Domaći pekmez, marmelada i džem od jabuka – recepti

Iako je tek proleće, i leto nam se bliži, ja već uveliko razmišljam koje sve domaće proizvode ove godine želim da pripremim, tako da spremno dočekamo jesen i zimu. Svakodnevno obilazim naše voćkice i pomno, sa osmehom na licu pratim kako napreduju. Jabukice napreduju odlično, i već vidim kako uživam u njihovoj sočnosti. Ali, vidim i kako ih spremam za džemić.

Pošto jabuke ne zamrzavam, od onoga što ostane nakon što ih iskoristimo u sirovom stanju pripremam neke od domaćih proizvoda. Pored džema i marmelade, pripremam još i kompot od jabuka, kao i slatko od jabuka.

Svi već dobro znamo koliko su jabuke zdrave, pa bi trebalo da ih koristimo dok su sveže i sočne tako što ćemo praviti ukusne voćne salate, ili koristiti za zdrave smoothie-e. Ja jabuke volim da jedem ovako, same, onda kada mi se jede nešto slatko ali sam se zainatila. Kao užinu, kao deo užine i slično.

Ali, volim i kada domaći džemić ujutru namažem na hrskavi tost hleb, pa polako jedem uz šolju toplog čaja. Zimi zaista ne postoji bolji ugodjaj. Džem, odnosno marmeladu od jabuka, takodje koristim za pripremu preliva za kolače, ili za fil, ali i za palačinke. Tu kombinaciju možda najviše volim, sa malo cimeta. Njam!

Džem od jabuka – osnovni recept

Pekmez ili džem, džem ili pekmez – za mene je to u ovom slučaju isto..

Potrebni sastojci za pripremu su:

  • 1 kilogram jabuka
  • 500 grama šećera
  • 100 mililitara vode

Postupak pripreme:

Priprema polazi od odabira jabuka, pa tako, trudite se da birate one jabuke koje su sladje, jer će samim tim i džem biti ukusniji. Barem što se mog ukusa tiče, kisele jabuke volim da jedem u sirovom stanju, dok za pripremu džema koristim one koje su sladunjave. Zbog toga ne dodajem nešto mnogo šećera.

Birajte jabuke koje su lepo zrele, ali pazite da nemaju trulih delova, to će svakako pokvariti džem kasnije. Dakle, zrele i čitave jabukice nam trebaju.

Odabrane jabuke ćete svakako morati da oljuštite, očistite i isečete na kriške. Pripremala sam bez da ih ljuštim, ali u velikom procentu se kožica odvoji a ja to nikako ne volim kroz džem, pa ih zbog toga ljuštim. Jabuke, tek kada očistite i isečete na kriške, izmerite tako da vaga pokazuje kilogram. Nemojte meriti samo pre čišćenja, jer dosta grama otpadne kada se očiste.

Spremne jabuke ubacite u odgovarajuću šerpu, dodajte vodu i šećer pa kuvajte na umerenoj temperaturi. Kada jabuke omeknu, uz pomoć pasirke ili štapnog miksera prodjite kroz njih da se usitne. Nemojte skroz da ih usitnite, već samo par puta prodjite da komadi postanu nešto sitniji. Jabuke možete iseći na manje komade i u startu, pre kuvanja.

Od trenutka kada ih usitnite, kuvajte dalje uz gotovo stalno mešanje kako ne bi zagorelo. Džem je gotov kada se postigne odgovarajuća, odnosno željena gustina. Malo džema izvadite na hladnu tacnu, promešajte da se ohladi pa procenite da li vam je gustina dobra. Ako jeste, sklonite sa ringle.

Topao džem sipajte u tegle, zatvorite pa umotajte u ćebe i ostavite da se tako ohladi, nakon čega ćete ga odložiti u špajz.

***Gotovo uvek pripremam džem bez konzervansa, ali vi sada možete dodati ako ste skeptični, ili želite da vam džem dosta duže potraje. Ili dodajte limontus. Ovakvom pripremom džem u podrumu može da stoji i do godinu dana, a da budem iskrena nekad zaboravimo na neku teglu pa izvadimo i nakon tog vremena, i dalje bude okej. To zavisi od dosta uslova.

Pre svega, tegle moraju da budu sterilisane, potom dobro zatvorene a onda džem mora da se hladi na sobnoj temperaturi, sasvim polako (tegle umotane u debelo ćebe). Sve to pomaže da se produži rok trajanja. Takodje je bitno da džem uvek bude na hladnom i tamnom mestu. Nakon otvaranja teglu držim u frizu, što takodje produži rok.

I, naravno, količinu jabuka i ostalih sastojaka povećajte srazmerno, ukoliko želite da pripremite veće količine džema. Uvek navodim za 1kg kako biste recept mogli lako da prilagodite vašim potrebama.

Džem od jabuka bez šećera

Evo zdravije varijante džema, za sve one koji beli šećer izbegavaju u širokom luku. Uvek preporučim smedji šećer kao nešto zdraviju varijantu, ali imam recept za džem bez dodatka šećera, sa medom. Koja god varijanta da vam je lakša i dostupnija, nju radite – za džem sa smedjim šećerom priprema je ista.. Džem od jabuka sa medom priprema se ovako…

Potrebni sastojci za pripremu su:

  • 1 kilogram jabuka
  • 1 kašičica meda
  • Sok od 2 limuna
  • Vode po potrebi

Postupak pripreme:

Isto važi za sam odabir i pripremu jabuka. Dakle, odaberite sladunjave i zdrave jabuke, potom ih oljuštite, očistite pa isecite na kriške. Preručite u odgovarajuću šerpu, dodajte sveži sok od dva limuna, i vode koliko da prekrije jabuke. Promešajte, pa stavite da se džemić kuva na umerenoj temperaturi.

Od trenutka kada provri, kuvajte dalje dok jabuke ne omeknu, a onda ih po želji usitnite uz pomoć pasirke ili štapnog miksera. Ili, ne morate, ako želite veće komade jabuke kroz džem. One će svakako blago da se raspadnu tokom kuvanja.

Kada džem postigne vama odgovarajuću gustinu, sklonite sa ringle pa dodajte med i dobro promešajte. Gotov džem dok je još topao sipajte u sterilisane tegle, zatvorite pa umotajte u ćebe. Već dobro poznat postupak. Ostavite da se hlade tako umotane na sobnoj temperaturi, pa tek kada se skroz ohlade, a to je verovatno sutradan, odložite u špajz ili friz.

***Radi poboljšanja ukusa, pored meda u džemić možete dodati i malo cimeta, to će dati baš fini šmek. Takodje, možete dodati malo tečne vanile, i slične aromatične začine.

Marmelada od jabuka

Marmelada je možda i vama omiljena, ja volim kada je sve onako fino, mazivno i glatko.. Zavisi o kojem je džemu reč, ne volim komade već više volim kada je sve to fino usitnjeno.. Zato, evo proverenog recepta..

Potrebni sastojci za pripremu su:

  • 1 kilogram jabuka
  • 500 grama šećera
  • 100 mililitara vode

Postupak pripreme:

Takodje birajte sladunjave, fino zrele i zdrave jabuke. Oljuštite ih, očistite pa isecite na kriške. Pomešajte u odgovarajućoj šerpi sa šećerom i vodom, i kuvajte na umerenoj temperaturi. Kada jabuke postanu fino mekane, uz pomoć štapnog miksera ih dobro usitnite, tako da nastane kaša. Kuvajte dalje na nižoj temperaturi, uz često mešanje.

Nakon nekih 20min kuvanja proverite da li vam gustina odgovara – na hladnu tacnu izvadite malo marmelade. Ako je gustina dobra sklonite sa ringle.

Gotovu marmeladu sipajte u sterilisane tegle, i dalji proces i isti – dobro zatvorite, umotajte u ćebe pa ostavite da se marmelada tako ohladi na sobnoj temperaturi. Nakon toga odložite u špajz.

***Ako želite da postignete onaj pravi izgled, kao kod kupovnih marmelada, možete da dodate želatin. Kesicu želatina rastvorite sa 100ml vode, sačekajte da nabubri pa dodajte u toplu marmeladu i dobro promešajte. Za zanimljiviji ukus marmelade, takodje možete dodati cimet, vanilu ili slične aromatične začine.

Nadam se da će recepti poslužiti, i da ćete ove godine, ali i narednih godina uživatu u proverenom, slasnom ukusu džema i marmelade od jabuka! 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija