Domaći pekmez, marmelada i džem od višanja – recepti

I, dodje na red moje omiljeno voće. Višnje. Ovde bi priča već mogla da se završi, jer kada nešto istinski voliš ne umeš to da opišeš. Zar ne? Ne znam da li bih pre pažnju skrenula na njihovu neopisivo jarku, živu boju. Da li na poseban kislekasti ukus koji obožavam. Višnje odišu životom, kao da na njima već piše -riznica zdravlja.

Volim sve što ima veze sa višnjama, bilo da je to neki kolač, ili u ovom slučaju džem, slatko…daa, slatko od višanja mi je omiljena poslastica! Uz čašu hladne vode leti je sasvim dovoljno osveženje. Zimi (ako potraje) je više za doručak, uz šolju toplog čaja. Zaključujemo da su višnje za svaku priliku.

Džem od višanja, a posebno marmelada, više je za one koji vole prave glatke namaze, koji takodje mogu poslužiti kao odličan doručak. Još mogu poslužiti za kolač kao fil ili glazura, a takodje mogu poslužiti i za neki fini sos. Jedan proizvod a mnogo namena.

Dok su višnje aktuelne, zajedno sa ostalim voćkicama, trebalo bi ih koristiti što češće sirove, za neke ukusne voćne salate ili kao užinicu. Ali, kada sezona polako prolazi, na red dolazi priprema domaćih poslastica. Tada na snagu stupaju džem, marmelada, kompot, slatko..kao i sok. Sok do višanja mi je, pogadjate, najomiljeniji sok!

Džem od višanja

Pekmez i džem su za mene isto, s tim da preferiram naziv džem jer mi nekako bolje zvuči. Za ljude koji poznaju naziv pekmez, naslov je tu da biste lakše mogli da pronadjete recepte ovog tipa. 🙂 Džem od višanja priprema se kao i gotovo svi ostali, višnje i šećer, kuvanje i spreman je. Dobro, nije baš toliko jednostavno kao što zvuči..

Neophodni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram očišćenih višanja
  • 500 grama šećera

Način pripreme:

Kada kažem nije jednostavno, svakako mislim na čišćenje višanja. Ja nisam u skladu sa mašinama, nekako najviše volim ručno, i to bez rukavica pa mi ruke danima budu crvene. Volim da fino ispipam svaku višnjicu, proverim da li je sve u redu, pa tek onda ubacim u lonac. Vi radite kako je vama lakše, ali višnje se moraju očistiti.

Tek pošto ih očistite izmerite i to je prava količina – kada merite sa košticama, dok se očiste i odbaci koja, dobije se dosta manje grama, tako da znate. Ako ste u mogućnosti, birajte krupnije višnje sa kojima ćete moći lakše da radite. Takve višnje su na primer marele, znatno smanjuju posao, a ujedno su i najukusnije.

Očišćene višnje preručite u odgovarajući lonac, to jest šerpu, pa dodajte šećer. Promešajte, pa ostavite ih na nekih 10 minuta da otpuste svoj sok. U njemu će se potom kuvati. Dakle, nakon tih 10ak minuta počnite sa kuvanjem, na umerenoj temperaturi.

Koliko će se tačno kuvati zavisi od vaše ringle – tokom kuvanja svakako mešajte povremeno, i skidajte penu koja će se najverovatnije pojaviti. Džem je gotov kada sok koji otpuste višnje postigne gustinu sirupa. Prepoznaćete trag na šerpi, videćete dokle su višnje bile i dokle su sada – kada stignu na polovinu sigurno je gotovo, a verovatno i pre toga.

Vi već nakon nekih 20 minuta izvadite malo džema na hladan tanjirić i mešajte da se prohladi, pa procenite da li je gustina odgovarajuća, i prema tome kuvajte još ili sklonite sa ringle.

Gotov džem sipajte u sterilisane tegle, dobro zatvorite pa umotajte u ćebe, i ostavite da se džemić ohladi na dnevnoj temperaturi. Nakon što se džem skroz ohladi, odložite u frižider ili špajz. Kada jednom otvorite teglu, držite je u frizu dok ne potrošite.

Džem od višanja bez šećera

Ukoliko beli šećer smatrate neprijateljem, to ne znači da morate da se odreknete džemića. Nikako. Samo ćete beli šećer zameniti nekom zdravijom varijantom, i stvar je rešena. Džem će takodje biti veoma ukusan, a pritom dosta zdraviji zaista. I ovako pripremljen džem može da stoji par meseci.

