Domaći pekmez, marmelada i džem od jagoda – recepti

Ljudii, juče sam pojela prvu domaću jagodicu. Prva jagoda ima posebnu slast! Mnoogo će jagodica biti ove godine, i tome se baš radujem. Pre svega ih koristim sveže dok je sezona, za pripremu šejka ili za voćnu salatu. Potom volim da napravim ukusan džemić (čitajte od sad ..i marmeladu i pekmez), a onda šta ostane ide u friz da posluži za zimu. Zaledjene jagode kasnije korstim za pripremu cheesecake, i ostalih kolača.. zaledjene jagode takodje koristim za smoothie.

Gajimo domaće voće i povrće jer to zaista ništa ne može da zameni. Znamo da smo ih mi posadili, kako smo ih održavali i da nisu tretirani kojekakvim pesticidima. S obzirom na to da retko jedem meso, trudim se da jedem što više biljaka kako bi unela dovoljno esencijalnih nutrijenata. Ima u našoj bašti svega po malo, samo je jagoda mnogo!

Zapravo, jagoda nikada dosta, od njih uvek može da se napravi neka ukusna poslastica, a meni su one poslastica same za sebe!

Pa tako, džem od jagoda mi je omiljeni džem, definitivno. Odličan je za doručak uz integralni hlebić i šolju čaja. Takodje može poslužiti za pripremu kolača, odnosno kao dodatak u vidu glazure ili za fil. Obožavam palačinke sa džemom od jagoda. Ma, sve!

Zato, u nastavku teksta nudim vam par proverenih recepata, kako da pripremite džem od jagoda, a takodje pekmez i marmeladu. Iako su razlike neznatne, ima ih, i zato vam nudim sve tri varijante u ovom tekstu. Pa, da počnemoo 🙂

Džem od jagoda

Potrebni sastojci za pripremu džema su:

  • 2 kilograma jagoda
  • 1 kilogram šećera

Postupak pripreme:

Da, samo dva sastojka – onaj glavni, jagode, i onaj koji će džemiću dati tu slast, šećer. Već vam je jasno da je priprema džema jednostavna, zar ne? U to ćete se uveriti kada budete krenuli sa pripremom. Učiniće vam se, tek što ste krenuli, već je gotovo!

Ovako..potrebno je da jagode lepo operete, potom očistite od petiljki pa tek onda izmerite. Budite pažljivi pri samom izboru jagoda – nemojte da ubacujete one prezrele, odnosno trule. Birajte jagode koje su taman zrele.

Očišćene i spremne jagode sada morate da izblendirate, najbolje uz pomoć štapnog miksera ako ga imate. Ako ne, onda će poslužiti blender, secko ili gnječilica. Ako koristite gnječilicu, posao će biti nešto teži, jer je potrebno da ih dobro usitnite, tako da postanu kašaste. Na taj način džem će biti dosta finiji, bez komada jagoda..

Kašu od jagoda sipajte u odgovarajuću šerpu pa stavite da se polako kuvaju na umerenoj temperaturi. Ako vam je ringla jača, onda stavite na najnižu. Svakako, nemojte kuvati na jačoj temperaturi jer može vrlo lako da zagori.

Dakle, kuvajte jagode na umerenoj temperaturi. Od trenutka ključanja, kuvajte dalje još nekih 15-20 minuta, a onda dodajte šećer. Sada je potrebno da sve vreme mešate, a temperaturu spustite na najniže. Mešajte sve još nekih 15 minuta, da se šećer dobro otopi i da se džem zgusne. Mešanje je potrebno kako ne bi zagorelo.

Nakon tog vremena, trebalo bi da kada prodjete varjačom kroz džem, osetite da ide teže. Znate ono kad prodjete kroz sredinu a dno šerpe se vidi, smesa se sporije spaja. E, pa neka vam to bude odrednica. Svakako, možete izvaditi malo džema na tanjir, pa kada se ohladi proverite da li je gustina odgovarajuća.

Gotov džem dok je topao sipajte u sterilisane tegle, pa dobro zatvorite. Tegle umotajte u neko deblje ćebe i ostavite da se džem ohladi na dnevoj temperaturi. Za to će mu biti potrebno oko 24h. Nakon tog vremena, odnosno kada se džem skroz ohladi, odložite ga u špajz i čuvajte tamo. Nakon što otvorite teglu džema, držite je u frizu dok ne potrošite.

***Kao što možete da primetite, ovo je džem od jagoda bez konzervansa, bez ikakvih dodataka koji su štetni. Dobro, šećer je tu.

Količinu šećera možete da smanjite, ali obično ide ova razmera da bi džem imao lepu gustinu i da bi bio dovoljno sladak. Jagode nisu sladunjavo voće, pa otud ova količina šećera. Džem od jagoda bez šećera, sa dodatkom meda, dobra je opcija onima koji izbegavaju šećer. Umesto kilogram šećera, na ovu količinu dodajte do 200 grama meda. Proces pripreme je isti. Umesto meda iskorsitite agave sirup ili sličan, zdraviji zasladjivač.

U džem ili pekmez, za šta se budete odlučili, možete da dodate konzervans ako niste sigurni da će ovako opstati tokom zime. Jedna kesica konzervansa će biti dovoljna.

Pekmez od jagoda

Potrebni sastojci za pripremu pekmeza su:

  • 2 kilograma jagoda
  • 2 kilograma šećera

Postupak pripreme:

Ako ste se pitali u čemu je razlika izmedju džema i pekmeza, evo odgovara. Kada je pekmez u pitanju, jagode se ne pasiraju već se kroz njega osećaju komadići. Takodje, dodajte se veća količina šećera. Tako sam ja naučila, pa vam prenosim..

Takodje je potrebno da odaberete dobre, taman zrele jagode. Očistite ih od petiljki i lepo operite u nekoliko voda, pa izmerite. Jagode (dakle, cele) ubacite u odgovarajuću šerpu pa stavite da se polako kuvaju na umerenoj temperaturi. Nije potrebno dodavati vode jer će jagode postepeno otpuštati svoj sok, i u njemu će se krčkati.

Neka temperatura bude umerena kako ne bi zagorele odmah na početku (a potrudićemo se da ne zagore ni kasnije :D). Nakon što jagode počnu da ključaju, kuvajte ih uz povremeno mešanje nekih 15 minuta, nakon čega ćete dodati šećer. Dalje je potrebno da mešate stalno. To će upravo sprečiti da zagore, i pekmez će se ravnomerno ukuvati.

Jagode će tokom kuvanja da se smanje, pa ćete taman dobiti fine komade. Ako želite, možete samo blago propasirati, ili stiskati viljuškom da se dodatno usitne. Ja volim kada su komadi manji, jer je tako praktičnije za mazanje i upotrebu kasnije.

Pekmez je gotov kada postigne gustinu koja vama odgovara – sklonite sa ringle pa dok je topao sipajte u sterilisane tegle, i dobro zatvorite. Umotajte tegle u ćebe pa ostavite da se džem tako ohladi, na sobnoj temperaturi. To postepeno hladjene je bitno jer se smanjuje mogućnost da se pekmez kasnije pokvari. Tek kada se pekmez ohladi postpeno, na sobnoj temperaturi, odložite ga u špajz i tamo čuvajte. Otvorenu teglu kasnije držite u frižideru.

***Takodje možete pripremiti pekmez od jagoda bez šećera, tako što ćete dodati med ili neki drugi zasladjivač po ukusu. Za pripremu pekmeza potrebno je prilično šećera, pa razumem ako vam to nije najsjajnija opcija. Ipak, pekmez nećemo jesti svakodnevno u nekim velikim količinama. Ponekad će poslužiti kao namaz za palačinke, za doručak ili da se zasladite uz kašičicu, dve. U tim količinama to je zanemarljivo.

Uvek je bolje da koristite domaće proizvode da se zasladite, umesto da kupujete čokolade i slično. Moje mišljenje.

Marmelada od jagoda

Potrebni sastojci za pripremu marmelade su:

  • 2 kilograma jagoda
  • 800 grama šećera
  • 4 kesica vanilin šećera
  • 1 limun
  • 2 kesice želatina (+100 mililitara vode)

Postupak pripreme:

I za kraj, najsladje! Marmelada je omiljena gotovo svima, naročito deci, jer je čista, bez komada i tako se lako razmazuje. Deca obično ne vole kada osete neke komade “nečega” u njihovom jelu, vole pasirano, glatko i mekano. E, marmelada je baš takva. Plus je slasna i mirisna. Ako imate dečicu sigurno je da će ovu marmeladu obožavati, i stavljati je na prvo mesto. Odličan je izbor za doručak, ili onda kada vam se jede nešto slatko. I, naravno, za palačinke.

Priprema je nešto drugačija, koristi se malo više sastojaka kao i želatin, da bi se postigao taj čuveni, primamljiv izgled.

Dakle, jagode je takodje potrebno očistite i oprati, a već sam pomenula kakve jagode su potrebne za pripremu (taman zrele, nikako one koje imaju neke trule delove, a svakako ne ni nedovoljno zrele). Očišćene jagode dobro propasirajte tako da dobijete finu kašu. Sipajte je u odgovarajuću šerpu, zatim dodajte šećer i vanilin šećer pa promešajte.

Limun iscedite tako da dobijete sveži sok. Potom koricu dobro istrljajte sa mešavinom sode i vode, da bi se skinula sva prljavština (ima je, verujte, kao i pesticida koji su se zadržali u njoj). Koricu izrendajte (koliko želite), pa nju i sok dodajte u šerpu takodje.

Još jednom sve lagano promešajte pa stavite da se polako krčka, na umerenoj temperaturi. Od trenutka kada smesa provri, smanjite temperaturu pa kuvajte dalje još nekih pola sata. Nakon tog vremena, pripremite želatin – prelijte ga hladnom vodom i sačekajte da nabubri. Spreman želatin dodajte u toplu smesu i dobro promešajte.

Sklonite sa ringle pa sačekajte da se marmelada prohladi, potom je sipajte u sterilisane tegle. Dalje je proces takodje isti, umotate u ćebe i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, nakon čega odlažete u špajz. Otvorenu teglu držite u frizu.

***Za pripremu marmelade ide manje šećera, a možeta ga i preskočiti tako što ćete dodati med, ili neki drugi zasladjivač. Priprema je ista. Limun i korica limuna se dodaju zbog ukusa, ali oni takodje pomažu da se rok trajanja malo produži. Želatin je tu da da taj karakterističan izgled. Možete da izbacite i limun i želatin, ili jedno od ta dva, ali tada ukus nije onaj kakav bi trebalo da bude.

..Eto ih, nadam se da će vam poslužiti. Javite utiske ako isprobate. Nije neka nauka zaista, za koji god recept da se odlučite od ponudjenih, biće vam potrebno sat vremena i to lagano, bez puno muke. Ostaje samo da se ohladi tokom jednog dana, a vi možete odvojiti malu količinu džemića i pojesti odmah sa domaćom pogačom. To mi je omiljeni deo!

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija