram kupina
- 500 mililitara vode
- 1 kesica limontusa
- Šećer*
Postupak pripreme:
Da odmah napomenem, 1 kilogram kupina je verovatno malo kada je priprema soka u pitanju, ali pišem recept za tu kilažu kako biste mogli da prilagodite vašim potrebama – sastojke srazmerno povećajte, i napravite količinu koja je vama potrebna. Pošto se dobija sirup, ukoliko živite sami ili niste veliki fan soka (kao ja), kilogram kupina će možda biti sasvim dovoljno.
Za pripremu soka birajte, naravno, zdrave i sveže kupine, dobro zrele. Ubacite ih u odgovarajuću posudu, dodajte limontus pa izgnječite što više. Prelijte ih zatim vodom, pa promešajte, i poklopite posudu. Ostavite da prenoće.
Sutradan, procedite kroz gustu gazu tako da dobijete čisti, odnosno bistar sok od kupina.. E, sada sledi deo sa šećerom..
Po ukusu i želji, možete dodati beli i smedji šečer, ali da bi se dobio sirup, šećer je nemoguće izbeći. Ostaje vam da birate izmedju te dve opcije.. Šećer je potreban i radi konzerviranja. Dakle, u procedjen sok dodajte šećer po želji, a koliko ćete dodati opet zavisi od vašeg ukusa. Najčešće je razmera 1:1, odnosno, koliko litara soka toliko kilograma šećera. Ja uvek stavim manje – ukoliko, na primer, dobijem 3 litara soka, dodam 2 kilograma šećera.. Bude sasvim okej!
Kada dodate šećer, dobro promešajte pa ostavite da odstoji još 24 sata. Tokom tih 24h promešajte par puta.
Nakon tog vremena, sok sipajte u čiste, sterilisane flaše, pa dobro zatvorite. Odložite u špajz, odnosno na neko tamnije i hladnije mesto, i tamo čuvajte.
Džem od kupina bez šećera
Za sok od kupina bez šećera nemam recept, ali zato imam za džem! Veoma se lako priprema, poseban je i sigurna sam da će vam se dopasti. Mogu čak da ga jedu i osobe sa dijabetesom, kao i oni koji izbegavaju slatko iz nekog razloga (a za izbegavanje slatkog svi imamo mnogo razloga!)..
Potrebni sastojci za pripremu:
- 1 kilogram kupina
- 500 mililitara vode
- 200 grama suvog voća
Postupak pripreme:
I za pripremu džema birajte zdrave, fino zrele kupine, bez trulih delova. Ubacite ih u odgovarajuću šerpu, pa, ukoliko su sveže dodajte vode i kuvajte na umerenoj temperaturi. Ukoliko imate zamrznute kupine, onda ne morate da dodajete vodu.
Potrebno je da se fino ukuvaju, do sat vremena.. Mešajte povremeno da ne zagori, i pratite situaciju. Nakon tih sat vremena, ubacite suvo voće po izboru, najbolje groždje ili šljive, pa kuvajte dalje još nekih pola sata/sat, u zavisnosti od toga koliko gust džemić želite..
Izvadite malo džema na hladnu tacnu, pa sačekajte da se ohladi, ukoliko gustina odgovara to je to, sklonite sa ringle.
E, sada, ukoliko želite marmeladu od kupina, potrebno je da gotov džem ispasirate, i u njega dodate želatin (prethodno ga potopite u 100ml hladne vode, i ostavite da nabubri). Dobro promešajte, i to je to, marmelada od kupina je gotova!
Za one koji više vole komadiće voća, džem je bolji izbor. 🙂 Mada, i u džem možete dodati želatin, ako želite da bude gušći, kao pravi kupovni.
Gotov džem, dok je još topao, sipajte u sterilisane tegle i dobro zatvorite. Umotajte u ćebence, pa ostavite da se tako, postepeno, hladi na dnevnoj temperaturi. Nakon što se džem skroz ohladi, odložite u špajz, ili frižider, odnosno na neko hladno i tamno mesto.. Nakon otvaranja držite u frizu.
Osnovni recept
Tu je i osnovni recept za one koji ne vole da eksperimentišu, i one koji vole dobre, stare ukuse.. Džem od kupina pripremljen na ovakav način je proveren!
Potrebni sastojci za pripremu:
- 1 kilogram kupina
- 500 grama šećera
- Sok od 1 limuna
Postupak pripreme:
Isto, birajte sveže i zdrave kupine. Preručite u odgovarajuću šerpu, dodajte šećer pa promešajte. Kuvajte na umerenoj temperaturi, uz povremeno mešanje kako ne bi zagorelo.. U početku kuvajte na umerenoj, a kasnije dodatno smanjite temperaturu, kada počne da ključa..
Od trenutka ključanja mešajte što češće, da ne bi zagorelo, i da se ravnomerno ukuva.. Trebalo bi da je džem gotov kroz pola sata, manje-više, u zavisnosti od rerne i koliko kilograma džema pripremate.
Dakle, nakon nekih pola sata proverite da li je džem gotov, i da li vam gustina odgovara.. Ukoliko je gotovo, dodajte sok od limuna i dobro promešajte. Sklonite sa ringle, sačekajte da se malo prohladi pa, dok je još topao, sipajte u sterilisane tegle, i dobro zatvorite.
Umotajte u ćebe, pa ostavite da se džem ohladi tako na dnevnoj temperaturi.. Tek pošto se skroz ohladi, odložite u špajz, ili gde inače držite zimnicu. Nakon otvaranja držite u frizu dok ne potrošite..
Ukoliko želite, pred kraj kuvanja, sem soka od limuna možete dodati i neki aromatičan začin, poput cimeta ili vanile, ili po ukusu.
Još, možete dodati par kockica čokolade – nesvakidašnje ali zanimljivo. Čokoladu možete dodati samo u jednu teglu pa promešate, i onda dobijete jednu teglu posebog džemića.. Džem od kupina sa čokoladom može biti savršen poklon nekome..
Džem od kupina i malina
Evo još jednog veoma finog recepta.. Kupine i maline su oduvek dobitna kombinacija, ma šta god da je u pitanju..posebno džemić, njega ocenjujem desetkom!
Potrebni sastojci za pripremu:
- 1 kilogram kupina
- 1 kilogram malina
- 1 kilogram šećera
- Sok od 1 limuna
Postupak pripreme:
Kupine i maline pomešajte sa šećerom pa kuvajte na umerenoj temperaturi. Procedura je ista kao kod osnovnog recepta. Kada se džem ukuva, dodate sok od limuna i po želji neke aromatične dodatke. Promešajte, pa gotov džem dok je topao sipajte u sterilisane tegle. Ćebence pa hladjenje, i na kraju špajz.
Osim malina, za pripremu džema možete da iskoristite i borovnice, jagode..Džem od kupina i jabuka je takodje odličan, veoma neobičnog ukusa..
Dakle, procedura je ista kao kod osnovnog recepta, samo birajte voće po vašem ličnom ukusu! 🙂