Neophodni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram očišćenih višanja
  • Kora od 1 limuna
  • Zasladjivač po ukusu – med, agave sirup, stevija…ili neki aromatičan začin

Način pripreme:

Pripremite višnje, pa stavite da se kuvaju na umerenoj temperaturi. Od trenutka ključanja dodajte rendanu koricu limuna, pa uz povremeno mešanje kuvajte dalje dok ne dobijete željenu gustinu.

Koricu limuna samo prethodno lepo operite mešavinom sode i vode, jer, limun je kupovni i, osim ako nije naznačeno, postoji velika šansa da je tretiran pesticidima i sl. To ne želimo u našem džemu, a svakako ne i u stomaku.

Dakle, kada džem postigne odgovarajuću gustinu, sklonite sa ringle pa dodajte zdrav zasladjivač po ukusu. Ako ne želite nijedan zasladjivač, onda dodajte malo cimeta, vanile ili karanfilića, ili neki sličan aromatičan začin koji će dati sladunjavu aromu.

Gotov džem sipajte u sterilisane tegle, zatvorite pa u ćebe da se hladi. Ohladjen džem odložite u špajz ili friz, i čuvajte tamo sve vreme, posebno nakon otvaranja tegle.

Marmelada od višanja

Da ne bih ponovo pisala sve iznova, marmeladu pravim isto kao i džem, s tim da na kraju štapnim mikserom propasiram tako da postane kao kaša, pa vratim na ringlu da se ukrčka do 5 minuta. Marmelada je glatka, bez delova voća.. Ukus je isti, samo je eto razlika u strukturi.

Marmeladu od višanja možete praviti tako da bude baš kao kupovna, a u tom slučaju ćete na kraju, kada propasirate dodati jedan želatin. Njega razmutite u 100ml vode, sačekajte da nabubri pa dodajte u gotovu marmeladu i promešajte. Iako marmelada od višanja sa želatinom najviše liči onoj kupovnoj, zdravija je varijanta jer se ne dodaje ta količina šećera i ostalih emulgatora radi održavanja roka.

Kad smo već kod zdravlja, marmelada bez šećera pravi se isto kao džem bez šećera, samo uz pasiranje na kraju zbog strukture.

Kao i za džem, isto važi za marmeladu – dok je topla sipajte u sterilisane tegle, pa dobro zatvorite i ostavite da se hladi na dnevoj temperaturi. Nakon toga odložite u špajz ili frižider.

Savet +

Primetili ste da nigde ne pominjem konzervans, niti limontus – smatram da nisu potrebni jer džem potraje dovoljno dugo. Dešavalo se da džem, posebno marmelada, potraju čak i do dve godine. Desi se da se neka tegla sakrije, pa na nju zaboravimo, i tako prodje dosta vremena nakon što je pronadjemo – vidno iznenadjeni i presrećni, jer smo neočekivano dobili džem.

Ako ste skeptični, i ako imate drugačija iskustva, onda možete pripremiti džem od višanja sa konzervansom. Ili, možete dodati limontus. Ako birate limontus, onda bolje odaberite sveži sok limuna kao zdraviju varijantu. Na kraju kuvanja dodajte sveži sok limuna, ili rendanu koricu limuna. To će čak poboljšati ukus.

Što se tiče količine sastojaka, svakako možete praviti veće mere, samo srazmerno povećajte količinu sastojaka. Najčešće pravim u razmeri 2:1 kada pripremam sa šećerom. Opet, možete dodati manje ili više šećera u zavisnosti od ukusa.. Isto tako, ako pripremate bez šećera, možete dodati zasladjivač po vašem ukusu, u meri koja vama odgovara. Imajte na umu da je med, na primer, dosta sladji od šećera pa je jedna kašika na kilogram višanja sasvim dovoljno.

Lično volim čist ukus višanja, ali ako su vama kisele i niste neki veliki fan, ukus možete da promenite dodatkom aromatičnih začina – a takodje, možete dodati čokoladu!

Džem od višanja sa čokoladom je zaista vau! Pripremite barem jednu teglu, čokolada se dodaje na kraju pa tako možete da odvojite malo pripremljenog džema, pomešate sa čokoladom i imate jednu sasvim novu, preukusnu poslasticu! Isto može da stoji par meseci, kao i običan džem. Samo, birajte čokoladu sa većim procentom kakao delova, ne mlečnu.

Ako budem saznala neke nove informacije, i neke nove ideje, svakako ću dopisati. Slobodno se javljajte sa vašim idejama, za to služi instagram profil! 🙂

Budite u toku sa novostima na sajtu Receptopedija